Masz okrągłą, pyzatą buzię przypominającą księżyc? Marzysz, by wyszczuplić twarz? Sprawdź, czy można schudnąć z twarzy i jak to zrobić?
Pulchna twarz, okrągłe policzki i podwójny podbródek to problem wielu osób. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Toronto, wystarczy przytyć ok. 4 kg, aby znajomi zauważyli zmianę w naszym wyglądzie, głównie na twarzy. Czy można skutecznie i bez większego wysiłku schudnąć z twarzy? Są na to sposoby.
Najskuteczniejszym sposobem jest ogólne zmniejszenie masy ciała, czyli schudnięcie. Ale dla wielu osób tempo chudnięcia na twarzy nie jest dość szybkie i satysfakcjonujące. Ile trzeba schudnąć, aby było to widoczne także na twarzy? Różnie z tym bywa, a zależy głównie od genów i naszej urody – budowy i kształtu twarzy: rozstawienia kości jarzmowych, budowy szczęki, żuchwy czy też wielkość czoła. Często jest tak, że chudniemy, a twarz pozostaje pucołowata. Co możemy zrobić, by skutecznie schudnąć na twarzy?
Ponieważ nie można punktowo zredukować tkanki tłuszczowej z określonych obszarów ciała, skupienie się na ogólnej utracie wagi pomoże schudnąć z twarzy. Najlepszym sposobem na zgubienie kilku nadmiarowych kilogramów (przy założeniu, że nadwaga nie jest spowodowana żadnym schorzeniem) jest zrównoważona dieta i regularne ćwiczenia (może to być energiczny spacer, co najmniej pół godziny dziennie). To może pomóc wyszczuplić twarz.
Zapobiega przybieraniu na wadze i obrzękom, które mogą powodować tycie na twarzy. Dobrze zbilansowana dieta obfituje w warzywa (co najmniej 5 porcji dziennie, porcja to kubek pokrojonych warzyw), owoce, dobrej jakości białko (chudy drób, ryby, nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu), produkty pełnoziarniste i oleje. Należy ograniczyć spożycie przetworzonej żywności, słodkich przekąsek i wysokotłuszczowych posiłków.
Pomaga pozbyć się wody z organizmu, a tym samym nawet 2-3 kg. Chudniemy wtedy także z twarzy. Należy pić co godzinę szklankę wody, np. z cytryną, ziołami (małymi łykami). Dobrze nawadniają herbatki owocowe i ziołowe (niesłodzone) i soki warzywne.
Nadmiar sodu może prowadzić do zatrzymywania wody, co może przyczynić się do tycia (opuchlizny) twarzy. Stosowanie świeżych lub suszonych ziół do potraw pozwala na ograniczenie soli. Trzeba też uważnie czytać etykiety. Znajduje się na nich tzw. równoważnik soli: 1 g sodu = 2,5 g soli. Dzięki temu wiesz, ile sodu zjadamy dziennie. Chodzi o to, aby nie przekroczyć dopuszczalnej dziennej dawki jonów sodu (ok. 1,3 g/doba, czyli ciut więcej niż łyżeczka soli).
Bieganie, jazda na rowerze lub szybki marsz mogą przyczynić się do ogólnej utraty tkanki tłuszczowej, a tym samym do schudnięcia na twarzy.
Brak snu może przyczyniać się do przybierania na wadze i zatrzymywania wody w organizmie. W ten sposób tyjemy na twarzy. Wysypianie się, czyli 7-8 głębokiego snu, pomoże schudnąć z twarzy .
Używki te, a zwłaszcza alkohol, mogą przyczyniać się do obrzęków twarzy. Ograniczenie picia alkoholu i rzucenie palenia pomogą schudnąć z twarzy.
Chociaż nie ma na to przekonujących dowodów naukowych, ćwiczenia twarzy pomagają ujędrnić mięśnie, zredukować tkankę tłuszczową na twarzy i w ten sposób ją wysmuklić.
Ujędrnia skórę i wzmacnia mięśnie, pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej z twarzy. Można użyć wałeczka z jadeitu lub masować twarz opuszkami palców, uciskając ciało.
Najbardziej popularne to:
Zabieg umożliwia odessanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z twarzy, a nawet likwidację drugiego podbródka. Liposukcja rozpoczyna się od podania specjalnego roztworu, który przygotuje skórę do zabiegu. Następnie do twarzy przykłada się głowicę emitującą ultradźwięki, które oddzielają komórki tłuszczowe, by móc je usunąć. Odessany tłuszcz można bez trudu przeszczepić w inne miejsce.
Polega na wykorzystaniu fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Wytwarzane ciepło zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, poprawia kontur twarzy, zwiększa jędrność skóry.
Inaczej - masaż podciśnieniowy tkanki łącznej. Podczas zabiegu twarz cały czas jest masowana przez niewielkie rolki znajdujące się we wnętrzu urządzenia. Dzięki temu komórki tłuszczowe rozbijają się, a organizm może je łatwo usunąć. Endermologia pobudza naturalny metabolizm komórkowy skóry, czego efektem jest wyszczuplenie, odmłodzenie i wymodelowanie owalu twarzy. Zabieg wygładza też drobne zmarszczki i poprawia kondycję skóry – staje się ona rozjaśniona i ujędrniona.
Znajdują się one pod skórą między mięśniami policzków. U niektórych osób są szczególnie wydatne i przez to twarz jest bardziej okrągła, pucołowata. Twarz staje się bardziej pociągła, szczupła po wycięciu poduszeczek Bichata (delikatnie nacina się policzek od wewnątrz). Zabieg trwa ok. pół godziny, a efekt jest widoczny po około 2-3 tygodniach, gdy zejdzie opuchlizna po operacji.
Usuwa tkankę tłuszczową z okolic twarzy i rozluźnia mięśnie. Wyszczupla i zmniejsza objętość tkanki tłuszczowej na twarzy, stymuluje mikrokrążenie, dzięki czemu poprawia się koloryt i jędrność skóry.
Zabieg rozpoczyna się od nałożenia na skórę specjalnego żelu. Następnie do twarzy przykłada się urządzenie emitujące energię działającą nawet do 5 cm od powierzchni skóry. Efekty widoczne są od razu i utrzymują się do około pół roku.
Stosuje się ją wówczas, gdy pacjent cierpi na bruksizm, którego efektem jest rozbudowa mięśni żwaczy i zmiany rysów twarzy. Staje się ona bardziej kwadratowa i wygląda na większą. Zastosowanie toksyny botulinowej powoduje, że napięcie mięśni żwaczy maleje, twarz się wyszczupla.
Można dzięki niemu przywrócić proporcje twarzy, uzyskać efekt podniesionych policzków, pozbyć się drugiego podbródka i wyszczuplić nos. Wyszczuplanie twarzy kwasem hialuronowym wygląda tak, że wprowadza się wypełniacz w odpowiednie rejony skóry. Modelowanie twarzy trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut.