Uraz torebki stawowej może się przytrafić każdemu. Zwykle objawia się bólem w kontuzjowanym stawie i obrzękiem, ale wiele też zależy od rodzaju urazu. Jak sobie pomóc w przypadku kontuzji i na czym polega leczenie poważnego urazu? Sprawdź, czym jest zapalenie torebki stawowej i jak je leczyć oraz dowiedz się, jak zapobiegać urazom.
Uraz torebki stawowej może być skutkiem zbyt gwałtownego ruchu lub przeciążenia. Ze względu na rodzaj urazu może dawać inne objawy. Zobacz, jak możesz sobie pomóc w przypadku kontuzji.
Staw to ruchome połączenie między kośćmi, pozwalające na gładkie i bezproblemowe poruszanie się ich względem siebie. Stabilność i trwałość połączenia stawowego zapewniają więzadła, ścięgna i mięśnie, ale jednym z najistotniejszych elementów tego układu jest torebka stawowa, która otacza cały staw, stabilizując połączenie, zamykając jamę stawową i chroniąc go przed urazami.
Torebka stawowa to łącznotkankowa struktura, która od wewnątrz pokryta jest błoną maziową, produkującą płyn stawowy i nadającą jej poślizg, dzięki czemu ruch stawu odbywa się bez tarć. Każdy, nawet najmniejszy, staw ma torebkę stawową. Torebka stawowa, jak każda struktura stawu, może ulec uszkodzeniu. Dzieje się tak na skutek znacznego przeciążenia i gwałtownego ruchu, którego zakres przekracza normalny zakres w stawie.
Ze względu na stopień uszkodzenia urazy torebki stawowej dzielimy na:
W przypadku urazu stawu zawsze należy go zabezpieczyć, np. elastycznym bandażem, by ograniczyć ruchy i zapobiec narastaniu obrzęku. Można obłożyć staw lodem. Jeśli uraz nie był silny, ból nie jest duży, a ruchomość stawu tylko nieznacznie ograniczona: wystarczy krótkotrwałe odciążenie stawu, unieruchomienie nie jest konieczne, ale warto na krótko ograniczyć ruchy, w razie bólu można zastosować leki przeciwbólowe, doustne i w formie żelu.
W przypadku poważniejszego urazu, szybkiego narastania obrzęku, silnego bólu, zniekształcenia stawu lub znacznego ograniczenia jego ruchomości należy jak najszybciej udać się do ortopedy: po zbadaniu stawu zleci prześwietlenie, by sprawdzić, czy kości nie są uszkodzone, w razie podejrzenia uszkodzenia torebki stawowej, skieruje cię na USG stawu.
Następnie lekarz wdroży odpowiednie leczenie: w razie naciągnięcia lub niewielkiego pęknięcia zaleci zabezpieczenie stawu opaską elastyczną lub ortezą oraz krótkotrwałe odciążenie i unieruchomienie stawu, w przypadku większego pęknięcia – unieruchomienie kończyny gipsem na kilka tygodni, zerwanie torebki stawowej może być wskazaniem do leczenia operacyjnego.
Ważnym elementem w powrocie do sprawności po urazie jest rehabilitacja, tak fizykoterapia, jak i ćwiczenia. Na uszkodzenie najbardziej narażone są torebki stawowe w kończynach dolnych, głównie kolana i stawu skokowego, ale też nadgarstka, palców rąk
Jego przyczyną mogą być powtarzające się niewielkie urazy lub przeciążenie stawu, np. na skutek uprawiania niektórych sportów lub dźwigania ciężarów. Głównym objawem choroby jest ból stawu pojawiający się nawet w spoczynku i miejscowy obrzęk. W czasie wykonywania ruchu w stawie mogą być słyszalne trzeszczenia, natomiast jego ruchomość może być ograniczona.
Leczenie zapalenia torebki stawowej polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych – zarówno w formie doustnej, jak i miejscowej, a także rehabilitacji.
Intensywność i rodzaj aktywności dostosuj do swoich możliwości, zwłaszcza jeśli dawno nie zażywałaś ruchu. O czym pamiętać?