Przepuklina udowa jest skutkiem wsunięcia się do kanału udowego fragmentu otrzewnej z jelitem. Daje dość charakterystyczne objawy, choć nie od razu mogą one wzbudzić niepokój i nakłonić nas do wizyty u lekarza. Nie zwlekaj! Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć przepuklinę udową. Kiedy koniecznie musisz zgłosić się do lekarza i jak się zachowywać po operacji przepukliny udowej?
Podczas kaszlu, kichania, śmiechu miewasz bóle w górnej części uda po wewnętrznej stronie? Wyczuwasz tam guzek? To może być przepuklina udowa.
Przepuklina to przemieszczenie się narządu poza jego prawidłową lokalizację. Może dotyczyć każdego narządu, ale najczęściej utożsamiamy ją z przepukliną brzuszną. W ścianie jamy brzusznej jest wiele otworów (to tzw. wrota przepukliny), przez które przechodzą naczynia, nerwy, nasieniowody, więzadła i inne tkanki. W te miejsca, pod wpływem zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, wypuklają się znajdujące się w niej narządy, zwykle jelita. Przepuklina składa się z worka zbudowanego z otrzewnej i zawartości (zwykle są to jelita). Częste przepukliny brzuszne to: pachwinowa, udowa, kresy białej (guz nad pępkiem), pępkowa (uwypuklenie pępka).
Ich wystąpieniu sprzyjają: osłabienie ściany jamy brzusznej (np. wskutek porodów), skłonność genetyczna, nadmierna tłocznia brzuszna (zostaje wytworzona w wyniku jednoczesnego skurczu wszystkich mięśni otaczających jamę brzuszną, np. podczas dźwigania).
Pierwszym objawem tworzącej się przepukliny jest pobolewanie w miejscu jej powstawania. Początkowo ból może być prowokowany przez napięcie brzucha: podczas kaszlu, parcia na stolec, kichania, śmiechu i dźwigania. Z czasem pod skórą zaczyna być widoczny guz, najpierw tylko w wymienionych sytuacjach, później na stałe. Guz zwykle jest niebolesny i łatwo się przesuwa, bywa że daje się wcisnąć z powrotem do jamy brzusznej, by pojawić się ponownie po uruchomieniu tłoczni. Z czasem guz nie daje się odprowadzać.
Przepuklina udowa najczęściej powstaje u kobiet na skutek wsunięcia się do kanału udowego fragmentu otrzewnej z jelitem. Dlatego umiejscawia się w górnej części uda na jego wewnętrznej powierzchni.
Opiera się na wywiadzie oraz badaniu. Lekarz: dokładnie obejrzy i obmaca chore miejsce; w razie wątpliwości poprosi o napięcie się, jak do oddania stolca, aby sprowokować wysunięcie się przepukliny, sprawdzi, czy przepuklina daje się odprowadzić do brzucha.
Inne badania nie są konieczne, chyba że lekarz przed podjęciem decyzji będzie potrzebował dodatkowych informacji. Zwykle przepuklina przebiega dość łagodnie, dając tylko okresowe dolegliwości bólowe, o niewielkim nasileniu.
Jedyną metodą leczenia jest operacja – polega na odprowadzeniu przepukliny na jej normalne miejsce w jamie brzusznej i zabezpieczeniu wrót przed ponownym jej wytworzeniem. Każda przepuklina, niezależnie od nasilenia objawów i jej wielkości, powinna być zoperowana – ze względu na ryzyko uwięźnięcia. Operacja w czasie uwięźnięcia jest bardziej skomplikowana – często wiąże się z usunięciem fragmentu jelita, a zabezpieczenie wrót jest trudne ze względu na miejscowy stan zapalny.
W przypadku nieuwięźniętej przepukliny, zwykle wybiera się tzw. metodę beznapięciową, polegającą na odprowadzeniu przepukliny i zabezpieczeniu ściany jamy brzusznej od wewnątrz specjalną siatką. Wrota przepukliny można zabezpieczyć, zaszywając je lub wykorzystując tkanki własne pacjenta (np. fragment powięzi).
Zabieg wykonuje się klasycznie lub laparoskopowo. Kiedy ryzyko operacji jest duże, a przepuklina mała – można ją pozostawić do obserwacji
Poważnym powikłaniem jest uwięźnięcie przepukliny. W jego efekcie dochodzi do niedokrwienia i martwicy fragmentu jelita będącego zawartością przepukliny. Na skutek uwięźnięcia może dojść do perforacji jelita, zakażenia oraz sepsy.
Wezwij pogotowie lub zgłoś się do szpitala z oddziałem chirurgicznym w przypadku: ostrego bólu przepukliny, bólu brzucha, zatrzymania gazów i stolca, gorączki, nudności i wymiotów, stwardnienia przepukliny, zaczerwienienia/zsinienia skóry nad nią.
Rekonwalescencja zajmuje zwykle około 6 tygodni, tyle też powinno trwać zwolnienie z pracy. Pierwsza kontrola po zabiegu powinna odbyć się po 7 dniach, wtedy też powinny zostać zdjęte szwy.