Modne kolory pedicure, stopy bez odcisków, zgrubień i otarć - rady podologa na lato!
Fot. 123RF
Pielęgnacja
Odsłaniamy stopy! Podolog radzi, jak o nie zadbać, pozbyć się najczęstszych problemów, zrobić modny pedicure
Małgorzata Święczkowska
09.05.2022 11:42
Gdy eksponujemy stopy, chcemy, żeby wyglądały ładnie i zdrowo. Jak pozbyć się zrogowaceń, wrastających paznokci, pękających pięt? Jak sprawić, by ulubione buty nie obcierały i jak zrobić modny pedicure – radzi nasza ekspertka Sylwia Śląskiewicz, podolog z Kliniki Zdrowej Stopy FootMedica.
Nasze stopy oprócz wygodnych butów potrzebują regularnej pielęgnacji. Nie ma na nich gruczołów łojowych, dlatego skóra łatwo ulega przesuszeniu, grubieje i rogowacieje, pojawiają się odciski, a nawet pęknięcia. Podolog radzi, jak ograniczyć do minimum takie dolegliwości.
Domowy pedicure krok po kroku
Skróć paznokcie Przydadzą ci się dobre cęgi o szerszym ostrzu, ponieważ paznokcie stóp są często grubsze i twardsze niż te u dłoni. Płytki obcinaj prosto, nie wycinając bocznych stron paznokcia. Można je delikatnie wygładzić – tak, aby nie było żadnych drażniących, ostrych elementów przy wale paznokciowym. Rada eksperta Jeśli płytki są bardzo grube, warto stopy najpierw wymoczyć. Wtedy zamiast wycinać skórki, można je łatwo odepchnąć drewnianym patyczkiem, a potem wygładzić peelingiem.
Usuń zrogowacenia Najlepsza jest do tego tarka drobnoziarnista, papierowa lub szklana. Delikatnie usuń przy jej pomocy nadmiernie narastający martwy naskórek. Przy okazji sprawdź, czy nie zbija się w modzele lub odciski, czy nie jest bolesny. Rada eksperta Naskórek ścieraj na sucho. Pamiętaj, by nie używać do tego zbyt dużej siły, żeby nie doprowadzić do przegrzania skóry.
Zrób peeling Gruboziarnisty peeling zawierający w swoim składzie kryształy ścierające, składniki pielęgnujące, odświeżające oraz natłuszczające najlepiej wykonywać raz w tygodniu. Rada eksperta Możesz zrobić również własny peeling, wykorzystując do tego celu np. sól morską, cukier, mak, miód, oliwę z oliwek, cytrynę, cynamon.
Przyszykuj kąpiel Przyda się sól morska lub kosmetyczna - działa nawilżająco, zmiękczająco i odprężająco. Miskę z letnią wodą z dodatkiem garści wybranej soli warto przygotować sobie wcześniej, żeby móc od razu zmyć resztki peelingu. Rada eksperta Do kąpieli dobrze jest dodać ziół, (np. kory dębu, tymianku czy szałwii), które regulują nadmierne pocenie się stóp, działają antyseptycznie.
Zmiękcz skórę Wybierz krem lub maskę silnie nawilżającą, regenerującą i odżywczą. Powinien to być produkt przeznaczony specjalnie do stóp, z mocznikiem i lipidami. Nakładaj go po dokładnym wysuszeniu skóry, zwłaszcza między palcami. Rada eksperta Aplikację kremu (lub resztek maski, po jej zdjęciu) dobrze jest połączyć z delikatnym masażem poprawiającym ukrwienie oraz wchłanianie się preparatów.
Najmodniejsze kolory pedicure na lato
Soczyste lub pastelowe, w wersji matowej, połyskującej, lub metalicznej. Modne odcienie są kropką nad i pedikiuru!
Niebieski i błękit - wybierz, gdy kochasz i często nosisz dżins, masz śniadą karnację lub mocno opaloną skórę, bez widocznych żył czy licznych popękanych naczynek.
Zieleń - wybierz, gdy opalasz się szybko i łatwo lub gdy używasz samoopalacza. Zielone odcienie, choć supermodne w tym sezonie, wyglądają niezdrowo w zestawieniu z bardzo bladą skórą.
Róż i fuksję - wybierz, gdy lubisz kwieciste desenie na letnich ubraniach. Odcienie jaśniejsze pasują do każdej karnacji. Ciemna fuksja nieco lepiej prezentuje się na opalonej skórze.
Biel - wybierz, gdy masz bardzo zróżnicowaną pod względem kolorów i deseni szafę. Biel pasuje do wszystkiego, od stylu safari, po wszelkie geometryczne i roślinne desenie w mocnych odcieniach.
Czerń i czerwień - wybierz, gdy lubisz klasykę z nutą ekstrawagancji. Świetnie skomponują się z białymi, czarnymi, beżowymi i czerwonymi strojami.
Najczęstsze problemy ze stopami – jak się ich pozbyć?
Zrogowacenia i odciski. Raz na 3-4 tygodnie zrogowacenia trzeba wygładzić tarką drobnoziarnistą, ale niezbyt intensywnie, aby nie przegrzać naskórka. Częstsze sięganie po tarkę do stóp może doprowadzić do pogłębiania się problemu. Raz w tygodniu wykonuj peeling stóp. Codziennie rano stosuj preparaty nawilżające zawierające mocznik w stężeniu do 10 proc., łagodzącą alantoinę, algi morskie czy skwalen, a wieczorem kremy/maści natłuszczające oraz zmiękczające – z woskiem pszczelim, propolisem, masłem shea, aloesem, olejem z awokado. W gabinecie Podolog przy użyciu profesjonalnego sprzętu jest w stanie usunąć odciski oraz większe zrogowacenia w postaci modzeli podczas jednej wizyty w sposób bezbolesny, a następnie założyć specjalistyczny opatrunek regenerujący. Takie problemy zazwyczaj są związane z wadami stopy. Po zlikwidowaniu przyczyny, czyli odciążeniu punktów przeciążonych (stosuje się odciążenia filcowe, rurki piankowe, odpowiednio przycięte i dopasowane blaty z pianki lateksowej, wełny lub bawełniane), można w końcu usunąć odnawiające się wcześniej dolegliwości.
Wrastający paznokieć. Zmagając się z wrastającym paznokciem bez stanu zapalnego, należy przede wszystkim dbać o jego właściwe skracanie. Nie usuwaj samodzielnie wrastających elementów, bo może to spotęgować problem. Paznokcie obcinaj zgodnie z kształtem opuszki, raczej na prosto. Taki paznokieć można natłuszczać, zmiękczać i uelastyczniać (preparatami zawierającymi kolagen, olej jojoba, olej rycynowy, sojowy, migdałowy), odciągając przy tym wały paznokciowe na zewnątrz i w dół, tak aby paznokieć mógł się „wybić”. Dobrze jest też smarować płytkę przeciwbakteryjnym olejkiem z drzewa herbacianego czy manuka. Jeśli jednak pojawi się stan zapalny, trzeba umówić się do podologa, w międzyczasie dezynfekując miejsce np. Octeniseptem. W gabinecie W gabinecie podologicznym wrastający element paznokcia zostaje usunięty, a wały paznokciowe oczyszczone. W razie potrzeby można założyć tamponadę nasączoną środkami odkażającymi lub regenerującymi, separującą paznokieć od wału. W wielu przypadkach należy również założyć klamrę ortonyksyjną, czyli korygującą tor wzrostu nowej płytki paznokciowej.
Halluksy. Deformacja kostna, niestety, nie cofnie się, ale można zapobiegać pogłębianiu się problemu. Można stosować plastry kinesiotaping w celu wzmocnienia pracy mięśni palucha. Nie powinno się używać klinów międzypalcowych oraz innych, intensywnie reklamowanych „urządzeń” na halluksy. W gabinecie Gabinety podologiczne często współpracują z fizjoterapeutycznymi. Podczas wizyty możemy przeprowadzić badanie stóp, a następnie wykonać indywidualne wkładki. To one są zazwyczaj konieczne, aby skorygować pozycję stopy i przeciwdziałać tworzeniu się palucha koślawego. Fizjoterapeuta często w tym celu prowadzi też terapię manualną i zaleca ćwiczenia domowe.
Uszkodzona płytka paznokcia. Przy mechanicznym uszkodzeniu paznokcia postaraj się pozbyć odstających elementów, zdezynfekować miejsce i założyć opatrunek ochronny. Jeśli jest to uszkodzenie niewielkie, należy codziennie obserwować paznokieć i aplikować preparaty odkażające i regenerujące (z olejem tamanu, ekstraktem z mirry, mocznikiem w niskim stężeniu, olejkiem lawendowym, goździkowym, herbacianym lub mikrosrebrem). Gdy bolesność lub ubytek są duże, udaj się do podologa. W gabinecie Paznokieć jest oczyszczany, a jeśli trzeba, zabezpieczany specjalistycznym opatrunkiem. Gdy nie ma rany i infekcji, można założyć rekonstrukcję imitującą naturalną płytkę. Będzie chronić łożysko paznokcia i torować jego prawidłowy wzrost.
Pękające pięty. Przede wszystkim dbaj o odpowiednie nawilżanie pięt oraz usuwanie martwego naskórka. Używając delikatnej tarki, wygładzaj go raz na 3-4 tygodnie, zaś raz w tygodniu rób peeling. Preparaty nawilżające powinny być dobrze dobrane do skóry. Na dzień są to kremy lekkie, nawilżające, np. z mocznikiem do 10 proc., gliceryną, kolagenem. Wieczorem nakładaj preparaty lipidowe o bardziej tłustej konsystencji. W gabinecie Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się problemu pękających pięt, musimy znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy i ją wyeliminować. Może to być np. nadmierne przesuszenie, obciążenie, niewłaściwa pielęgnacja, schorzenia hormonalne i dermatologiczne. W gabinecie podologicznym nadmierna warstwa rogowa zostanie usunięta, a pęknięcia wygładzone na ile to możliwe. Podczas kilku zabiegów w odstępach kilkutygodniowych oraz właściwej pielęgnacji domowej, likwidujemy problem.
Obuwie może nasilać problemy ze stopami. Na co uważać
Sandałki - problemem, jaki może się pojawiać w czasie noszenia tego typu obuwia, jest przesuszenie i rogowacenie skóry, otarcia od paseczków, również na wierzchu stopy. Jak temu zapobiec - na noc używaj kremu z mocznikiem, a w dzień sztyftu na otarcia lub żelowych ochronnych pasków.
Klapki - jeśli często je nosimy, uważajmy na nadmierne wysychanie skóry, a nawet pękające pięty. Jak temu zapobiec - codziennie wieczorem wsmarowuj w stopy grubą warstwę kremu z mocznikiem. Rano używaj nawilżającego kremu plus talku lub kremu z talkiem.
Baleriny - noszenie tego fasonu obuwia może sprzyjać odciskom, otarciom, pęcherzom, bólom kości śródstopia. Jak temu zapobiec - noś amortyzujące wkładki do płaskiego obuwia, używaj spreju chroniącego przed poceniem się stóp i głęboko wyciętych skarpetek do balerinek.
Buty na obcasach - ich noszenie może wywoływać na bóle śródstopia i ścięgien oraz obrzęki, otarcia, halluksy. Jak temu zapobiec - noś żelowe wkładki, które odciążą stopę w odpowiednich miejscach. Używaj spreju chłodzącego i wzmacniającego naczynia krwionośne.
Trampki - nawet w tak wygodnym obuwiu na stopach mogą pojawiać się modzele, odparzenia, pęcherze. Noszenie trampek może też sprzyjać grzybicy. Jak temu zapobiec - używaj zapobiegającego zakażeniom mydła do mycia stóp oraz dezodorantu do stóp i obuwia. Noś bawełniane skarpetki i wkładki do butów.