Migrena to nieuleczalna choroba neurologiczna, jednak istnieją metody zapobiegania napadom. Jeśli zatem ostry ból głowy paraliżuje twoje życie, nie nadużywaj leków przeciwbólowych. Zamiast tego zgłoś się do neurologa, który dobierze ci odpowiednie leki kardiologiczne, przeciwdepresyjne lub antypadaczkowe.
Migrena jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą mózgu. Jej przyczyna nie jest znana. Prawdopodobnie na rozwój migreny ma wpływ wiele genetycznych czynników, istnieje bowiem wyraźna rodzinna skłonność do występowania choroby.
Osobnym problemem są czynniki prowokujące wystąpienie napadów migrenowych. Ta lista jest bardzo długa. Ból głowy może wywoływać:
Migrena ma swoje charakterystyczne cechy, dzięki którym łatwo ją rozpoznać:
Ból nasila się pod wpływem zwykłych codziennych aktywności, np. chodzenia. Dlatego podczas ataku migreny szukamy spokojnego, ciemnego miejsca, by móc się położyć. Atak trwa od 4 do 72 godzin. Po ustąpieniu bólu wciąż nie czujemy się najlepiej – skarżymy się na ogólne zmęczenie i rozbicie, pogorszenie sprawności intelektualnej oraz zdolności koncentracji. Czasem jesteśmy bardzo senni.
Przyjmowanie leków przeciwbólowych nie rozwiąże problemu. Migrena, jak każda choroba, wymaga specjalistycznego leczenia. Zależy ono od wielu czynników, ale przede wszystkim od częstotliwości i długości ataków.
Bardzo dużym błędem leczenia migreny, z czego na ogół nie zdajemy sobie sprawy, jest nadużywanie tabletek przeciwbólowych. Tymczasem nie wolno stosować ich zbyt często, bo mogą wywoływać polekowe bóle głowy, określane także jako bóle z odbicia. Ponadto migrena w sposób naturalny, jako choroba przewlekła i postępująca, „lubi” zwiększać częstotliwość napadów. I tak powstaje błędne koło; coraz częstsze bóle głowy, coraz większe ilości leków przeciwbólowych i coraz mniejsza ich skuteczność. Migrena to ponadto choroba, w której każdy napad bólu głowy ułatwia wystąpienie następnego.
Jedynym rozwiązaniem jest leczenie profilaktyczne, czyli takie, które ma za zadanie nie dopuścić do występowania bólów głowy.
Ze względu na objawy towarzyszące migrenę podzielono na pięć głównych kategorii, z których dwie najważniejsze to migrena bez aury i migrena z aurą.
U ok. 70 proc. chorych występuje migrena zwykła, czyli bez aury, w której głównym objawem jest ból głowy (oczywiście z wymienionymi wcześniej objawami towarzyszącymi).
Znacznie rzadziej występuje migrena z aurą, w której ból głowy poprzedzony jest trwającymi do 30 minut objawami neurologicznymi.
Jeśli ataki migreny paraliżują twoje życie, zgłoś się do lekarza neurologa. Zbada cię oraz przeprowadzi szczegółowy wywiad, w oparciu o który postawi rozpoznanie i zaklasyfikuje migrenę.
Zapyta cię przede wszystkim o:
Uzyskane z wywiadu i badania informacje specjalista porówna z ustalonymi kryteriami rozpoznania migreny. Zanim podejmie decyzję o dalszym postępowaniu, weźmie pod uwagę inne twoje schorzenia, takie jak nadciśnienie czy choroby endokrynologiczne.
W diagnostyce migreny nie ma konieczności wykonywania badań dodatkowych, rozpoznanie jest bowiem ustalane na podstawie typowego obrazu choroby.
Leczenie migreny obejmuje trzy podejścia terapeutyczne: zapobiegający napadom odpowiedni styl życia, leczenie doraźne oraz leczenie profilaktyczne.
Czynniki, które mogą wywołać migrenę, są u każdego inne. Chorzy na ogół sami wiedzą, czego się wystrzegać. W leczeniu migreny duże znaczenie ma przestrzeganie ogólnie pojętego zdrowego, higienicznego trybu życia – lekkiej diety, odpowiedniej ilości ruchu i snu.
Leczenie doraźne migreny zależy od rodzaju i ilości napadów bólu głowy w danym okresie czasu. Jeżeli bóle występują rzadko, do kilku razy w miesiącu, leczenie będzie polegać na przerwaniu ich, czyli leczeniu doraźnym. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku przez specjalistę często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka. Trzeba pamiętać, że lek zażywamy przy pierwszych objawach bólowych. Neurolog zaleci ci jedną z dwóch grup leków:
Jeśli migrena jest częsta, występuje 4 i więcej razy w miesiącu, lekarz zaproponuje ci leczenie profilaktyczne, takie, jakie stosuje się w przypadku migreny przewlekłej (więcej niż 15 dni z bólem w miesiącu).
Terapia trwa od kilku miesięcy do roku. Dawkę leku neurolog będzie zwiększał stopniowo, a poprawa nastąpi po kilku, kilkunastu tygodniach. Warunkiem powodzenia leczenia jest stosowanie leków odpowiednio długo i w dużych dawkach. Najczęściej są to: leki kardiologiczne (beta-adrenolityki, bloker kanału wapniowego), przeciwdepresyjne (trójpierścieniowe, SNRI) i przeciwpadaczkowe.
Chorzy często obawiają się leczenia profilaktycznego, ponieważ wydaje im się, że to zbyt „poważne” leki i wolą pozostać przy tabletkach przeciwbólowych. Tymczasem leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe nowej generacji nie uzależniają ani nie otępiają – a takie obawy mają przede wszystkim chorzy przed rozpoczęciem leczenia. Środki stosowane w leczeniu profilaktycznym są bezpieczne i pozwalają wrócić do normalnego funkcjonowania.
Jedną z najnowszych metod leczenia migreny jest terapia przeciwciałami monoklonalnymi (erenumab, fremanezumab). Zmniejszają w mózgu ilość białka CGRP, którego zbyt duże stężenie wywołuje napad migreny. Lek podaje się podskórnie, raz w miesiącu. Iniekcje można wykonywać samodzielnie w domu. Wiele osób już po kilku tygodniach odczuwa wyraźną poprawę (skuteczność terapii wynosi ok. 60-70 proc.).
Toksynę botulinową wstrzykuje się w okolicę zakończeń nerwu trójdzielnego. Celem zabiegu jest zablokowanie mechanizmu przekazywania bodźców bólowych do mózgu. Działanie botoksu trwa od 3 miesięcy do pół roku. Ważne jest to, by zabieg wykonywał doświadczony specjalista przestrzegający standardu PREEMPT. Botoks musi zostać wstrzyknięty w zakończenia wszystkich nerwów przenoszących sygnały bólowe do wnętrza głowy. Do zabiegu powinien być użyty ściśle określony rodzaj botoksu do leczenia migreny przewlekłej, a nie do celów kosmetycznych. Iniekcje z botoksu trzeba powtarzać co 3-6 miesięcy
Okolicę nerwu potylicznego ostrzykuje się lekiem przeciwbólowym. Jego działanie utrzymuje się do ok. 2 miesięcy. Blokadę nerwu potylicznego zaleca się np. przy rozpoczęciu profilaktycznego leczenia migreny czy dla ułatwienia odstawienia leków przeciwbólowych u pacjentów z bólem głowy spowodowanym ich nadużywaniem.
Daje szansę na zmniejszenie liczby ataków i złagodzenie bólu. Do skóry przykleja się dwie elektrody, a płynący między nimi prąd o określonej częstotliwości działa przeciwbólowo. Zabiegowi można się poddać w przychodni rehabilitacyjnej lub w gabinecie prywatnym.