Dolegliwości trawienne pojawiają się lub nasilają najczęściej w starszym wieku. Potrawy, które dawniej nie szkodziły, teraz mogą wywoływać u seniora nieprzyjemne objawy, takie jak zgaga, bóle brzucha, refluks, biegunka czy problemy z wypróżnianiem. Możesz je złagodzić domowymi sposobami. Przepisy na napary, odwary, nalewki i mikstury na problemy z trawieniem.
Razem z człowiekiem starzeje się jego układ pokarmowy. Przysmaki, które dawniej nie szkodziły, teraz mogą wywoływać u mamy lub taty nieprzyjemne objawy. Rodzica narażają na nie też niektóre leki. Jak możesz poprawić samopoczucie seniora? Wykorzystaj pomocne zioła na trawienie oraz lecznicze uciski.
Taki objaw może się pojawić, gdy rodzic zje posiłek wymagający dużej ilości enzymów trawiennych (których w starszym wieku brakuje). Nie tylko smażony karp, sałatka jarzynowa czy marynowane grzybki, ale także zwykłe kromki posmarowane grubo masłem czy smażone jajka będą długo zalegały w żołądku. Podobnie – suszone owoce i niektóre surowe, np. jabłko, gruszka, nektarynka, śliwka, arbuz (bo łatwo fermentują) oraz warzywa takie, jak np. brokuły, cebula, cieciorka, czosnek, fasola, kapusta, por, soczewica (z tej samej przyczyny), a także orzechy nerkowca i pistacjowe. Według niektórych dietetyków, starsze osoby źle też znoszą posiłki, w których białka łączą się z węglowodanami – czyli np. kotlet lub jajko sadzone z ziemniakami. Ból brzucha bywa również skutkiem ubocznym leków, np.: przeciwprzeziębieniowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nasercowych (np. z digoksyną), przeciwalergicznych (tzw. kortykosteroidów), przeciwreumatycznych (np. z leflunomidem), preparatów żelaza oraz potasu.
SZYBKA POMOC: podaj rodzicowi do wypicia miętę – nawet 3 razy dziennie. 1 łyżkę suszonych liści zalej 1 szklanką wrzącej wody, przykryj na 10 minut; odcedź.
Ten mit obalamy: na ból brzucha najlepszy jest mały kieliszek czystej wódki. To nieprawda! W rzeczywistości wódka utrudnia pracę soków trawiennych. Poza tym organizm musi dodatkowo zająć się trawieniem alkoholu.
Leczniczy ucisk: poproś rodzica, by stanął i odsłonił klatkę piersiową oraz brzuch. Stań z boku seniora (np. po jego prawej stronie) i przesuń swój palec wskazujący oraz środkowy (np. prawej ręki) po mostku rodzica w dół. Gdy poczujesz, że skończyła się kość, uciśnij jednocześnie oboma palcami miękką tkankę i oderwij rękę. Powtórz po 2 godzinach. Eksperci medycyny alternatywnej doradzają też, by senior, którego boli brzuch, ściskał metalowy grzebień – po 10 minut w każdej dłoni.
Te dolegliwości trawienne mogą się pojawić wskutek zbyt ostrego jadłospisu (lubianego przez rodzica z powodu osłabienia kubków smakowych), dodatków typu musztarda, majonez, ostra papryka, pieprz kajeński. Na dolegliwości narażają też słodkości – sernik, czekolada (nawet ta gorzka). Także owoce cytrusowe (pomarańcze, mandarynki) oraz pomidory. Z leków niekorzystny efekt dają te przeciwko osteoporozie, nadciśnieniu i zaburzeniom rytmu serca, hormonalne oraz uspokajające.
SZYBKA POMOC: napój z prawoślazu to naturalny lek przeciwko refluksowi i zgadze oraz nadkwasocie. 1 łyżkę suszonych liści lub korzeni zalej w szklance przegotowaną, letnią wodą, wymieszaj i odstaw na 30 minut; przecedź przez kawałek czystego płótna. Podawaj mamie lub tacie po 1 łyżce kilka razy dziennie.
Ten mit obalamy: zgaga minie po mleku. Wprost przeciwnie! Po ok. 20-minutowym złagodzeniu jeszcze bardziej się nasili. Mleko najpierw wiąże kwasy, a potem zwiększy ich wydzielanie.
Leczniczy ucisk: wskazującym palcem uciskaj rodzicowi skórę w górnym punkcie mostka (przez 1–2 minuty).
To może dokuczać po zjedzeniu pokarmów, w których jest dużo błonnika. Są nimi nie tylko otręby zbożowe i suszone śliwki, ale także np. wiórki kokosowe. Na biegunkę naraża też większa (pow. 100 ml lub 100 g) ilość mleka, twarożku lub jogurtu albo lodów. Dzieje się tak, bo starsze osoby słabo trawią mleczny cukier, tzw. laktozę. Zaszkodzić mogą również leki, do których jest ona dodawana, np. popularne tabletki na przeziębienie. Biegunka pojawia się też po antybiotykach i dużych dawkach magnezu.
SZYBKA POMOC: niech rodzic wypije dobroczynny odwar z liści orzecha włoskiego. 1 łyżkę suszu zalej 1 szkl. gorącej wody, gotuj 3 minuty; przecedź. Podawaj 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.
Ten mit obalamy: najlepsze na biegunkę są tabletki węgla. Prawda jest taka, że nie pomogą one przy biegunce spowodowanej pokarmem.
Leczniczy ucisk: usiądź naprzeciwko rodzica i oprzyj jego gołe stopy na swoich kolanach. Kciukami i palcami wskazującymi uchwyć na jego stopach fałdy skóry między paluchami i sąsiadującymi palcami. Naciskaj mocno skórę i przesuwaj opuszkami tam i z powrotem przez 30 sekund.
To dolegliwości, które mogą wystąpić po zjedzeniu kaszy manny lub kukurydzianej albo puree ziemniaczanego, ale też po wypiciu naparu z kory dębu lub suszonych czarnych jagód. Zapierająco mogą działać leki przeciwko nadciśnieniu, astmie i POChP oraz chorobie Parkinsona, a także preparaty żelaza, wapnia, glinu, antydepresanty, silne środki przeciwbólowe, leki przeciwnowotworowe.
SZYBKA POMOC: 2 łyżeczki nasion gorczycy białej utłucz młotkiem i zalej 1 szkl. przegotowanej, ciepłej wody, odstaw na noc. Następnego dnia podawaj rodzicowi po 1/3 szkl. 30 minut przed posiłkiem.
Ten mit obalamy: przy zaparciu rodzic powinien zjeść dużo otrębów albo suszonych śliwek. Lekarze ostrzegają, że jeśli nie będzie pił przy tym wody, efekt może być odwrotny do zamierzonego – bo suchy błonnik zapiera. Poza tym u nieprzyzwyczajonego rodzica więcej niż 1–2 łyżki otrębów mogą wywołać biegunkę.
Leczniczy ucisk: niech rodzic naciska swoim lewym kciukiem na grzbiet prawej dłoni pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Po 5 uciśnięciach powinien zamienić ręce. Całość trzeba powtórzyć 3 razy dziennie.
Przygotuj sobie na przyszłość pomocne medykamenty wspomagające trawienie lub łagodzące bóle brzucha po jedzeniu. Przydadzą się przy różnych rodzinnych ucztach i zawsze, gdy... nie uda ci się odwieść rodzica od zjedzenia np. ulubionego kotleta.
1 dużą garść świeżo utartego chrzanu zalej 1/2 l białego wytrawnego wina i odstaw na 2 tyg. w chłodne miejsce. Niech mama lub tata wypije 1 łyżkę przed obfitym, tłustym posiłkiem.
20 ziaren czarnego pieprzu zalej 1 szkl. czystej wódki, odstaw w ciepłe miejsce na 7 dni. Podaj rodzicowi, gdy zaczyna narzekać na ból brzucha po posiłku.
Ten mit obalamy: codziennie kieliszeczek nalewki dla zdrowotności. Lekarze ostrzegają, że taki „niewinny” zwyczaj nie pomaga, a wręcz może bardzo szkodzić.