Jak kulturalnie, ale stanowczo upomnieć się o zwrot pieniędzy?
Upominając się o zwrot długu nie daj się wziąć na litość, nie pozwól zagrać sobie na emocjach
Fot. 123rf.com

Jak kulturalnie, ale stanowczo upomnieć się o zwrot pieniędzy?

Pożyczamy pieniądze w dobre wierze chcąc komuś pomóc w trudnej sytuacji. Ale co robić, gdy dług nie zostaje nam zwrócony przez dłuższy okres? Jak upomnieć się o zwrot pieniędzy? Choć ta sytuacja może być niekomfortowa dla obu stron, czasem jest to konieczne. Sprawdź, co mówić i jak się zachować, by być kulturalną, ale stanowczą. 

Dobrze wiemy, że są momenty w życiu, gdy zastrzyk gotówki pomaga wyjść z tarapatów. Dlatego, gdy jesteśmy poproszone o pożyczkę i mamy nadwyżkę gotówki w portfelu, dzielimy się nią. Niestety bywa tak, że przez to same wpędzamy się w kłopoty... Pieniądze do nas nie wracają, a my krępujemy się upomnieć o swoje. Czujemy psychiczny dyskomfort na samą myśl, że będziemy musiały zażądać zwrotu długu. Są jednak sposoby, by przełamać opór czy wstyd i z twarzą wyjść z takiej rozmowy.

Pamiętaj, że upomnieć się o swoje pieniądze to nic złego

Po pierwsze musisz wytłumaczyć sama sobie, że to są twoje pieniądze, na które np. ciężko pracowałaś. Uczyniłaś dobry gest wobec kogoś, ale przecież nie podarowałaś tej kwoty, a ją pożyczyłaś. Dlaczego więc to ty miałabyś się czuć zawstydzona, a nie osoba, która zwleka z oddaniem długu i udaje, że nic się nie stało? To chyba nie ty masz się obawiać, że zostaniesz źle osądzona! Warto w ten sposób pomyśleć o sprawie. Odpowiedzieć sobie, kto tu tak naprawdę zachowuje się niezgodnie z zasadami i wystawia na próbę wasze relacje.

Daj sygnał dłużnikowi, że czekasz na zwrot pieniędzy

Przy okazji jakiejś rozmowy, spotkania napomknij o pieniądzach. Zapytaj, kiedy możesz spodziewać się zwrotu pożyczonej sumy albo powiedz wprost: „Chciałabym, abyś za dwa tygodnie zwróciła mi pieniądze”. Możesz dodać, że teraz są one tobie potrzebne. Nie musisz się jednak tłumaczyć, na co zamierzasz jej wydać. Decyzja o podaniu konkretów to twój wybór i nikt nie ma prawa cię o to wypytywać.

Jak rozmawiać z dłużnikiem i upomnieć się o zwrot pieniędzy? 

Gdy mimo upomnienia, pieniądze do ciebie nie wracają, powiedz, że chcesz o tym porozmawiać. Konieczność spotkania dokładnie w tej sprawie podnosi rangę problemu. Spokojnie zapytaj, dlaczego twój wierzyciel nie wywiązuje się z umowy. Nie daj się wziąć na litość, nie pozwól zagrać sobie na emocjach. Słuchaj, bądź taktowna, ale stanowcza.

Gdy jednak zauważysz, że ktoś naprawdę boryka się z poważnymi kłopotami, jedynym ustępstwem, na jakie możesz pójść, to rozłożenie długu na raty. Rozpiszcie na kartce terminy spłat i złóżcie na niej podpisy. Czasem warto dać jeszcze jedną szansę i nieco ustąpić, odwlekając termin spłaty niż w ogóle nie doczekać się zwrotu pożyczki albo robiąc to na drodze sądowej.

Bądź ostrożna, komu pożyczasz pieniądze

Nie rób tego, jeśli wiesz, że ktoś ma już kilka zobowiązań – czy to w banku czy wśród znajomych. Gdy długi rosną, trudności z ich spłatą także szybują w górę. Dwa razy też pomyśl zanim podzielisz się gotówką z kimś, kto już ma u ciebie dług. Postaw warunek, że będziesz mogła udzielić pożyczki tylko wtedy, gdy otrzymasz zwrot zaległej kwoty.

 

 

Czytaj więcej