Jak w każdej chorobie, tak i przy udarze dieta odgrywa ważną rolę w leczeniu. A chorzy nie chcą jeść, mają kłopot z przełykaniem albo nie mogą jeść... Możemy im pomóc i to na wiele sposobów. Zadbajmy o przygotowywanie posiłków w łatwo przyswajalnej formie, estetykę potraw, a nawet... miłą atmosferę. Jeśli jednak mimo naszych starań pacjent nie będzie chciał jeść, może się okazać konieczna wizyta u lekarza specjalisty. Sprawdź, co można jeść po udarze, a czego unikać.
Chorzy po udarze nawet jeśli mają apetyt, zniechęcają się, gdy mają problem z połykaniem, utrzymaniem łyżki itp. To zrozumiałe, ale ważne jest, by mimo to jedli niewielkie porcje 5-6 razy dziennie, co ok. 3 godziny. Dieta powinna być urozmaicona i uwzględniająca inne choroby bliskiego (np. cukrzycę). I taka, jaką nasz bliski lubi, wtedy jest większa szansa, że uda nam się namówić go do jedzenia. A my możemy mu je ułatwić.
Chory po udarze mimo, że się nie rusza, potrzebuje energii i zbilansowanej diety.
Przez pierwsze dwa tygodnie po udarze organizm czerpie energię z własnych tkanek mięśniowych. Dlatego każdy posiłek powinien zawierać produkty wysokobiałkowe (chude mięso, ryby, nabiał). Lekarz może zalecić wspomaganie preparatami z apteki. Dieta po udarze musi być też bogata w błonnik (zmiksowane np. z jogurtem otręby, kasze, płatki owsiane). Podajemy choremu 1,5-2 litry płynów, najlepiej wody.
W kolejnych tygodniach do każdego posiłku należy wprowadzać warzywa i owoce. Chory w okresie rehabilitacji potrzebuje m.in. cynku, antyoksydantów (np. witamin A, C i E) oraz polifenoli. Warzywa warto miksować z oliwą lub olejem. Pamiętajmy, by posiłki były lekkostrawne – unikamy roślin strączkowych, nie smażymy, doprawiamy ziołami.
Przede wszystkim warto pamiętać, aby posiłki były podawane w bezpiecznej i przyswajalnej dla chorego formie. Zadbajmy też o drobiazgi, takie jak: sztućce, estetyka podania jedzenia, a nawet... atmosfera. To wszystko pomoże choremu zjeść z chęcią i powracać do pełni sił.
Jeżeli pomimo naszych wysiłków chory nie chce jeść, traci na wadze, jest osowiały, konieczna może być interwencja specjalisty. Powinny nas też zaniepokoić:
Jeżeli zauważymy takie zmiany u bliskiego, koniecznie zapiszmy go na wizytę u lekarza. Być może niezbędna będzie wizyta u neurologopedy (potrzebne jest skierowanie). W poważnych przypadkach lekarz może też zalecić żywienie dojelitowe.