Herbata z dodatkiem liści prawoślazu pomaga leczyć śluzówkę pęcherza.
Fot. 123RF
Domowe kuracje
Leczymy przeziębiony pęcherz. Wybróbuj najprostsze domowe sposoby, by pozbyć się infekcji
Malgorzata Germak
Agata Domańska
10.06.2021 14:44
Infekcja pęcherza powoduje uciążliwe pieczenie przy oddawaniu moczu. By złagodzić objawy zastosuj ziołowe napary oraz ocet jabłkowy, który utrudni rozmnażanie bakterii. Poznaj domowe sposoby, by pozbyć się stanu zapalnego.
Pieczenie przy oddawaniu moczu, pobolewanie w dole brzucha, potrzeba częstego odwiedzania toalety – to oznaki przeziębionego pęcherza. A dokładniej infekcji, która z tego powodu się rozwinęła. I choć może wymagać wizyty u lekarza, łagodniejsze postacie da się wyleczyć domowymi sposobami.
Domowe kuracje na infekcje pęcherza
Wywar z pietruszki. Weź cztery duże korzenie, umyj, pokrój na mniejsze kawałki, obficie zalej wodą. Doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem przez 20 minut. Nie dodawaj żadnych przypraw. Odcedź i wypijaj szklankę co 3-4 godziny. Taki wywar działa intensywnie moczopędnie i pomaga wygonić bakterie z pęcherza.
Ocet jabłkowy. Gdy mocz jest odrobinę kwaśniejszy od wody, bakterie przestają się w nim rozwijać. Najprostszą metodą zakwaszenia go jest sięgnięcie po ocet jabłkowy. Dwa razy dziennie wypij jego łyżkę lub półtorej wymieszaną w szklance wody.
Prawoślaz lekarski. To ziele ma działanie łagodzące na śluzówkę pęcherza. Pokrywa ją też ochronną warstwą, zmniejszając stan zapalny. 1 łyżeczkę liści prawoślazu (2 g) zalej jedną szklanką wrzącej wody, parz pod przykryciem 15 min. Przecedź. Pij 2 razy dziennie po 1/2 szklanki. 2 g liści prawoślazu stanowi dzienną porcję do spożycia. Możesz też parząc sobie herbatę, dodawać do niej nieco suszonych liści prawoślazu. Nie należy jednak przekraczać zalecanej porcji w ciągu dnia.
Mącznica lekarska. To kolejne zioło, które sprzyja zdrowiu tych okolic. Działa moczopędnie, ściągająco i antyseptycznie. Herbatka z mącznicy pomaga w łagodnych zapaleniach dróg moczowych i w kamicy nerkowej. Ale uwaga: napar nie zadziała, gdy mocz jest kwaśny. Pij go tylko wtedy, kiedy nie zażywasz octu jabłkowego i witaminy C.
D-mannoza. To prosty cukier, który kupuje się w postaci suplementu. Potrafi obklejać bakterie w pęcherzu, przez co nie mogą się one przedostać na jego ścianki. Jeśli będziesz jednocześnie dużo pić, możesz wypłukać mikroby z pęcherza. Uważaj, jeśli jesteś diabetyczką, d-mannoza to jednak cukier.