Ciężkość nóg, pajączki i zaczerwienienie skóry mogą świadczyć o niewydolności żylnej. Stosuj ziołowe napary i maść z kasztanowca, by poprawić krążenie. Poznaj porady ekspertów!
Nawet niewielka zmiana przyzwyczajeń może nas uchronić przed niewydolnością żylną.
Codziennie zakładaj pończochy
Stary nawyk: Najczęściej zakładasz skarpety i podkolanówki ze ściągaczami.
Nasza rada: Profilaktycznie noś pończochy uciskowe 1. klasy ucisku. Produkty te razem z mięśniami łydki masują i uciskają żyły od wewnątrz. To poprawia krążenie w nogach.
Warto wiedzieć: Kupując pończochy (w aptece, internecie), podajemy obwód nogi w w najgrubszym miejscu łydki, pod kolanem, w połowie uda i 4 cm poniżej pośladka.
Stosuj ziołowe napary i wyciągi
Stary nawyk: Najczęściej pijesz kilka filiżanek kawy i czarną herbatę.
Nasza rada: Można sięgnąć po wyciągi roślinne i ziołowe napary. Polecane są m.in. szanta, krwawnik, rdest ptasi, podbiał, kora kasztanowca i kora wierzby, kwiaty głogu, dzika róża, miłorząb. Substancje zawarte w ziołach poprawiają krążenie, chronią żyły.
Warto wiedzieć: Zawsze należy sprawdzić, czy zioła nie mają interakcji z lekami stale przyjmowanymi.
Zamień zwykły balsam na maść
Stary nawyk: Po kąpieli stosujesz preparat, który poprawia stan skóry.
Nasza rada: Sięgnij po maści, które zawierają wyciąg z kasztanowca i ruszczyka, diosminę, heparynę. Masaż (od kostek ku górze) maścią usprawnia krążenie, łagodzi uczucie zmęczenia i ciężkości nóg.
Warto wiedzieć: Masaż można uzupełnić (najlepiej po konsultacji z lekarzem) o suplementy z heparyną, diosminą, wyciągiem z kasztanowca. Dzięki nim krew lepiej krąży, nie zbija się w tzw. czopy.
Noś obuwie na obcasach, nawet w domu
Stary nawyk: Wychodząc z domu, zakładasz buty na wysokich obcasach, w domu nosisz kapcie na płaskich podeszwach.
Nasza rada: Zarówno w domu, jak poza nim najlepiej nosić obuwie na obcasach – niewysokich (do 4 cm), szerokich, zapewniających stabilność. Obcas tej wysokości ustawia piętę w pozycji naturalnej, wtedy tzw. pompa mięśniowa pobudza krążenie w nogach.
Warto wiedzieć: Zdrowe jest też chodzenie boso.
Bierz chłodny prysznic
Stary nawyk: Rozkoszujesz się gorącą kąpielą, kiedy tylko możesz.
Nasza rada: Znacznie lepsze będzie polewanie nóg prysznicem – od kostek ku górze. Najlepiej zacząć od ciepłego strumienia, a potem stopniowo ochładzać wodę (ale nie za bardzo!). Taki zabieg pobudza krążenie w nogach.
Warto wiedzieć: Nie tylko gorące kąpiele źle wpływają na stan żył w nogach. Lepiej unikać także opalania się oraz sauny.
Jedz orzechy, a nie chipsy
Stary nawyk: Podczas oglądania telewizji, czytania pogryzasz chipsy, paluszki, krakersy, które zawierają dużo soli. A ona źle wpływa na krążenie, sprzyja obrzękom.
Nasza rada: Zamień chipsy na orzechy (niesolone!), marchew, jabłko. Orzechy zawierają kwasy omega-3, a warzywa i owoce flawonoidy. Poprawiają krążenie, ponieważ zapobiegają powstawaniu skrzepów oraz działają przeciwzapalnie.
Warto wiedzieć: Dziennie nie należy jeść więcej niż 6 orzechów włoskich. Zawierają sporo tłuszczu.
Ruszaj się, nawet gdy... siedzisz
Stary nawyk: Siedzisz najchętniej z nogą założoną na nogę, rzadko spacerujesz.
Nasza rada: Ćwicz, nawet gdy siedzisz: poruszaj raz jedną stopą, raz drugą: palce w górę, palce w dół, zataczaj kółka stopami, rób nożyce pionowe – jedna stopa w górę, druga w dół. Wzmacniasz tzw. pompę mięśniową, poprawiasz krążenie.
Warto wiedzieć: Bardzo dobrze na krążenie w nogach wpływa pływanie, marszobiegi, spacery – przynajmniej 3 razy w tygodniu po 1/2 godz.
Zwróć uwagę na:
Te dolegliwości świadczą o tym, że krążenie w nogach nie jest dobre, możesz mieć niewydolność żylną. O chorobie świadczyć mogą też poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych, tzw. pajączki.
Uwaga! Niewydolność żylna, zakrzepice lub zapalenia żył układu powierzchownego mogą być powikłaniem po przebyciu COVID-19. Zdaniem lekarzy można zmniejszyć ich ryzyko, stosując leki wspomagające krążenie i działające przeciwzakrzepowo.