Niektóre zioła obniżają poziom glukozy we krwi, poprawiają wrażliwość tkanek na insulinę oraz wspomagają pracę trzustki. A wszystko całkowicie naturalnie. Podobne działanie mają też wybrane przyprawy. Diabetycy powinni je wypróbować!
Naukowcy z całego świata poszukują nowych leków, pomocnych w walce z cukrzycą. Co ciekawe, ich podstawą bywają często substancje pochodzenia naturalnego, jak ma to np. miejsce z metforminą – wyprodukowano ją dzięki poznaniu leczniczych składników obecnych w rutwicy lekarskiej. To potwierdza leczniczą moc roślin! Oto kilka ziół szczególnie przydatnych dla diabetyków.
Ta skomplikowana nazwa oznacza po prostu zielone strąki fasoli pospolitej. Dzięki zawartości wielu związków o działaniu leczniczym oraz hipoglikemicznym roślina ta od dawna wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Naowocnia fasoli wchodzi w skład niektórych złożonych preparatów ziołowych stosowanych w leczeniu cukrzycy (np. Diabetosan).
Dzięki obecności substancji o nazwie galaktomannan nasiona kozieradki opóźniają opróżnianie żołądka i hamują aktywność enzymów, które rozkładają węglowodany. To sprawia, że poposiłkowy wzrost stężenia cukru we krwi jest niższy. Jeszcze inne składniki kozieradki zwiększają uwalnianie insuliny z komórek wysepek Langerhansa w trzustce i poprawiają wrażliwość tkanek na ten hormon.
By uzyskać terapeutyczny efekt wystarczy zjeść łyżeczkę nasion (mogą być zmielone lub w postaci kleiku) przed każdym głównym posiłkiem.
Za korzystne działanie rutwicy lekarskiej w terapii osób z cukrzycą odpowiadają najprawdopodobniej zawarte w niej związki chromu. Regulują one metabolizm węglowodanów w organizmie i dzięki temu obniżają poziom cukru we krwi. Dodatkowo zawarte w rutwicy substancje zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę (czyli zmniejszają ich insulinooporność).
W aptekach i sklepach zielarskich ziele to dostępne jest w postaci sypkiej (mielone lub cięte) – można przygotować z niego napar (1 łyżka na szklankę wrzątku) i pić go 2-3 razy dziennie.
Cynamon znany jako aromatyczna przyprawa do deserów ma również doskonałe działanie hipoglikemiczne (obniżające poziom glukozy we krwi). Efekt ten został udowodniony podczas badań naukowych przy regularnym i długotrwałym (powyżej 3 tyg.) stosowaniu u osób z cukrzycą typu 2. Cynamon można przyjmować w postaci naparu, przyprawy do potraw albo żuć po posiłku kawałek jego kory.
Mieszanka nr 1:
Mieszkanka nr 2:
Zioła wymieszaj w słoiku, zakręć. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem ok. 10 minut. Pij 2-3 razy dziennie, najlepiej po posiłku.