Pomysły na wyjątkowe świąteczne śniadanie – smaki, które zachwycą Twoich bliskich
05.12.2023 09:16
Uroczyste bożonarodzeniowe śniadanie jest nieodłącznym elementem rodzinnego świętowania. Po postnej Wigilii zbieramy się przy stole, by cieszyć się bliskością i smakiem świąt. Na półmiskach pojawiają się najlepszej jakości wędliny, pasztety i specjalnie na tę chwilę przygotowane smakołyki. Zainspiruj się naszymi wyjątkowymi przepisami.
Po wspaniałej Wigilii przychodzi pora na świąteczne śniadanie, które również może być wyjątkowe i niezapomniane. W tym roku, obok pysznych tradycyjnych wędlin, które zawsze mają swoje miejsce na naszym stole, warto wprowadzić do świątecznego menu coś ekstra! Proponujemy drożdżowy chlebek zapiekany z pasztetem i placuszki z boczkiem, które zachwycą bliskich smakiem i apetycznym wyglądem. Najmłodszym zaś z pewnością posmakuje choineczka z ciasta francuskiego z szynką Sokoliki.
Świąteczne śniadanie – postaw na jakość składników
Sekretem każdego udanego dania są świeże, wysokiej jakości składniki. To podstawa, od której zależy pyszny smak i wartości odżywcze. Szeroki wachlarz produktów, które idealnie sprawdzą się podczas świątecznego śniadania, oferuje Sokołów. Ich wielką zaletą jest prosty, tradycyjny skład i brak sztucznych konserwantów. Wędliny i mięso Sokołowa to idealny wybór zarówno na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje. W ofercie znajdziemy wędliny w jednym kawałku, specjalnie przyrządzone na takie okazje, ale też plastrowane, które znacznie ułatwią nam przygotowania.
Jeśli na bożonarodzeniowe śniadanie chcesz przygotować dania według naszego pomysłu, możesz sięgnąć po pieczony pasztet i wędzony boczek w plastrach od Sokołowa, a także szyneczkę Sokoliki.
Gotowi, aby stworzyć niezapomniane śniadanie Bożego Narodzenia?
Drożdżowy chlebek z pasztetem
Czas przygotowywania: 30 minut
Liczba porcji: 8 porcji
Składniki:
200 g wody w temperaturze pokojowej
400 g mąki pszennej
2 łyżeczki suchych drożdży
łyżeczka cukru
łyżka soli
łyżka oliwy z oliwek
opakowanie Pasztetu Pieczonego SOKOŁÓW 200g
2 czubate łyżki serka twarogowego śmietankowego
3 łyżki suszonej żurawiny
garść orzechów włoskich
łyżeczka świeżo mielonego pieprzu czerwonego
gałązki świeżych ziół do dekoracji
konfitura z pomarańczy i żurawiny do podania
Przygotowanie:
Do szerokiej miski wsypujemy mąkę, drożdże, cukier, sól, a następnie wlewamy wodę oraz oliwę. Ręcznie lub przy pomocy robota wyrabiamy ciasto aż do momentu, kiedy będzie elastyczne i gładkie. Wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na około 1 godzinę.
Pasztet rozgniatamy widelcem, łączymy z serkiem śmietankowym, posiekanymi orzechami, żurawiną oraz czerwonym pieprzem.
Wyrośnięte ciasto wykładamy na stolnicę, chwilę wygniatamy, a następnie rozwałkowujemy na prostokąt o grubości około 1 cm. Pokrywamy go przygotowanym farszem i zwijamy w rulon, który kroimy na około 5 cm kawałki. Układamy je dowolnie w natłuszczonej tortownicy o średnicy 18-20 cm i odstawiamy na 30 minut. Po upływie tego czasu wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C (grzanie góra-dół) na 45 min. Podajemy z konfiturą z pomarańczy i żurawiny.
Placuszki z boczkiem, kiszoną kapustą i bakaliami
Czas przygotowywania: 20 minut Liczba porcji: 8-9 sztuk
Składniki:
3 jajka „M”
150 g serka homogenizowanego naturalnego
2/3 szklanki mąki pszennej
łyżeczka kurkumy
łyżeczka mielonych płatków chili
szczypta proszku do pieczenia
szczypta soli
opakowanie Boczku Wędzonego Surowego SOKOŁÓW
szklanka odciśniętej kiszonej kapusty
2 łyżki migdałów
2 łyżki suszonej żurawiny
8 suszonych moreli
olej do smażenia
serek śmietankowy kanapkowy do podania
gałązki rozmarynu, posiekane migdały, świeża żurawina do dekoracji
Przygotowanie:
Jajka, serek homogenizowany, mąkę, proszek do pieczenia oraz przyprawy miksujemy aż uzyskamy ciasto o jednolitej konsystencji.
Cebulę kroimy w piórka, a boczek w paseczki.
Migdały drobno siekamy, a morele kroimy w paseczki.
W misce łączymy kapustę, cebulę, boczek oraz bakalie, wlewamy ciasto i dokładnie mieszamy.
Placki smażymy na rozgrzanym oleju z obydwu stron, aż osiągną złocisty kolor (po około 4 min z każdej strony). Gotowe placki wykładamy na ręcznik papierowy. Podajemy z serkiem śmietankowym, obsypane siekanymi migdałami i udekorowane świeżą żurawiną oraz rozmarynem.
Francuska choinka z szynką, serem i czarnuszką
Składniki:
2 opakowania szyneczki tostowej Sokoliki
arkusz ciasta francuskiego
3-4 łyżki sosu pomidorowego
łyżka suszonego oregano
łyżka czarnuszki
1/2 szklanki tartego żółtego sera
roztrzepane jajko
Ciasto francuskie rozwinąć, a następnie przy pomocy foremek/wykrawaczy do ciasteczek wyciąć gwiazdki w 3 rozmiarach i ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Skrawki ciasta schłodzić i rozwałkować ponownie, tak aby wykorzystać cały arkusz. Z szynki wyciąć gwiazdeczki w ilości odpowiadającej tym przygotowanym z ciasta francuskiego.
Gwiazdki z ciasta pokryć sosem pomidorowym i posypać oregano. Następnie wyłożyć gwiazdki z szynki (wykorzystujemy również okrawki, docinając je nożem), równomiernie posypać cienką warstwą żółtego sera oraz czarnuszką. 2-3 najmniejsze gwiazdki posmarować jedynie roztrzepanym jajkiem. Przy pomocy małego pędzelka posmarować również boki wszystkich gwiazdek. Tak przygotowaną blachę włożyć do nagrzanego do 220 stopni C piekarnika. Całość piec około 10-12 minut, aż ciasto zacznie się ładnie rumienić.
Przestygnięte gwiazdki ustawić jedna na drugiej, w kolejności od największych do najmniejszych, w taki sposób aby utworzyć gałązki choinki. Przez środek delikatnie wbić wykałaczkę, na której czubku należy ustawić pustą gwiazdeczkę.