Dieta 5x5 to jedna z ulubionych diet gwiazd Hollywood. Pozwala zdrowo schudnąć i dopuszcza dietetyczne grzeszki. Na czym polega dieta 5x5 i jakie daje efekty? Poznaj jej zasady, produkty zalecane i zakazane oraz wypróbuj jadłospis na 3 dni i przepisy na dania w diecie.
Spis treści
Kuracja opracowana przez doradcę żywieniowego z Hollywood uczy komponowania prostych posiłków podkręcających metabolizm.
Nazywana jest dietą 5 czynników, bo... opiera się na cyfrze 5! Przez 5 tygodni należy jeść 5 posiłków dziennie – 3 główne i 2 przekąski. Każdy 5. dzień diety, to tzw. dzień oszusta, kiedy można jeść to, na co ma się ochotę!
Jadłospis, skomponowany przez Harleya Pasternaka, twórcę tego planu dietetycznego, składa się z dań, które nie wymagają wyjątkowych umiejętności kulinarnych. Za to pobudzają metabolizm i pomagają schudnąć.
Dziennie zjadamy ok 1500 kcal, więc deficyt kaloryczny nie jest duży. Dodatkowo dietę wspomagamy regularną, ale mało forsowną aktywnością fizyczną. Dzięki temu chudniemy może nie w zawrotnym tempie, ale zdrowo. Dzięki temu, że nie eliminujemy z diety dużych grup produktów, a raz na 5 dni możemy sobie pozwolić na dietetyczne grzeszki, unikamy napadów głodu i nadmiernego apetytu na słodycze. Po zakończeniu diety nie zwiększamy więc drastycznie kaloryczności produktów, więc unikamy efektu jo-jo.
Każdy posiłek powinien zawierać 5 składników odżywczych:
Zaleca się wybieranie składników jak najmniej przetworzonych, czyli:
Najlepsze są produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG poniżej 55). Zapewnią one stabilny poziom cukru we krwi (unikniemy napadów wilczego głodu). Wybieramy więc razowe pieczywo zamiast jasnego, unikamy suszonych owoców, winogron i arbuzów, które charakteryzują się wysokim IG. Tabelę produktów z niskim IG znajdziesz np. na stronie: montignac.tv/pl lub glycemicindex.com
Należy wyeliminować m.in: innymi:
Trener gwiazd zaleca nieobciążające ćwiczenia – 5 razy w tygodniu przez 25 minut. Nie trzeba chodzić na siłownię – wystarczą marsze lub jazda na rowerze. Według trenera korzystniejsza dla figury jest częstsza i krótsza aktywność fizyczna niż długie ćwiczenia na siłowni.
Ten jadłospis zawiera nie tylko przykładowe dania, ale również przepisy, więc bez problemu przygotujesz te potrawy. Możesz też mieszać dania, dzięki czemu jadłospis wykorzystasz na więcej niż 3 dni.
Śniadanie ok. 360 kcal
Kolorowa jajecznica:
Na 1 łyżeczce oliwy usmaż na szklisto 1/2 cebuli, dodaj 2 jajka oraz 1/2 średniego pomidora. Zjedz z 2 kromkami chleba pełnoziarnistego.
II śniadanie ok. 160 kcal
Shake owocowy
Zmiksuj na gładko: 1 szklankę malin z 1/2 szklanką kefiru oraz 1 łyżeczkę siemienia lnianego.
Obiad ok. 500 kcal
Indyk z brokułem
Pierś indyka (100 g) przypraw ulubionymi ziołami, usmaż bez tłuszczu. Brokuł (150 g) włóż do wrzątku, gotuj 3-4 minuty. Ryż brązowy (70 g) ugotuj według przepisu podanego na opakowaniu. Dodaj po 1 łyżce oliwy, otrębów oraz natki. Wymieszaj z brokułem i mięsem.
Podwieczorek ok. 150 kcal
Koktajl z jabłkiem
Upiecz jabłko, pokrój w kostkę, wymieszaj z jogurtem. Przypraw cynamonem.
Kolacja ok. 350 kcal
Sałatka z tuńczyka
Wymieszaj 2 garści sałaty, 4 łyżki tuńczyka z zalewy, siekaną cebulę, 1 łyżkę kukurydzy. Po 1 łyżeczce musztardy, miodu i octu utrzyj z 1 łyżką oliwy, polej sałatkę. Dołóż jajko i pomidor.
Śniadanie ok. 370 kcal
Frittata
Roztrzep 2 jajka i 1 łyżkę mleka, dodaj garść posiekanego szpinaku, 2 plastry szynki pokrojone w paski. Usmaż na oliwie, posyp fetą. Potem przełóż do piekarnika i piecz przez 15 minut w temp. 170.
II śniadanie ok. 140 kcal
Panna cotta
3 łyżki jogurtu naturalnego zmiksuj z 1 kiwi i 1 łyżeczką miodu. Połącz z rozpuszczoną i ostudzoną żelatyną (1 łyżeczka na 1 szkl. wody). Chłodź przez 5 godzin.
Obiad ok. 540 kcal
Risotto grzybowe
Garść suszonych grzybów namocz, ugotuj do miękkości. 1 cebulę zeszklij na 1 łyżeczce oliwy, dodaj ugotowany ryż (80 g). Dolej 1/2 szklankę bulionu, dodaj grzyby. Podaj z mozzarellą light.
Podwieczorek ok. 190 kcal
Serek z otrębami zbożowymi
Lekki serek wiejski (1 op.) wymieszaj z 1 łyżką otrębów np. pszennych.
Kolacja ok. 290 kcal
Chłodnik z łososiem
Połącz posiekane: 1/2 ogórka, kilka rzodkiewek, koper. Wymieszaj z jogurtem. Udekoruj plastrem łososia.
Śniadanie ok. 390 kcal
Płatki z owocami
Zalej 3 łyżki płatków owsianych 1 szkl. ciepłego mleka. Posyp 1 łyżką posiekanych orzechów włoskich i polej musem z 1 szkl. malin.
II śniadanie ok. 130 kcal
Ogórek z dipem
Zrób dip z: plastra chudego twarogu, 1 łyżki jogurtu naturalnego, 1 łyżki szczypiorku. Polej ogórek krojony w paski.
Obiad ok. 420 kcal
Dorsz z grilla
Dorsza (150 g) zgrilluj. Zjedz z sałatką z: kalarepy startej na tarce, 1 pokrojonej papryki, 40 g grzanek. Skrop ją sosem z 1 łyżeczki oliwy i przypraw.
Podwieczorek ok. 150 kcal
Zmiksuj 1 brzoskwinię, 1 kiwi, garść szpinaku, 1 szkl. napoju migdałów.
Kolacja ok. 380 kcal
Kurczak po chińsku
Pierś kurczaka (100 g) pokrój w paski, dopraw. 1 cebulę posiekaj, podsmaż z odrobiną wody i szczyptą imbiru, dodaj mięso i smaż 5 minut.