Jak sobie pomóc przy stanach zapalnych oczu? Zanim pójdziesz do lekarza, zastosuj domowe sposoby leczenia jęczmienia czy zapalenia lub przesuszenia spojówek. Wypróbuj przepisy na domową maść z olejku cynamonowego, okłady z nagietka oraz ziołowy ekstrakt do przemywania oczu.
Spis treści
Jęczmień, zapalenie i przesuszenie spojówki oraz inne stany zapalne oczu bardzo dobrze leczy się naturalnymi wyciągami. Są mniej szkodliwe od antybiotyków, poza tym możesz je stosować zanim znajdziesz czas na wizytę u lekarza. Ale uwaga: jeśli po kilku dniach stosowania kuracji nie zauważysz poprawy, koniecznie idź do okulisty!
Najczęściej spowodowane są przez infekcje wirusowe i bakteryjne. Powodują zaczerwienienie, świąd, uczucie suchości i pieczenie oka. Nie wolno ich lekceważyć, bo nieleczone mogą przenieść się na głębsze warstwy oka, co może spowodować pogorszenie widzenia.
Najważniejszym zaleceniem jest, aby jak najczęściej przemywać oczy czystą, zimną wodą. Woda pomoże oczyścić oko i zmniejszyć podrażnienie. Pamiętaj, aby zawsze używać czystych ręczników lub chusteczek, aby nie wprowadzić dodatkowych bakterii do oka.
Zastosuj ekstrakt ze świetlika i szałwii do przemywania oczu oraz okłady z kwiatów nagietka. Leczenie przyspieszy też maść z olejkiem cynamonowym. Specyfiki zdezynfekują śluzówkę oka, zmniejszą stan zapalny, złagodzą bolesność i świąd.
Wywar: 2 łyżki świeżo rozdrobnionego surowca zalać 1 szklanką zimnej wody, doprowadzić do wrzenia i potem zagotowania pod przykryciem. Gdy zacznie się gotować od razu odstawić z ognia i trzymać pod przykryciem jeszcze 30 minut. Pozostawić do wystygnięcia
Wywar stosować do obmywania, okładów, np. oczu (okłady 30 minutowe). Pomocny wleczeniu nadmiernego łzawienia i zmian ropnych oczu.
Kompres z chłodzonej wody z rumianku może okazać się bardzo skuteczny. Rumianek jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i łagodzących.
Do przygotowania kompresu, zalej dwie łyżeczki rumianku szklanką wrzącej wody i pozostaw do zaparzenia na około 15 minut. Następnie odcedź napar, ostudź go, namocz w nim czystą szmatkę lub gazę i przyłóż do podrażnionego oka.
Innym popularnym domowym środkiem na stan zapalny oczu jest miód. Miód ma naturalne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Rozpuść łyżeczkę miodu w szklance ciepłej wody, a następnie, po ostudzeniu, użyj tej mieszanki do przemywania oka. Pamiętaj, że woda musi być ciepła, a nie gorąca, aby nie poparzyć oka.
Olej kokosowy jest innym dobrym domowym środkiem na podrażnienie oczu. Ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Można go delikatnie wmasować w skórę wokół oka, unikając kontaktu bezpośrednio z okiem.
Składniki:
Jak zrobić?
Kwiaty nagietka zalej gorącą wodą, przykryj i odstaw na 15 minut. Przecedź i dodaj olej kokosowy. Przed użyciem pomieszaj. Mieszaninę zużyj w ciągu dnia, następnego dnia zrób kolejną.
Jak stosować?
Namocz waciki w mieszaninie i nałóż na zamknięte oczy. Zostaw je na 5 minut. Okłady stosuj 3 razy dziennie przez 5 dni.
Nasza rada:
Możesz użyć nagietka w torebkach ekspresowych. Po zaparzeniu (jak wyżej) dodaj olej kokosowy i ostudź je.
Składniki:
Jak zrobić?
Zioła rozdrobnij w moździerzu lub zmiel w młynku do kawy. Następnie zalej przegotowaną, wystudzoną wodą. Przykryj i odstaw na 12 godzin w temperaturze pokojowej. Po tym czasie przecedź. Przechowuj w lodówce do 4 dni. Gdy ekstrakt się skończy, zrób nowy.
Jak stosować?
Namocz w ekstrakcie wacik i delikatnie przemywaj oczy 4 razy dziennie przez 7 dni. Jeden wacik używaj wyłącznie do jednego oka.
Składniki:
Jak zrobić?
Do szklanej miseczki przełóż lanolinę, umieść ją na garnku z gotującą się wodą. Gdy się rozpuści, dodaj glicerynę i ubij szybko widelcem, by je połączyć. Następnie dodaj olejek cynamonowy i wymieszaj. Przechowuj w lodówce do 2 miesięcy.
Jak stosować?
Smaruj maścią skórę wokół oczu 2 razy dziennie przez tydzień.