Pomelo, czyli pomarańcza olbrzymia, ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Kolor miąższu pomelo jest żółty lub pomarańczowy, w zależności od odmiany.
Fot. 123RF
Zdrowe odżywianie
Na co pomaga pomelo i jak je jeść? Najlepsze przepisy na dania z pomelo
Marta Barczyńska
07.02.2022 11:47
Pomelo, największy przedstawiciel cytrusów, to istna bomba witaminowa. Nie dość, że jest słodkie i soczyste, ma niewiele kalorii (38 kcal w 100 g), to jeszcze pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia. Jest źródłem witaminy C – jeden owoc dostarcza ponad 400 procent dziennego zapotrzebowania na ten składnik! W pomelo znajdują się także naringenina, naringina i likopen. To silne przeciwutleniacze, które pomagają naprawić uszkodzenia komórek wywołane przez wolne rodniki. Sprawdź, jakie właściwości zdrowotne ma pomelo, na co pomaga i jak je włączyć do codziennej diety.
Pomelo to jeden z największych cytrusów. Jego waga dochodzi do 2 kg. Jest uprawiany w Chinach, Indonezji, na Tajwanie, Indiach, Malajach i w Izraelu. W Polsce kupimy go w sezonie zimowym w niemal każdym hipermarkecie (od 9 zł/szt). Pomelo nazywane jest pomarańczą olbrzymią. Powstało, ze skrzyżowania grejpfruta z chińską pomarańczą. Dzięki temu przypomina z wyglądu grejpfrut, a zachowało słodkość pomarańczy. Pomelo nazywane jest też pompelo i szadok.
Pomelo – jakie ma właściwości zdrowotne?
Pomelo ma miąższ podobny do grejpfruta, ale jest słodsze, nie ma tak intensywnej goryczki, a zarazem ma więcej witaminy C niż pozostałe owoce cytrusowe, np. aż 4 razy więcej jak pomarańcza. Zawiera również inne cenne dla zdrowia witaminy i minerały, a także jest skarbnicą przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia organizmu i chronią przed rakiem.
Właściwości zdrowotne pomelo:
Pomelo składa się w 90 proc. z wody więc dobrze nawadnia organizm.
Dzięki zawartości witaminy C wzmacnia stawy, kości i odporność.
Dzięki zawartości rutyny zapobiega rozwojowi miażdżycy, uelastyczniając naczynia krwionośne.
Duża ilość przeciwutleniaczy m.in. likopenu, naryngeniny i narynginy działa antyoksydacyjnie.
Oczyszcza organizm z toksyn, dzięki pobudzaniu wydzielania żółci przez wątrobę oraz pracy jelit - zwłaszcza jeśli zjemy cząstki owocu z białą błonką albedo, bogatą w błonnik.
Olejki eteryczne uwalniane podczas obierania działają relaksująco na układ nerwowy. Dodatkowo wspierają go witaminy z grupy B zawarte w pomelo.
Ma niski indeks glikemiczny i jest polecayny jako składnik diety przeciwcukrzycowej ponieważ obniża poziom cukru i zmniejsza wchłanianie skrobi z pożywienia.
Zawiera sporo potasu, dzięki czemu zapobiega skurczom mięśni. Jest polecane zwłaszcza, gdy bierzemy leki na nadciśnienie wypłukujące potas z organizmu).
Ma enzymy, które przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, ułatwiając odchudzanie.
Obniża poziom progesteronu, zmniejszając ryzyko wystąpienia raka piersi,
Zmniejsza poziom cholesterolu.
Pomelo to źródło miedzi, które pomaga transportować żelazo we krwi i zmniejsza niedokrwistość.
Jedzenie pomelo zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i zmniejsza łupież.
Zawiera wit. A, która pobudza wytwarzanie kolagenu i poprawę kondycji skóry po 50 roku życia.
Trwają badania nad tym, czy pomelo ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne oraz czy dzięki zawartości spermidyny ma znaczący wpływ na opóźnienie starzenia się skóry.
Nie tylko owoce są cenne. Maści z liści pomelo, kwiatów i nasion mogą łagodzić obrzęki skórne, a napary z nich - przebieg choroby wrzodowej. Są wykorzystywane w Azji w preparatach na kaszel, niestrawność i chorobą lokomocyjną. Zaś świeżo wyciśnięty sok ma właściwości obniżające gorączkę.
UWAGA! Pomelo, jak i pozostałe owoce cytrusowe, może uczulać osoby, które mają alergie na pyłki brzozy, bylicy i traw (tzw. alergia krzyżowa).
Na co pomaga pomelo?
Dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom pomelo jest z powodzeniem wykorzystywane w medycynie naturalnej (stosuj, tylko jeśli nie masz chorej wątroby i nerek). Pomelo działa korzystnie na organizm, a w szczególności:
Pomaga na serce. Jeśli nie masz problemów żołądkowych, jedz codziennie w sezonie zimowym na pusty żołądek 2-3 plastry pomelo. Wzmocni to twój mięsień sercowy.
Działa dobrze na skórę i włosy. Picie codziennie szklanki soku z pomelo przez 2 tygodnie wzmocni paznokcie, włosy, poprawi stan skóry i pomoże oczyścić organizm z toksyn.
Łagodzi ból gardła. Pół szklanki soku wymieszane z pół szklanki wody może być używane do płukania gardła, w celu uśmierzenia bólu.
Obniża poziom trójglicerydów. Jedzenie codziennie przez miesiąc 2 plastrów pomelo skropionych oliwą pomoże obniżyć poziom trójglicerydów we krwi.
Jak działa pomelo na skórę?
Silnie nawilża skórę. Pomelo jest świetnym składnikiem maseczek. Polecamy maseczkę nawilżającą. Miąższ z 1 dużej części łączymy z łyżką jogurtu i łyżeczką miodu. Nakładamy na oczyszczoną twarz na 20 minut. Zmywamy letnią wodą.
Działa oczyszczjąco. Można z niego zrobić także delikatny peeling enzymatyczny. Wystarczy zmieszać z 2 łyżkami oliwy lub oleju, wetrzeć w twarz i spłukać po kwadransie.
Pomaga usunąć odciski. Sokiem z pomelo możemy posmarować na noc odciski, nagniotki i stwardniały naskórek na stopach. Zakrywamy gazą i pozostawiamy na noc. Rano zmywamy.
Jak kupować i przechowywać i obierać pomelo?
W Polsce najczęściej kupimy owoce o żółtej skórce, przypominającej skórkę żółtego grejpfruta. Ale pomelo może mieć też zieloną jak limonka lub różową jak czerwony grejpfrut skórkę.
Owoce mają ok. 20 cm średnicy. I ważą ponad kilogram.
Wybieramy najcięższe owoce, o skórce bez skaz, odgnieceń, brązowych smug czy innych przebarwień. Jędrne i niebyt miękkie w dotyku. Taki owoc będzie dojrzały, soczysty ale na pewno nie będzie popsuty. Najlepiej wybrać kilka sztuk podobnej wielkości, zważyć je i wybrać najcięższy.
Warto też powąchać pomelo - im intensywniejszy zapach, tym bardziej dojrzały owoc.
Najlepiej kupować pomelo owinięte folią - zapobiega ona parowaniu wody przez duże pory i owoc pozostaje soczysty.
Nieobrane pomelo trzymamy go do miesiąca w chłodnym, przewiewnym miejscu lub do 4 miesięcy w lodówce, obrane - 2-3 dni w lodówce.
Owoce dokładnie szorujemy, wycieramy do sucha papierem ręcznikowym i nacinamy od nasady wzdłuż całego owocu na 4 lub 8 części a następnie obieramy skórkę palcami lub ściągamy nożem (patrz zdjęcie). Jeśli pomelo jest wystarczająco dojrzałe, skórka powinna odchodzić bez problemu. Ma ok. 2-3 cm grubości i jest gąbczasta.
Możemy jeść z albedo - biała błonka, która ma dużo błonnika, jednak nie jest zbyt smaczna. Na szczęście łatwo ją zdjąć z cząstek.
Jak jeść pomelo?
Pomelo jemy surowe, bez pestek. Możemy też jeść w sałatkach - zarówno surowe, jak i np. pieczone czy karmelizowane.
Nadaje się do ciast i mięs.
Można z niego zrobić dżem - zarówno z miąższu, jak i ze skórek oraz wytrwany sos do serów, mięs i wędlin.
Owoc można też wysuszyć albo kandyzować w cukrze.
Jeśli zależy nam na dostarczeniu dużej ilości witaminy C, owoc ten jemy zaraz po obraniu (witamina C szybko się utlenia).
Pomelo dobrze komponuje się z truskawkami, ananasem, ogórkiem, sałatami, pomidorem, marchewką, awokado, imbirem, czosnkiem, drobiem, orzeszkami, owocami morza - zwłaszcza krewetkami i łososiem.
Pamiętajmy przyjmując leki, że odstęp między nimi a pomelo powinien wynosić 4 godziny (pomelo zmienia metabolizm wątroby i sprawia, że nie neutralizuje ona i nie usuwa substancji czynnej farmaceutyku. Wzrasta stężenie leku we krwi nawet kilkakrotnie, co może prowadzić do biegunek, senności i innych przykrych dolegliwości związanych z przedawkowaniem danej substancji).
Najlepsze przepisy na dania z pomelo
Dżem z pomelo
Składniki:
pomelo
3 pomarańcze
50 dag cukru
1 opakowanie cukry wanilinowego
torebka galaretki cytrynowej
sok wyciśnięty z 1 pomarańczy
Przygotowanie:
Pomelo i pomarańcze szorujemy. Namaczamy w zimnej wodzie na dobę (wodę zmieniamy po 12 godzinach). Dzięki moczeniu zniknie goryczka.
Obieramy cytrusy ze skórki (skórkę zostawiamy na dżem ze skórek, przepis poniżej). Miąższ cytrusów kroimy.
Cytrusy zasypujemy cukrami i zostawiamy na 12 godzin, by puściły sok.
Do cytrusów dodajemy sok z pomarańczy. Podgrzewamy na małym ogniu przez godzinę (aż owoce staną się szkliste).
Galaretkę rozpuszczamy w 1/2 szklanki wody. Dolewamy do owoców. Gotujemy, mieszając, przez 5 minut.
Dżem przekładamy do wyparzonych słoików.
Dżem ze skórek pomelo
Składniki:
skórka z 1 pomelo
skórka z 3 pomarańczy
3 szklanki cukru
Przygotowanie:
Skórki zalewamy zimną wodą i wstawiamy do lodówki. Dwa razy dziennie przez 5 dni zmieniamy wodę.
Szóstego dnia kroimy skórki na mniejsze kawałki. Gotujemy sześciokrotnie po 20 minut, za każdym razem zmieniając wodę.
Zagotowane skórki zasypujemy cukrem i wlewamy 3 szklanki wody. Zostawiamy w lodówce na noc.
Przez kolejne 3 dni zagotowujemy masę, gotujemy na małym ogniu 20 minut, mieszając, studzimy i wstawiamy ponownie do lodówki.
Gdy dżem przestanie mieć posmak waty cukrowej, przekładamy ciepły do słoików. Jeśli nadal ma gąbczastą konsystencję, wydłużmy czas gotowania i studzenia o 1-2 dni.
Sos z pomelo do sera, wędlin i pieczystego
Składniki:
60 dag pomelo
2 cebule
1 jabłko
1 mango
1 szklanka cukru
szczypta soli
szczypta pieprzu
szczypta gałki muszkatołowej
2 łyżki octu winnego lub soku z cytryny
1/2 łyżeczki papryki słodkiej
szczypta cynamonu
szczypta kardamonu
szczypta anyżu gwiaździstego
2 łyżki oleju
Przygotowanie:
Cebule siekamy i szklimy na oleju.
Obrane i pokrojone pomelo, jabłko i mango miksujemy z 1/2 szklanki wody.
Przelewamy do garnka. Dodajemy zeszkloną cebulę i pozostałe składniki. Gotujemy na małym ogniu, często mieszając, aż masa zgęstnieje (ok. 30 minut).
Nasza rada! Jeśli wolimy jeszcze słodszą wersję do sosu można dodać garść namoczonych w wodzie przez noc i odsączonych rodzynek.
Tarta z pomelo
Składniki:
Na ciasto kruche
2 szklanki mąki pszennej
kostka masła
2 żółtka
1 opakowanie cukru wanilinowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki jogurtu
Na nadzienie:
pomelo
40 dag sera mascarpone
czerwony grejpfrut
garść pistacji
Przygotowanie:
Mąkę zagniatamy z żółtkami, kostką masła i cukrem. Zawijamy w folię. Chłodzimy w lodówce 40 minut.
Foremkę wykładamy papierem do pieczenia. Spód i brzegi wylepiamy ciastem. Nakłuwamy gęsto widelcem.
Pieczemy 20 minut w 180 st.
Ser mascarpone wykładamy na upieczoną tartę. Posypujemy posiekanymi pistacjami. Naprzemiennie układamy plasterki pomelo i grejpfruta. Schładzamy 3-4 godziny w lodówce.
Pikantna sałatka z pomelo i pieczoną kaczką
Składniki:
40 dag pieczonej kaczki
pół pomelo
cebula
strąk papryczki chili
2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy
3 łyżki posiekanego szczypiorku
łyżeczka posiekanej kolendry lub natki
2 łyżki soku z limonki
łyżka sosu sojowego
łyżka brązowego cukru
garść orzeszków nerkowca
pół marchwi
Przygotowanie:
Pomelo szatkujemy, kaczkę kroimy na małe kawałki, cebulę w piórka, papryczkę siekamy.
Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce.
Nerkowce mielimy. Mieszamy z oliwą, sokiem z limonki, sosem sojowym i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Dodajemy posiekany szczypiorek i kolendrę. Odstawiamy na 20 minut.
Mieszamy pomelo z marchwią, papryką, cebulą. Na wierzch układamy kawałki pieczonej kaczki i polewamy sosem. Odstawiamy sałatkę do przegryzienia na kwadrans do lodówki.
Łagodna sałatka z pomelo, kurczakiem i warzywami
Składniki:
pół piersi kurczaka
10 dag pomidorków cherry
pół główki sałaty
papryka zielona
papryka żółta
2 łyżki sosu wingret
łyżeczka miodu
pół pomelo
sól
pieprz
Przygotowanie:
Kurczaka myjemy i gotujemy. Studzimy i kroimy na małe kawałki
Umytą sałatę szatkujemy, papryki myjemy, oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy na cienkie paseczki, pomidorki kroimy na połówki.
Pomelo obieramy i kroimy na małe kawałki.
Mieszamy wszystkie składniki razem. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem.
Mieszamy sos winegret z miodem. Skrapiamy sosem sałatkę.
Chiński deser z pomelo na przeziębienie
Składniki:
mango
1/4 pomelo
150 ml mleka skondensowanego
2 łyżki sago (rodzaj kaszki, grysiku 10 zł/500 g, do kupienia w kuchniach świata i sklepach ze zdrową żywnością)
150 ml mleka kokosowego
1 szklanka mleka
Przygotowanie:
Gotujemy w 2 szklankach wody sago aż stanie się szkliste (wg. instrukcji na opakowaniu produktu). Odcedzamy.
Miksujemy pół mango z mlekami. Łączymy mleko z sago.
Resztę mango kroimy w kostkę. Pomelo obieramy i drobno siekamy.
Wlewamy do miseczki. Posypujemy mango pokrojonym w kostkę i posiekanym pomelo.
Fasola mung po wietnamsku czyli z białą błonką z pomelo
Składniki:
10 dag łuskanej fasoli mung (ok. 10 zł/500 g)
albedo z 1 pomelo (tylko biała, gąbczasta część)
1 szklanka cukru
łyżeczka soli
10 dag mąki kukurydzianej, skrobiowej lub tapioki (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością i z żywnością ekologiczną)
100 ml mleka kokosowego
50 ml soku z pomelo
Przygotowanie:
Fasolę zalewamy wodą i moczymy przez noc.
Albedo kroimy w drobną kostkę i zasypujemy solą. Po kwadransie płuczemy wodą i dokładnie odciskamy. Płukanie z odciskaniem powtarzamy 10 razy, by pozbyć się goryczki. Zalewamy zimną wodą i zostawiamy na całą noc w lodówce.
Następnego dnia albedo zasypujemy połową cukru i smażymy na małym ogniu, mieszając, tak by się zeszkliło (nie zrumieniło!).
Gotujemy fasolę w świeżej wodzie 40 minut. Po wyłączeniu zostawiamy pod przykryciem na 10 minut. Odlewamy z wody.
Pomelo mieszamy z mąką. Wsypujemy na wrzącą wodę i gotujemy 5 minut. Odcedzamy i wrzucamy do miski z kostkami lodu.
Płyn w którym gotowało się pomelo mieszamy z resztą cukru i gotujemy, aż osiągnie żelową konsystencję.
Do żelu dodajemy fasolę mung i pomelo. Mieszamy.
Miksujemy mleko kokosowe z sokiem z pomelo. Polewamy fasolę.