Chorobę półpaśca wywołuje ten sam wirus, który odpowiada za ospę wietrzną. Zmiany skórne w tym schorzeniu nigdy nie przekraczają pionowej osi ciała, tj. zlokalizowane są tylko na prawo lub tylko na lewo od kręgosłupa. Pojawia się też silny ból i pieczenie. Na objawy choroby pomogą naturalne sposoby, czyli ziołowe napary i okłady.
Spis treści
Zioła nie są w stanie wyleczyć półpaśca, ale mogą łagodzić jego objawy. Napary i okłady z dziurawca uśmierzą ból, herbatka z dziewanny zadziała przeciwzapalnie, odwar z lukrecji pomoże walczyć z wirusami wywołującymi półpasiec, a żel z aloesu złagodzi swędzenie i przyspieszy regenerację skóry.
Pewnie zastanawiasz się, z czego w ogóle bierze się półpasiec? Otóż po przechorowaniu ospy wirus nie znika, a ulega uśpieniu w nerwach biegnących wzdłuż kręgosłupa. Uaktywnia się, gdy spada nasza odporność. Pojawia się wówczas silny ból i pieczenie, a w drugiej fazie choroby – czerwone plamy i bolesne swędzące pęcherzyki.
Organizm sam musi uporać się z atakiem wirusów, ale na szczęście w łagodzeniu przebiegu półpaśca pomocne są zioła i ich przetwory. Kurację warto zacząć jak najprędzej, kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy. Zobacz, co pomoże na objawy półpaśca.
Dziurawiec działa uspokajająco i uśmierza ból. Stosowane zewnętrznie, przyspiesza gojenie i łagodzi swędzenie. Na początku choroby skuteczniejsze są kompresy z naparu, potem zaś picie herbatek.
Napar z dziurawca: 2 łyżeczki wysuszonego ziela zalej 2 filiżankami gorącej wody. Gotuj przez 10 minut. Odstaw do zaparzenia na pół godziny. Przecedź i przestudź. Pij po 1/2 filiżanki 2-3 razy dziennie.
Kompres z dziurawca: w sporządzonym naparze zamocz czyste płótno lub gazę i przykładaj do zaczerwienionej skóry kilka razy dziennie przez 15 minut.
Związki śluzowe zawarte w dziewannie łagodzą podrażnienia, działają przeciwzapalnie i hamują rozwój wirusa.
Napar z dziewanny: 1 łyżkę suszonych kwiatów zalej szklanką wrzącej wody. Zaparzaj 15 minut. Pij 3 razy dziennie po filiżance. Przestudzony napar stosuj do okładów, kiedy na skórze pojawią się wykwity.
Korzeń lukrecji pobudza wytwarzanie się w naszym organizmie interferonu, naturalnej substancji przeciwwirusowej.
Odwar z korzenia lukrecji: 1 łyżeczkę rozdrobnionego korzenia zalej 2 filiżankami wody. Gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut. Pij 2-3 filiżanki odwaru dziennie.
Melisa lekarska dobrze zwalcza wirusa opryszczki, a on jest pokrewny temu, który wywołuje półpasiec.
Napar z melisy: łyżeczkę rozdrobnionych i wysuszonych liści zalej filiżanką gorącej wody. Zaparzaj pod przykryciem 10-15 minut. Pij herbatkę 2-3 razy dziennie.
Okład z melisy: zwilż świeże liście melisy, owiń luźno w cienkie płótno. Przykładaj na chorą skórę 3-5 razy w ciągu dnia. Do okładów możesz też wykorzystać przestudzony napar.
Aloes ma działanie kojące, przeciwbólowe i regenerujące skórę.
Żel aloesowo-ziołowy: Umieść w słoju: 2 szklanki żelu aloesowego (wybranego z liścia rośliny lub kupionego), po 1/4 szklanki liści melisy i kwiatu dziurawca, po 2 łyżki rozdrobnionego korzenia lukrecji i wysuszonego kłącza kurkumy. Wymieszaj. Odstaw na dobę. Macerat przecedź przez gazę i dodaj 8 kropli olejku melisowego. Wymieszaj i włóż do lodówki. Stosuj do smarowania skóry na każdym etapie choroby.