Polski sernik, jedno z najbardziej lubianych ciast w naszej kuchni, ma swoje szczególne miejsce w sercach smakoszy na całym świecie. 30 lipca obchodzimy nawet Międzynarodowy Dzień Sernika, co doskonale świadczy o jego popularności i wyjątkowym znaczeniu w naszej kulturze kulinarnej. To nie tylko okazja do delektowania się tym pysznym wypiekiem, ale także do odkrywania jego bogatej historii i różnorodnych wersji, które od pokoleń goszczą na polskich stołach. Poznaj tajniki przygotowania idealnego sernika oraz zainspiruj się jego różnorodnymi odsłonami.
Spis treści
Sernik w Polsce uważa się za tradycyjne polskie ciasto. Nie wyobrażamy sobie żadnej uroczystości bez tego ciasta, a polskie serniki uważane są za jedne z najsmaczniejszych na świecie. Równie wysoki status ma ten wypiek także w ukraińskiej Galicji, gdzie króluje sernik lwowski. Dzisiaj ciasto serowe, często pod nazwą cheesecake zjemy w Nowym Jorku i Madrycie, Londynie, czy Buenos Aires. Ale one wszystkie muszą uznać wyższość naszego polskiego sernika, który w tym roku został uznany za najlepszy deser serowy świata. Ranking przygotował znany Taste Atlas.
Ciasta serowe znane były już starożytnym. Dla dawnych Rzymian i Greków była to luksusowa potrawa na wyjątkowe okazje. Karmiono nim między innymi olimpijczyków, którzy zwyciężali w igrzyskach. W dawnej prekursorem sernika był deser o nazwie arkas, którego składnikiem był twaróg. Sernik, jaki dziś znamy pojawił się w XIX w.
Niektórzy badacze kulinarnych tradycji dopatrują się początków sernika w Europie Wschodniej i Środkowej. Twaróg w tych kuchniach znany jest od dawna, a klasycznym serowym deserem jest pascha podawana zwłaszcza na Wielkanoc. Od paschy biegła już prosta droga do sernika. Znaczenie tego ciasta można wiązać z popularnością deserów oraz kawiarni i cukierni, która przywędrowała do Polski głównie z Wiednia. Jak ze stolicy monarchii austriackiej to oczywiście do Lwowa i Krakowa. Tradycje kawiarniano – cukiernicze tych miast sięgają przełomu XIX i XX w.
Tradycyjny polski sernik był przygotowywany przede wszystkim z naturalnego, wiejskiego, tłustego twarogu. Musi on być bardzo dokładnie zmielony, by nie zawierał grudek. Sernik nie uda się bez dobrej jakości jajek oraz cukru lub miodu. W większości receptur używa się także mąki i dodatków, takich jak rodzynki, orzechy czy owoce.
W najbardziej popularnych sernikach masa serowa wykładana jest na uprzednio podpieczony spód z ciasta kruchego lub półkruchego. Wierzch bywa posypany kruszonką, dekorowany lukrem, polewą czekoladową.
Wybór różnych rodzajów serników jest w Polsce imponujący. Wypieki różnią się od siebie regionalnie. Wspomnieliśmy już o arcytradycyjnym serniku krakowskim. Niektóre tego rodzaju ciasta znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych. Jednym z nich jest sernik kaszubski. Oprócz twarogu do masy dodaje się ugotowane i drobno przetarte przez sito ziemniaki, które pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność ciasta.
Każdy sernik, krakowski, wiedeński czy nowojorski powinien być puszysty. Ciasto pieczemy w temperaturze 150-170°C. Im niższa temperatura, tym sernik będzie wolniej rósł, a tym samym podczas studzenia nie opadnie zbyt gwałtownie. W gotowym serniku masa serowa zwłaszcza na środku powinna być ścięta i sprężysta. Sernik powinno się studzić stopniowo, na początku w uchylonym piekarniku (pół godziny do godziny). Następnie studzimy w temperaturze pokojowej, a na koniec w chłodnym miejscu.
Mamy więc tradycyjne serniki jak: krakowski, wiedeński, lwowski. Ale jest też drugi nurt sernikowej tradycji, mianowicie sernik nowojorski, a jego różne odmiany określa się jako cheesecake, czyli ciasto serowe. Czy to to samo? Nie do końca, choć badacze dziejów kulinarnych jako miejsce narodzenia współczesnych serników wskazują Europę Wschodnią i Środkową. Stamtąd sernik powędrował do obu Ameryk, wraz z falami emigracji pod koniec XIX w. Emigranci zabierali w nowe miejsca swoje przepisy, smaki, tradycje kulinarne.
Początkowo był problem z wypiekiem sernika, bo w nowych krajach brakowało odpowiedniego twarogu. Jednak w 1872 roku w Nowym Jorku przypadkowo odkryto produkowany do dzisiaj serek Philadelphia, który pozwolił zmodyfikować serowy przepis. Lekki i delikatny sernik nowojorski funkcjonuje do dziś. Z Nowego Jorku sernik powędrował do Europy i na inne kontynenty, stając się jednym z najpopularniejszych ciast. W Europie Środkowej ostał się tradycyjny sernik, także jako część kulinarnej tradycji, popularne stały się też te ciasta w stylu nowojorskim.
Składniki:
Przygotowanie:
Sernik według tego przepisu podają w słynnej lwowskiej Grand Cafe Leopolis. Zaprezentował go nam Kirył Karpiszyn, główny cukiernik tego lokalu, a zarazem szef cukiernictwa gastronomicznego holdingu Fest.
Składniki na 2 serniki
Mieszamy ze sobą:
Przygotowanie:
Składniki:
Przygotowanie:
Składniki:
Przygotowanie: