Marchew powinna być stałym elementem naszej diety nie tylko we wczesnym dzieciństwie.
Fot. 123RF
Zdrowe odżywianie
Co zrobić z marchewki? Najlepsze przepisy na zdrowe dania z marchwi
28.09.2021 13:06
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez pysznej, chrupiącej karotki. Co zrobić z marchewki? Doceńmy ją nie tylko ze względu na wyjątkowy smak, ale też jej dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Warzywo to szybko nam się nie znudzi, ponieważ możemy je przyrządzić na mnóstwo sposobów – w postaci placków, zup, wypieków, sałatek...
Marchew jest jednym z pierwszych, które poznajemy w najmłodszych latach życia. Mamy dobrze wiedzą, co robią, podając marchewkowe purée niemowlętom. Pełen witamin posiłek wspomaga trawienie oraz wspiera prawidłowy rozwój wzroku i funkcjonowanie całego organizmu. Dlaczego warto jeść marchewkę i co z niej przygotować?
Właściwości zdrowotne marchwi
Marchew powinna być stałym elementem naszej diety nie tylko we wczesnym dzieciństwie. Jako skarbnica karotenoidów i błonnika pokarmowego stanowi naturalną ochronę przed rozwojem chorób cywilizacyjnych: miażdżycy, otyłości oraz nowotworów. Sięgajmy po marchewkę zwłaszcza wtedy, gdy zmagamy się z przeziębieniem. Warzywo to szybko nam się nie znudzi, ponieważ możemy je przyrządzić na mnóstwo sposobów – w postaci placków, zup, wypieków, sałatek...
Jaka marchew najzdrowsza – surowa czy gotowana?
Surowa czy gotowana? W jakiej postaci marchewka jest najzdrowsza? Dla osób zmagających się z cukrzycą najlepsze będzie chrupanie surowego warzywa, ponieważ ma ono niższy indeks glikemiczny niż to, które zostało poddane obróbce termicznej. Gotowana marchew ma natomiast znacznie więcej łatwo przyswajalnego beta- -karotenu.
Kolorowe odmiany marchwi
Kolorowe odmiany to samo zdrowie! Na straganach możemy znaleźć nietypowe marchewki o barwie białej, żółtej, czerwonej, fioletowej, a nawet... czarnej! Im ciemniejszy kolor korzenia, tym wyższa jest w nim zawartość przeciwutleniaczy. Marchewki te odznaczają się najsilniejszymi właściwościami prozdrowotnymi.
Jak przechowywać marchew w zimie?
W odpowiednich warunkach marchew można przechowywać przez wiele miesięcy. Po zbiorach suche, zdrowe i kształtne okazy umieszczamy w piwnicy, w której powinna panować stała temperatura wynosząca ok. 2°C.
Pamiętajmy, aby marchewek nie magazynować w tym samym pomieszczeniu co wydzielające duże ilości etylenu owoce, np. jabłka. Związek ten znacznie pogarsza jakość tych warzyw, powodując ich psucie i gorzknienie.
Co zrobić z marchewki? Przepisy na zdrowe dania
Jesienna zupa krem z marchwi
Składniki
500 g marchewek
700 ml bulionu
300 g dyni
sól
70 g śmietany
Przygotowanie
Marchewki oraz dynię obrać, dokładnie umyć pod bieżącą wodą i pokroić w dużą kostkę. Zalać bulionem i gotować na małym ogniu ok. 30 min, aż warzywa będą miękkie. Całość zmiksować za pomocą blendera na jednolity, gładki krem.
Dodać 50 g śmietany, wymieszać i doprowadzić do wrzenia. Doprawić solą. Zupę rozlać do miseczek i udekorować pozostałą śmietaną. Można posypać prażonym słonecznikiem.
Marchewki obrać, umyć i pokroić w słupki. Do 1 l wody dodać sól, zagotować i odstawić do wystudzenia. W wyparzonym słoju umieścić gałązki koperku, obrany czosnek, ziarna czarnego pieprzu oraz marchewki.
Całość zalać wystudzoną solanką, po czym zakręcić naczynie. Odstawić w miejsce o temperaturze pokojowej na kilka dni.
Ciasto marchewkowe (marchwiak)
Składniki
5 łyżek oleju
1 szklanka startej marchewki
5 jajek
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
garść orzechów włoskich
100 g brązowego cukru
400 g mąki
Przygotowanie
Jajka wbić do miski i utrzeć z brązowym cukrem na puszystą masę. Stopniowo dolewać olej, miksując. Dodać startą marchewkę oraz posiekane orzechy włoskie i wymieszać szpatułką.
Mąkę połączyć z proszkiem do pieczenia i przesiać przez gęste sito. Wsypać do masy i całość wymieszać. Przełożyć do wyścielonej pergaminem keksówki i piec w temp. 180°C ok. 45 min.
Ciasto można udekorować lukrem i marchewkami z marcepanu.
Przepisy na dania z marchewki w duecie z batatem
Złociste placki z marchwi i batata
Składanki
3 marchewki
1 batat
2 jajka
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
30 g mąki
olej
sól
pieprz
Przygotowanie
Warzywa obrać, umyć i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Dodać natkę pietruszki, jajka oraz mąkę i wymieszać.
Całość doprawić solą oraz pieprzem.
Purée z marchwi i batatów
Składniki
500 g marchewek
500 g batatów
1 ząbek czosnku
100 ml bulionu
3 łyżki masła klarowanego
gałka muszkatołowa
sól
pieprz
Przygotowanie
Marchewki oraz bataty obrać, umyć i ugotować do miękkości. Następnie dodać posiekany czosnek, bulion oraz masło klarowane i zmiksować blenderem.