Hepatomegalia, czyli powiększenie wątroby, może być przejściowa (gdy przesadzimy z lekami) lub zwiastować chorobę, którą trzeba pilnie leczyć. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny powiększenia wątroby i jak sobie pomóc. Jakie badania należy wykonać przy powiększeniu wątroby?
Spis treści
Zdrowa wątroba chowa się pod żebrami. Ale powiększoną „wyczujemy”. Trzeba iść do lekarza. Zapyta nas: jakie leki i suplementy łykamy, jak wyglądają stolce (jasno-żółte lub smoliste) i mocz (ciemny), czy i jak boli nas brzuch, mamy uczucie pełności, zaparcia lub wymioty.
Sama wątroba nie boli, bo nie jest unerwiona. Gdy jednak jest powiększona, naciska na okalające ją tkanki i pojawia się rozpierający ból (zazwyczaj czujemy go po prawej stronie brzucha, pod żebrami).
Zapalenie wątroby zwykle wywołane jest przez wirusy. Mamy gorączkę, brak apetytu, nudności i wymioty, zażółconą skórę i ciemny mocz, jasne stolce.
Co robić, gdy podejrzewasz zapalenie wątroby?
Trzeba wziąć leki na receptę. Pomaga odpoczynek i lekka dieta (dużo węglowodanów i białka, min. tłuszczu).
To schorzenie częstsze u otyłych osób. Mamy ogólnie złe samopoczucie, ciągłe uczucie zmęczenia i brak sił na aktywności fizyczne.
Co robić, gdy podejrzewasz stłuszczenie wątroby?
Trzeba codziennie przez 15-30 min spacerować lub gimnastykować się, przejść na lekką dietę.
Uszkodzenie polekowe bywa wynikiem przedawkowania leków przeciwbólowych. Mamy ból w nadbrzuszu, nudności i wymioty, brak apetytu, potliwość.
Co robić, gdy podejrzewasz uszkodzenie polekowe wątroby?
Trzeba sprowokować wymioty lub wziąć węgiel aktywny (wiąże lek).
Napar z ostropestu plamistego (łyżka ziół zalana szklanką wrzątku, odstawiona na 15 min, przecedzona) codziennie przez 2-3 tyg. – odbudowuje miąższ wątroby;
Karczoch na surowo lub gotowany lub czarna rzodkiew starta albo w postaci soku – stymulują wydzielanie żółci (i trawienie).