Pomoc, jaką w trakcie leczenia można otrzymać w fundacji, to nie tylko wsparcie finansowe. To także sprawdzone informacje i porady specjalistów, m.in. gdzie i jak uzyskać diagnozę i właściwe leczenie, czy też do jakich innych świadczeń mamy prawo w NFZ. Sprawdź, jak poszukać fundacji, które pomagają chorym.
W Polsce działa ponad tysiąc organizacji wspierających pacjentów z różnymi schorzeniami, m.in.:
Sprawdziliśmy, jak skutecznie i szybko znaleźć wśród nich taką fundację, która będzie najlepiej dostosowana do naszych potrzeb.
Zbierz dane kilku różnych fundacji
Dane o fundacjach są zamieszczane w internecie. Jeśli nie korzystasz z internetu, poszukaj osoby, która sprawnie się nim posługuje (np. córka sąsiadki, wnuczek, syn) – dla takiej osoby znalezienie potrzebnych informacji to mniej niż 15 minut.
Wyszukiwanie należy rozpocząć od wpisania w okno przeglądarki internetowej hasła „fundacja” oraz nazwy choroby (np. „fundacja cukrzyca”, „fundacja POCHP”).
W wynikach pojawią się m.in. strony fundacji – i to na te strony należy wejść.
Można także skorzystać z baz danych, w których zamieszczane są dane fundacji:
Na stronie każdej fundacji sprawdź podane informacje o rodzaju jej działalności.
Zapisz dane kontaktowe (adres, numer telefonu, mail i KRS) tych fundacji, które świadczą pomoc, jakiej potrzebujesz, np. prowadzą dyżury ekspertów, organizują rehabilitację, prowadzą grupy wsparcia dla pacjentów i rodzin lub umożliwiają zbiórkę pieniędzy na leczenie.
Zadzwoń do wybranych fundacji
Zadzwoń do każdej fundacji i zapytaj o możliwość skorzystania z wybranej formy pomocy.
Warto wziąć pod uwagę nie tylko lokalne organizacje, ale także ogólnopolskie, które np. prowadzę konsultacje telefoniczne lub turnusy rehabilitacyjne albo pomagają zbierać środki na leczenie i rehabilitację.
Masz prawo korzystać z pomocy kilku fundacji, np. telefonicznego dyżuru lekarza w jednej, spotkań z dietetykiem lub grupy wsparcia pacjentów w innej, a otworzenia subkonta w celu zbierania pieniędzy w jeszcze innej.
Warto skorzystać także z porad zamieszczanych na stronach fundacji, są tam m.in. poradniki do pobrania, porady lekarzy (także udzielane on-line) i inne ważne informacje.
Aby sprawdzić fundację, wejdź na stronę rządową ekrs.ms.gov.pl Otwórz okno „Wyszukiwarka KRS”. Zaznacz opcję „Stowarzyszenia i inne organizacje...” i wpisz numer KRS – a wyświetlą się informacje o fundacji.