Koniec zimy to ostatni dzwonek na zabiegi odmładzające z kwasem glikolowym i retinolem! Trzeba zdążyć, zanim wiosna będzie w pełni, bo nie można ich stosować przy silnym słońcu. Którą kurację wybrać? Sprawdź, jakie kosmetyki kupić i jak je stosować w domu, by uzyskać jak najlepsze efekty nie uszkadzając skóry.
Spis treści
Zarówno kwas glikolowy, jak i retinol działają wygładzająco, spłaszczają zmarszczki, rozjaśniają i ujędrniają skórę. Nie można ich stosować razem. Wybierzmy jedną kurację, za rok przetestujemy drugą. Retinol możemy stosować w domu, kwas glikolowy – w stężeniu do 20 proc. w domu, u kosmetyczki nawet 70 proc., co daje odpowiednio większy efekt.
Pamiętaj, że przy zabiegach z kwasem glikolowym i retinolem trzeba dbać o barierę hydrolipidową. Stosujmy kremy lipidowe (np. Nanobase, ok. 30 zł/30 ml w aptekach) lub nawilżające z kwasem hialuronowym (nie bójmy się, ten kwas tylko nawilża, można go stosować równolegle z glikolowym), np. Bandi Boost Care, 37 zł/50 ml
Ten kwas ma najmniejsze cząsteczki − najgłębiej przenika przez naskórek. Zabieg można wykonać w domu przy użyciu bezpiecznych produktów. Aby uzyskać zadowalające efekty, będziesz musiała stosować go przez jakiś czas. Możesz też udać się do kosmetyczki na jednorazowy, profesjonalny zabieg.
Kuracja odmładzająca z kwasem glikolowym: jak ją wykonać w domu?
W domu stosujmy peeling z kwasem glikolowym 10-20 proc., np. Eveline Glycol 15 proc., 22 zł/18 ml czy Nacomi Next Level 10 proc., 23 zł/30 ml. Aplikujmy na noc, dwa-trzy razy w tygodniu do wyczerpania opakowania. Po dwóch tygodniach przerwy powtórzmy kurację.
Kuracja odmładzająca z kwasem glikolowym: jak wygląda zabieg u kosmetyczki?
Zabieg u kosmetyczki (od ok. 90 zł) wystarczy jeden (ew. dwa). Aplikując kwas w stężeniu kilkudziesięciu procent szybciej osiąga się efekt. Po zabiegu skóra jest podrażniona, potem się łuszczy, po kilku dniach to ustąpi. Cera będzie odświeżona, stopniowo wygładzi się i ujędrni.
Uwaga! Nie stosujmy w domu kwasu przeznaczonego do użytku profesjonalnego, bo poparzymy skórę. Kosmetyczka wie, jak dobrać ilość i jakie ph powinien mieć preparat (to też wpływa na jego moc). Kupując kosmetyki z kwasem do użytku domowego, dostajemy bezpieczny produkt o odpowiednio zbilansowanym składzie.
Retinol (pochodna wit. A) wnika do skóry, neutralizuje wolne rodniki i pobudza produkcję elastyny i kolagenu.
Zacznijmy od kremu lub serum z retinolem o stężeniu 0,2-0,3 proc., np. The Ordinery Serum z Retinolem 0,2 proc., 39 zł/30 ml. Aplikujmy kosmetyk na noc.