Magnez warto suplementować także przez skórę. Wcieranie olejku magnezowego skutecznie uzupełnia niedobory magnezu i jest polecane dla osób cierpiących na skurcze czy żyjących w stresie.
Magnez jest pierwiastkiem, który może się wchłaniać przez skórę. Proces wchłaniania skórnego magnezu, zwany również transdermalnym wchłanianiem, pozwala organizmowi przyswoić ten minerał poprzez bezpośredni kontakt z magnezowymi preparatami nakładanymi na skórę.
Istnieje wiele produktów dostępnych na rynku, takich jak żele, maści, spraye i plastry, które zawierają magnez i są przeznaczone do stosowania na skórę. Po nałożeniu tych produktów na skórę, magnez może przeniknąć przez warstwę naskórka i dostać się do głębszych tkanek. Stamtąd może być wchłaniany do krwiobiegu i rozprowadzany po całym organizmie.
Badania sugerują, że wchłanianie skórne magnezu może być skutecznym sposobem podawania tego minerału. Jednak skuteczność wchłaniania magnezu przez skórę może się różnić w zależności od produktu i indywidualnych czynników, takich jak stan skóry i czas kontaktu. Niektóre źródła sugerują, że wchłanianie skórne magnezu może być bardziej efektywne niż doustne suplementy magnezu w niektórych przypadkach.
Olej magnezowy, nazywany także oliwką magnezową wbrew nazwie nie ma w swoim składzie żadnego olejku. Ma jednak miękką, aksamitną konsystencję, a nałożony na skórę pozostawia gładką, błyszczącą, nieco „oleistą” warstwę.
Tak naprawę oliwka magnezowa to nasycony roztwór chlorku magnezu i wody bądź wody destylowanej, tzw. solanka. Ten wciąż mało popularny preparat do stosowania zewnętrznego posiada szereg leczniczych i upiększających właściwości, dzięki którym na pewno zechcesz go wypróbować.
Co ważne, olejek ten jest bezbarwny i całkowicie bezwonny. Bardzo szybko wchłania się w skórę, dzięki czemu nie brudzi ubrań ani nie pozostawia nieprzyjemnego wrażenia na skórze. Oleista warstwa znika całkowicie wkrótce po nałożeniu.
Wodę mieszamy z płatkami magnezowymi. Przelewamy do małej buteleczki, aby łatwo było aplikować olejek na skórę. Przechowuj maksymalnie 6 miesięcy.
Do wykonania oleju magnezowego potrzebne są płatki magnezowe. Produkowane są z chlorku magnezu sześciowodnego (MgCl2), inaczej soli magnezowej. Gdzie je kupić? Można je bez trudu znaleźć w internecie w sklepach z artykułami chemicznymi, sklepach zielarskich i aptekach online. Produkt jest dość tani – za 1 kg płatków zapłacimy od 10 do 30 zł w zależności od sklepu i producenta. Na rynku dostępne są płatki magnezowe o różnej gramaturze – od 250 g do nawet kilkunastu kilogramów.
Wszyscy wiemy, że magnez jest bardzo ważnym pierwiastkiem, który w naszym organizmie uczestniczy aż w 300 procesach! Niedobory magnezu odczuwa wiele osób, szczególnie pijących na co dzień dużo kawy i aktywnych fizycznie. Najczęściej uzupełniamy niedobory tego pierwiastka przyjmując go doustnie w formie tabletek. Olejek magnezowy to znacznie łatwiejszy, skuteczniejszy i zdrowszy sposób na wprowadzenie magnezu do organizmu i wykorzystanie jego leczniczych właściwości.
Olejek magnezowy skutecznie likwiduje bolesne skurcze mięśni oraz łagodzi ból mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym zapobiegając zakwasom. Działa też relaksująco i odprężająco, dlatego warto go wykorzystać do masażu, np. po ciężkim, stresującym dniu. Można go też dodawać do odprężających kąpieli, także po dużym wysiłku fizycznym.
Regularne kąpiele magnezowe pozytywnie wpłyną także na układ krwionośny i krążenie, usprawnią proces trawienia, a nawet wspomogą leczenie stwardnienia rozsianego. Zapobiegną też nawracającym bólom głowy i migrenom. Opóźniają również proces starzenia się skóry rozświetlając ją, uelastyczniając i wygładzając. Do kąpieli dodajemy ok. 50 ml olejku.
Oliwka magnezowa wykazuje także silne działanie antybakteryjne, odkażające i przeciwgrzybicze. Dzięki temu smarując nią twarz, dekolt lub nawet plecy możemy zwalczyć trądzik i wypryski. Olejek świetnie nadaje się też do stosowania jako płyn do demakijażu – dokładnie usuwa pozostałości po kosmetykach (nawet wodoodpornych) oraz działa leczniczo na cerę problematyczną. Regularnie nakładany na stopy zapobiegnie nawrotom grzybicy.
Olejek magnezowy może nam też posłużyć jako naturalny i skuteczny antyperspirant. Szybko wnika w skórę i nie brudzi ubrań, a skutecznie zapobiega poceniu. Jest naturalną i znacznie zdrowsza alternatywą dla drogeryjnych kosmetyków, które mogą podrażniać skórę lub wywoływać alergię.
Roztwór można również stosować wewnętrznie. 1 łyżeczka oliwki dziennie całkowicie uzupełnia dobowe zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek. Systematycznie spożywany olejek reguluje pracę mięśni oraz układu nerwowego. Wspomaga pamięć, koncentrację i zdolność zapamiętywania. Co więcej, jest to naturalny produkt w formie płynnej, przez co nie obciąża wątroby w takim stopniu jak tabletki i szybciej wchłania się do organizmu. Jednak aby stosować olejek doustnie, należy go przygotować ze zwykłej wody, nie destylowanej oraz kupić płatki lub kryształki magnezowe z przeznaczeniem do spożycia.
Oliwka magnezowa dzięki swoim właściwościom polecana jest w przypadku wielu dolegliwości. Pomaga na:
Oliwka nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i osób z chorobami nerek. Olejku nie powinno się stosować bezpośrednio na otwarte rany, miejsca podrażnione, poparzone i krótko po depilacji. Należy też unikać okolic oczu.
Olejek magnezowy nadal jest bardzo mało popularnym sposobem suplementacji magnezu. A szkoda, bo według zwolenników medycyny naturalnej jest to skuteczniejsze i zdrowsze. Dlaczego? Tabletki z magnezem zanim dotrą do komórek i tkanek organizmu muszą przejść przez układ pokarmowy. Bardzo często w drodze do zwyrodnień „gubią się” i zostają wydalone. Natomiast olejek magnezowy wmasowywany w skórę omija cały proces trawienia, przez co szybko i łatwo wnika do układu krążenia wprost z naskórka. Stamtąd trafia bezpośrednio do uszkodzonych komórek i zwapnień tkanek i kości. Jednocześnie nie obciąża wątroby w taki sposób jak tabletki.
Magnez zażyty doustnie wykorzystywany jest tylko w 30-50%, natomiast ten przyjęty przez skórę niemal w 100%. Przyswajalność magnezu stosowanego na skórę jest więc nawet dwukrotnie większa niż tabletek stosowanych doustnie. Ponadto tak przyjmowany magnez jest optymalnie wykorzystany przez skórę w przypadku chorób żołądkowo-jelitowych i pozwala uniknąć biegunki, która często występuje przy stosowaniu doustnym. W przypadku dolegliwości stawowych i mięśniowych działa bezpośrednio miejscowo.