Jak przyrządzać botwinkę, by była naprawdę zdrowa? Plus przepis na botwinkę z tortellini
31.05.2022 08:31
Młode buraczki ćwikłowe to bogactwo żelaza i innych składników o właściwościach korzystnych dla zdrowia. Niestety zawierają również kwas szczawiowy, który zabiera kościom wapń. Podpowiadamy, jak można pozbyć się części kwasu z rośliny. Podajemy też przepis na pyszną botwinkę z tortellini.
Rozpoczął się sezon na botwinkę. To warzywo ma wiele dobroczynnych właściwości. Co zyskasz, przygotowując zupę z tych młodych liści buraka?
Botwinka jest bogatym źródłem witamin z grupy B i kwasu foliowego, które działają kojąco na układ nerwowy. Zawiera też sporo żelaza, więc pomaga uporać się z anemią. Usprawnia trawienie, pobudza pracę jelit i wątroby. Zawiera również przeciwutleniacze, a więc związki chroniące przed chorobami układu krążenia i nowotworami.
Botwinka działa krwiotwórczo, jest więc polecana w diecie osób po operacjach, transfuzjach czy borykających się z problemem anemii. By jednak nie pogłębiała problemu osteoporozy, reumatyzmu i nie wpływała szkodliwie na nerki (zwłaszcza gdy cierpimy na kamicę) warto przygotować ją tak, by była jeszcze zdrowsza.
Jak przygotować i jeść botwinkę, by była dla nas zdrowsza?
Umytą botwinkę wrzucamy do wrzątku na 5 min i odcedzamy. Kwas szczawiowy przenika do wody i w ten sposób wypłukujemy jego część. Dopiero tak przygotowaną używamy do potraw.
Zupę czy inne dania z botwiny jemy zawsze z produktami zawierającymi dużo wapnia – jak jogurt, jajka i natka pietruszki. Kwas szczawiowy z botwinki zwiąże wapń zawarty w jogurcie, jajkach i natce i dzięki temu nie wypłucze go z kości.
Pamiętajmy też, by w dniu, w którym jemy botwinkę, nie spożywać już innych produktów bogatych w szczawiany jak kawa, czarna herbata, szpinak, szczaw i rabarbar.
Ponadto żelazo z botwinki lepiej się wchłonie, jeśli dodamy do niej produkt zawierający dużo wit. C, jak sok z cytryny, czy zjemy ją z warzywami bogatymi w wit. C, jak czerwona papryka, pomidor, cebula, brokuł czy brukselka.
Botwinka działa też odkwaszająco. Dlatego jeśli jemy dużo zakwaszających organizm produktów – jak cukier, mięso i chleb – warto w sezonie jeść ją jak najczęściej, nawet 1-2 pęczki dziennie. I nie jest to wcale trudne, bo botwinkę można podać na obiad jako jarzynkę ze zblanszowanych liści polanych kefirem i posypanych serem czy wykorzystać liście do zrobienia gołąbków. Na śniadanie można zjeść koktajl z maślanki i zblanszowanej botwinki, a na kolację – tartę z botwinką i kozim serem. Właściwości odkwaszające sprawiają też, że chłodnik ze zblanszowanej botwinki jest doskonałym remedium na zgagę, wzdęcia i bóle wątroby.
Botwinka dzięki dużej zawartości błonnika ułatwia trawienie, dlatego warto ją jeść z ciężkostrawnymi i tłustymi posiłkami, np. posypać zblanszowanymi liśćmi pizzę czy zapiekankę albo dodać do serowego sosu do makaronu. Takie połączenie obniży poziom cholesterolu w posiłku.
Przepis na botwinkę z tortellini
Do przygotowania tego barszczyku wykorzystaj młode buraki, a tradycyjne uszka lub krokiety zastąp pysznymi tortellini z jajecznym farszem. Przepis możesz także nieco zmodyfikować i przygotować tradycyjny polski chłodnik. Zobacz, jak!
Wartość kaloryczna 1 porcji: 290 kcal
Czas przygotowania: 90 min
Przepis na: 4 porcje
Składniki:
1 litr bulionu z młodej włoszczyzny
pęczek młodych buraków
ząbek czosnku
kilka ugotowanych marchewek
sól
pieprz
natka pietruszki
Tortellini z jajecznym farszem:
4 jajka ugotowane na twardo
młoda cebulka
3/4 szklanki mąki
1/3 szklanki wrzątku
sól
Sposób przygotowania:
Zagotuj bulion. Wrzuć do niego pokrojone buraki (odłóż jeden). Gotuj 15 minut, następnie dodaj marchewki, rozgnieciony ząbek czosnku i, opcjonalnie, posiekane liście buraków. Gotuj jeszcze 2 minuty. Pozostawiony burak zetrzyj na drobnej tarce, dodaj do barszczu. Dopraw do smaku.
Na farsz do tortellini obierz jajka. Zmiksuj je z cebulką. Dopraw solą.
Mąkę połącz z solą i dolewając stopniowo gorącą wodę, wyrabiaj ciasto. Zagnieć je i rozwałkuj na placki. Z placków wytnij kieliszkiem kółka. Nakładaj na jedno kółko farsz, przykrywaj drugim i zaklejaj brzegi. Gotuj w osolonej wodzie, minutę po wypłynięciu. Odcedź. Rozłóż na talerze, zalej barszczem. Posyp natką pietruszki.
Nasza rada:
Ten przepis możesz wykorzystać także w wariancie klasycznym, czyli polskim chłodniku! Jak? Barszcz z botwinki ostudź, dodaj gęsty jogurt, posiekane rzodkiewki, ogórek i koperek. Podaj z połówką jajka ugotowanego na twardo.