W czasie odchudzania nie musimy rezygnować z owoców – niektóre z nich, np. pomarańcza, wręcz wspomagają odchudzanie. Wyjątkowo ważna jest witamina C, która ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, a także błonnik i flawonoidy. Zdrowa, zbilansowana dieta z dużą ilością cytrusów sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki. Oto przepisy na koktajle, sałatki i dania główne z pomarańczami.
Spis treści
Niektóre witaminy wpływają na przyspieszenie metabolizmu, a tym samym spalanie niechcianej tkanki tłuszczowej. Dlatego jeśli chcemy schudnąć, warto zwracać uwagę nie tylko na ilość zjadanego pokarmu, ale też na to, jakie witaminy i minerały zawierają zjadane produkty. Chodzi zwłaszcza o witaminę C. Kobietom zaleca się spożywanie ok 75 mg witaminy C na dobę, a mężczyznom ok. 90 mg. Tyle zapewni jedna duża pomarańcza. Dobrze jest zjeść ją w całości lub zmiksować, by nie tracić błonnika pokarmowego, który dodatkowo syci i usprawnia przemianę materii.
Często podczas odchudzania niepotrzebnie wykluczamy owoce, a to przecież źródło zdrowia. Pomarańcza obfituje w błonnik pokarmowy, pektyny, wit. C, A, B12, kwas foliowy i karotenoidy. Owoce te mają właściwości przeciwmiażdżycowe, bakteriobójcze i antywirusowe. Fitoskładniki zawarte w pomarańczach chronią przed rakiem jelita grubego i obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL.
– Odchudzając się, jedzmy pomarańcze – mówi Małgorzata Wilkowska, dietetyczka z dietoswiat.pl. Jedna duża pomarańcza (200 g), to zaledwie 94 kcal i ok. 100 mg witaminy C, dzięki której łatwiej nam się pozbyć tkanki tłuszczowej.
W białych błonkach rozdzielających cząstki znajdują się flawonoidy, które wzmacniają działanie tej witaminy. Metabolizm usprawniają również: witamina B 6 (zaleca się 1,3 mcg/dzień), witamina B1 (dla kobiet 1,1, dla mężczyzn 1,3 mg/dzień), witamina B5 (5 mg/dzień), witamina A (kobiety potrzebują 700, a mężczyźni 900 mcg/dzień.) i witamina D (15 mcg/dzień).
Taki napój nasyci cię i przyspieszy spalanie tłuszczu.
ok. 260 kcal
Zmiksuj:
Zmiksuj:
Miksuj do momentu, aż składniki dobrze się połączą.
Zmiksuj:
Witamina D dodaje energii potrzebnej do ruchu, pobudza przemianę materii. Zawierają ją m.in. tłuste ryby: śledź i makrela.
Witamina B6 przyspiesza tempo przemiany węglowodanów, kwasów tłuszczowych, cholesterolu. Jest m.in. w mięsie i jego przetworach.
Witamina B1 (tiamina) ułatwia trawienie węglowodanów. Jest m.in. w wieprzowinie, jarmużu, płatkach owsianych.
Witamina B5 odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów, białek. Jest m.in. w warzywach liściastych, mięsie drobiowym i wątróbce.
Witamina A jest konieczna, żeby strawić białko. Występuje m.in. w tranie, maśle, a prekursor wit. A, czyli karotenoidy, m.in. w dyni, morelach, brzoskwiniach i marchwi.