Mimowolne drganie powiek od czasu do czasu zdarza się każdemu z nas. Zwykle przyczyną jest przemęczenie i stres. Jednak, jeśli długo nie ustępuje i towarzyszą mu inne objawy, problem może być poważniejszy. Sprawdź, jakim schorzeniom może towarzyszyć drganie powieki.
Spis treści
Mimowolne drganie powieki to wynik drobnych skurczy mięśnia okrężnego oka. Od czasu do czasu zdarza się każdemu z nas. Zwykle przyczyną jest przemęczenie i stres. Jednak gdy drganie nie ustępuje przez kilka dni, powiedz o tym lekarzowi, bo drganie powieki może być objawem niedoborów witamin i mikroelementów albo poważniejszych schorzeń. Sprawdź, co powinno wzbudzić Twój niepokój.
Drganie powieki może być objawem niedoborów witamin i mikroelementów. Zrób badanie krwi. Jeśli wykaże niedobory magnezu, potasu, wapnia i witaminy B (wpływają na przewodnictwo bodźców nerwowych), jak najszybciej zmodyfikuj dietę:
Po pracy, dużym wysiłku, zawsze odpoczywaj, wysypiaj się. Pij mniej kawy i czarnej herbaty (wypłukują magnez).
Gdy drgającej powiece towarzyszy łzawienie lub nadmierna suchość oczu, skonsultuj się z okulistą. Być może dolegliwość jest efektem podrażnienia spojówek, np. związanego z alergią, podrażnienia rogówki wywołanego nadmiernym wysychaniem filmu łzowego, np. przy długotrwałym wpatrywaniu się w ekran telewizora, telefonu czy monitor komputera.
Inne choroby oczu mogące być związane z drgającą powieką, to:
Jednak najbardziej niepokojące objawy współistniejące z drganiem powieki to:
Wymagają szybkiej konsultacji z neurologiem. Drganie przybiera wówczas postać przewlekłą, a towarzyszy mu m.in.: