Wiele kobiet w tym okresie skarży się na gorszy nastrój i niższe poczucie własnej wartości. Jak sobie pomóc?
Menopauza – objawy
Tak trudno pogodzić mi się z upływem czasu i utratą kobiecości. Nie mogę patrzeć na swoje starzejące się ciało i dodatkowe kilogramy, których stale przybywa. Do tego męczą mnie uderzenia gorąca i nocne poty. Kobieta w czasie menopauzy może czuć się fatalnie, ciągle być poirytowana i rozdrażniona. Wszystko może ją mnie denerwować: praca, dom, bliscy. Najgorzej jednak wpływa na nastrój obniżone poczucie własnej wartości.
Nieprzyjemne objawy w okresie okołomenopauzalnym istotnie wpływają na samopoczucie kobiety. Przyspieszone procesy starzenia się skóry, przybieranie na wadze i dyskomfort związany ze zmiennymi nastrojami czy uderzeniami gorąca mogą być przytłaczające i sprawiać, że źle czujesz się we własnym ciele. Nie bez znaczenia są czynniki psychospołeczne – stres w pracy i życiu rodzinnym czy brak wsparcia bliskich osób. Jak w tym trudnym czasie można sobie poprawić jakość życia i samoocenę?
Jak poprawić samoocenę
-
Przyjrzyj się własnym talentom
Zdefiniuj swoje podstawowe umiejętności. Znajdź możliwości i sytuacje, które je uwydatnią. Jeśli lubisz gotować, zacznij eksperymentować w kuchni i zaskocz bliskich nowymi, zdrowymi daniami.
-
Rozwijaj się
Zacznij przewartościowywać dotychczasowe pragnienia. Jeśli masz już dorosłe dzieci, możesz teraz bardziej skupić się na sobie i własnych, często zaniedbywanych potrzebach. Poszukaj w internecie zajęć/kursów, które ci to umożliwią.
-
Akceptuj siebie
Opiekuj się sobą i akceptuj pojawiające się uczucia, także te trudne. Rób to, co dla ciebie dobre.
-
Wyeliminuj samokrytykę
Zastąp ją troską, miłością i wyrozumiałością dla samej siebie. Mów sobie ciepłe, pokrzepiające słowa, które sama powiedziałabyś przygnębionej przyjaciółce.
-
Zrób listę swoich zalet
i powieś ją w widocznym dla siebie miejscu.
-
Ruszaj się
Na dobre samopoczucie wpływa aktywność fizyczna. Zadbaj o spacer rano lub jazdę na rowerze po południu. Uprawiaj ogródek.
-
Jedz wartościowe posiłki
Pamiętaj o właściwej diecie – jedz ryby bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz warzywa i owoce.
-
Odpoczywaj tyle, ile potrzebujesz
Znajduj czas na relaks i walcz ze stresem. Zwolnij i wycisz umysł. Wykonuj ćwiczenia oddechowe, słuchaj kojącej muzyki, medytuj.
-
Zacieśniaj więzi rodzinne
Szukaj wsparcia u bliskich. Nie bój się prosić o pomoc i rozmawiaj z przyjaciółmi o tym, co przeżywasz.