O Fatimie, czyli miejscu najbardziej znanych objawień Najświętszej Marii Panny napisano i powiedziano już tak wiele, że każdy jest przekonany, iż wie o nim wszystko. Sprawdź, czy rzeczywiście Fatima nie ma przed Tobą żadnych tajemnic. Oto 15 faktów, których możesz nie wiedzieć o Fatimie i objawieniach.
Spis treści
Historia objawień fatimskich i kult Matki Bożej Fatimskiej w Polsce stały się szczególnie znane po zamachu na papieża Jana Pawła II. Polski papież trzykrotnie odwiedził Fatimę i wiele razy spotykał się z siostrą Łucją. Był przekonany, że dzięki opiece Matki Bożej uniknął śmierci podczas zamachu w 1981 roku. Rok później pojechał z pielgrzymką do Fatimy, gdzie zostawił kulę, która go trafiła (umieszczona jest w koronie figury Matki Boskiej, znajdującej się w Kaplicy Objawień). Wręczając ten niezwykły dar biskupowi Fatimy Alberto Amaralowi, papież powiedział: – Tu jest pocisk wyjęty z mojego ciała 13 maja 1981 roku. Drugi zagubił się gdzieś na placu Świętego Piotra. Nie należy on do mnie, ale do tej, która mnie ocaliła.
Postać Jana Pawła II przypomina też pomnik, który możemy podziwiać na fatimskim placu. Związek Fatimy z Polską poprzez osobę papieża jest nierozerwalny do dziś. Mamy kilka sanktuariów Matki Bożej Fatimskiej, w tym zbudowane na zakopiańskich Krzeptówkach jako votum za ocalenie życia Jana Pawła II. On sam konsekrował je 7 czerwca 1997 r. w święto Niepokalanego Serca Maryi. Mówił: – Na tym miejscu razem z wami pragnę jeszcze raz podziękować Pani Fatimskiej za dar ocalonego życia, podobnie jak to uczyniłem w Fatimie przed piętnastu laty. Totus Tuus. Czego jeszcze nie wiemy o Fatimie i objawieniach?
Portugalska legenda mówi o rycerzu Goncalo Herminguesie, który w trakcie swoich wypraw spotkał piękną Arabkę Fatimę i postanowił ją porwać. Gdy kobieta nawróciła się, na chrzcie otrzymała imię Oureana. Wkrótce wzięli ślub, lecz niedługo po nim ukochana rycerza zmarła. Zrozpaczony mężczyzna pochował żonę w miejscu, które nazwał jej arabskim imieniem Fatima i wstąpił do klasztoru.
W czasie peregrynacji Matki Bożej Fatimskiej w latach 70. Polska oficjalnie nie przyjęła figury. 5 maja 1978 roku samolot „Królowa Świata” wylądował na warszawskim Okęciu, ale odstawiono go na nieużywany pas startowy. Wieść o tym rozeszła się szybko po całym kraju.
Na oryginalny pomysł wpadli wtedy zakonnicy z Niepokalanowa – wykonali z drutu obrys figury i umieścili go na podstawie z drewna. Taka „figura”, nazwana Nieobecną Madonną, odwiedziła Kraków, Katowice i Jasną Górę, gdzie modlił się przy niej kardynał Karol Wojtyła, który 5 miesięcy później został papieżem. Władze, zaniepokojone rozgłosem, poprosiły o ponowne sprowadzenie fatimskiej figury. Prymas Tysiąclecia okazał się twardym negocjatorem. W zamian za takie zaproszenie kardynał Stefan Wyszyński uzyskał zgodę na budowę w Polsce nowych kościołów, co wówczas było prawdziwym cudem.
Okoliczni mieszkańcy Fatimy na długo przed objawieniami czcili Maryję. Przyczynili się do tego m.in. dominikanie z położonego 13 kilometrów od Fatimy klasztoru Matki Boskiej Zwycięskiej w Batalha oraz cystersi z klasztoru Najświętszej Marii Panny w Alcobaca.
Współczesnym cudem można nazwać fakt, że Fatima ma zaledwie 8 tysięcy mieszkańców, a co roku przybywa do niej około 5 milionów pielgrzymów. Najwięcej – 13 maja i 13 października. Dla każdej z grup pielgrzymkowych przygotowany jest program, na który składa się: wspólne odmówienie różańca, procesja z pochodniami, msza święta, błogosławieństwo chorych, a także procesja na pożegnanie Matki Bożej. Najliczniejszą grupę pielgrzymujących stanowią Portugalczycy. Za nimi są Hiszpanie i Włosi. Polacy uplasowali się na czwartym miejscu.
Zanim Kościół uznał objawienia fatimskie, przeprowadzono szczegółowe analizy wszystkich wydarzeń. Pierwsza oficjalna msza święta została odprawiona w Cova da Iria dopiero 4 lata po objawieniach – 13 października 1921 roku. Cały proces kanoniczny trwał aż 8 lat. Obecnie w sanktuarium codziennie odbywa się kilka mszy świętych w różnych językach, kapłani spowiadają od rana do wieczora, trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, a w Kaplicy Objawień odmawiany jest różaniec.
UWAGA! 12. dnia każdego miesiąca o godz. 13.30 odprawiana jest msza w języku polskim.
Łucja była rozmodlonym, pełnym wiary dzieckiem. Pierwszą Komunię Świętą przyjęła już w wieku 6 lat. Znajomością katechizmu mogła zawstydzić dużo starsze dzieci.
Gdy nastoletnia Łucja przebywała u sióstr dorotanek w Vilar, zgodnie z zaleceniem biskupa nikt oprócz przełożonej nie znał jej tożsamości. W klasztorze była siostrą Marią od Boleści. W 1934 roku siostra Łucja złożyła śluby wieczyste i dopiero wówczas ujawniono, kim jest. Została też wtedy zwolniona z obowiązku milczenia na temat wydarzeń fatimskich. 14 lat później za zgodą papieża Piusa XII Łucja odeszła ze Zgromadzenia Sióstr św. Doroty i wstąpiła do Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Coimbrze. Przyjęła imię siostry Marii Łucji od Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Zmarła w 2005 roku w wieku 98 lat.
Dwoje z bohaterów wydarzeń z Fatimy, czyli Franciszek i Hiacynta, zostało błogosławionymi 13 maja 2000 roku. Aktu beatyfikacji dokonał papież Jan Paweł II. W 2008 roku, w trzecią rocznicę śmierci Łucji dos Santos, papież Benedykt XVI zainicjował jej proces beatyfikacyjny, odstępując od prawa mówiącego, iż można go rozpocząć najwcześniej pięć lat od śmierci kandydata na ołtarze.
W marcu 1922 roku pod kapliczkę w Cova da Iria podłożono bomby. Nie zniszczono jednak ołtarza, ponieważ jedna z bomb… nie wybuchła. Następnego dnia 60 tysięcy pielgrzymów modliło się tu, by przebłagać Matkę Bożą za czyn zamachowców.
Wielu ludzi w Portugalii nie chciało się pogodzić z faktem objawień. W nocy 23 października 1917 roku dokonano zniszczenia miejsca objawień zaplanowanego przez siły antyklerykalne. Wycięto drzewo, na którym ukazała się Matka Boża i zdewastowano pamiątki związane z kultem Maryi.
Czy wiesz, kto wypowiedział słowa: „O co chodzi z tą Fatimą?”. Był to zawodowy zabójca Ali Ağca, który 13 maja 1981 roku dokonał zamachu na Jana Pawła II. Zdumiał go fakt, że mając doskonałe strzeleckie umiejętności, nie zdołał zabić papieża Polaka, a nie rozumiał, dlaczego w kontekście jego czynu tak często jest powtarzane arabskie imię „Fatima”.
Oryginalna figura Matki Bożej kilka razy opuszczała Fatimę. W czasie jednej z wędrówek, dla uczczenia 300-lecia ogłoszenia Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia patronką Portugalii, doszło do wyjątkowego zdarzenia – trzy gołębie usiadły u stóp figury Matki Bożej i towarzyszyły Jej aż do Lizbony! Z kolei na prośbę Jana Pawła II w 1984 roku figura dotarła do Rzymu. W jej obecności Ojciec Święty dokonał aktu oddania świata Niepokalanemu Poczęciu Maryi. Od czasu uznania objawień fatimskich przez Kościół wykonano wiele podobizn oryginalnej figury, które „uczestniczą” w tzw. peregrynacjach po całym świecie.
Słynny cud podczas szóstego objawienia, który, zdaniem sceptyków, był po prostu… zorzą polarną, trwał około 10 minut. Jego świadkami było blisko 100 tysięcy osób. Dziennikarz jednej z lizbońskich gazet pisał: „Słońce przypomina srebrzystomatowy dysk i można patrzeć prosto na nie, bez wysiłku”.
W pobliżu sanktuarium znajduje się Muzeum Wosku. Można w nim obejrzeć ekspozycję złożoną z 31 scen przedstawiających wydarzenia związane z objawieniami w Fatimie.
Nie wszyscy wiedzą, że Bazylika Matki Boskiej Różańcowej wcale nie mieści się w centrum miasta Fatima, a w pobliskiej wiosce Cova da Iria. Z kolei domy pastuszków znajdują się w oddalonej od niej o około 3 km wiosce Aljustrel (taką trasę pokonywali Łucja, Franciszek i Hiacynta, pędząc owce). W samej Fatimie zobaczyć można stary kościółek, w którym ochrzczone były dzieci i do którego regularnie uczęszczały razem z rodzicami.