Pojawiają się ni z tego, ni z owego. Mogą trwać krótko, ale bardzo dokuczać. Jak można się z nimi uporać?
Czym są nerwobóle
Nazywane są inaczej neuralgią. To określenie dla bólu umiejscowionego na skórze, błonie śluzowej, w mięśniach, które są unerwione przez tzw. nerw obwodowy. To właśnie on, poprzez odchodzące od niego połączenia nerwowe, wysyła do mózgu sygnał o podrażnieniu lub uszkodzeniu w jakimś obszarze ciała. Wtedy odczuwamy ból. Jest on zwykle bardzo silny, kłujący.
Nerwobóle koncentrują się najczęściej w okolicach twarzy, klatki piersiowej oraz pleców.
Sposoby na nauralgię
Gdy tylko zaczyna nas boleć, trzeba zacząć stosować lek przeciwbólowy dostępny w aptece bez recepty. Dodatkowo warto skorzystać z domowych metod. Oto kilka sprawdzonych:
- Zetrzyj na małych oczkach tarki korzeń chrzanu i delikatnie go podgrzej. Posmaruj olejem roślinnym bolące miejsce (by uniknąć odparzenia), nałóż na nie chrzanową papkę i zabandażuj. Zdejmij okład po 15 min. Umyj skórę ciepłą wodą. Wykonuj taki zabieg 2 razy dziennie przez 3 dni (chyba że ból wcześniej ustąpi).
- 4 pokrojone liście kapusty, obraną i posiekaną cebulę oraz łyżkę otrębów zalej wodą (ma tylko zakryć składniki). Gotuj na małym ogniu, mieszając, aż powstanie gęsta papka. Obłóż nią bolące miejsce i przykryj je ręcznikiem. Zmyj papkę po 15 min. Rób tak 3 dni – 2 razy dziennie.
- 3 łyżeczki kurkumy, łyżeczkę mielonych goździków, po 2 łyżeczki cynamonu i imbiru zalej 1,5 l wody. Gotuj 10 min. Odcedź. Wypij napój w ciągu dnia. Rób tak przez 3 dni.
- 5 papryczek chili drobno pokrój. Zalej szkl. oliwy. Odstaw na dobę. Odcedź. Nacieraj 2 razy dziennie bolące miejsca. Rób tak przez 3 dni.
- Przygotuj maść z arniką. Rozpuść w kąpieli wodnej 3 łyżki wosku pszczelego i łyżkę oleju kokosowego. Dodaj 2 łyżki oleju z arniki, wymieszaj. Odstaw do zastygnięcia. Smaruj maścią bolesne miejsca 2 razy dziennie do wykończenia jej zapasu.