Ból głowy dotyka każdą z nas, choć niektóre częściej, inne rzadziej. Zazwyczaj nie widzimy w nim nic niepokojącego, bierzemy lek przeciwbólowy bez recepty i zapominamy o sprawie. Tymczasem warto lepiej się przyjrzeć swojemu organizmowi. Bólowi głowy mogą towarzyszyć inne objawy, które podpowiadają nam przyczynę dolegliwości. Co może oznaczać ból głowy? Poznaj 5 zaskakujących przyczyn.
Spis treści
Ból głowy nie zawsze ma swoją przyczynę w chorobie, czasami może oznaczać, że na przykład przesadziliśmy z ilością kawy i wzrosło nam ciśnienie, albo po prostu za mało pijemy płynów i organizm jest odwodniony. Wiele osób bólem głowy reaguje też na takie zjawiska, jak gwałtowna zmiana pogody (zwłaszcza ze słonecznej na burzową) czy spadek ciśnienia atmosferycznego. Pomaga wtedy tabletka – i nie ma co się tym martwić. Zdarza się jednak, że pulsowanie w skroniach jest tylko objawem, a przyczyna kryje się głębiej. Zobacz, jakie jeszcze mogą być powody bólu głowy i co możesz zrobić.
Ten aromatyczny napar podnosi ciśnienie. A jego za wysokie wartości mogą się objawiać bólem głowy. Jeśli jest niezbyt intensywny, obejmuje całą czaszkę lub koncentruje się w jej tylnej części i towarzyszą mu drżenie rąk, niepokój i/lub przyspieszony puls – możesz być pewna, że to sprawka kofeiny.
Co robić?
Nie przekraczaj czterech filiżanek kawy dziennie. A jeszcze lepiej – poprzestań na dwóch.
Bóle głowy często są objawem tzw. perimenopauzy. To czas przejściowy pomiędzy okresem rozrodczym a ustaniem płodności. Często zaczyna się na 4-5 lat przed rzeczywistym wejściem w menopauzę. Możesz wtedy doświadczać wielu objawów przypominających klimakterium – i wciąż miesiączkować. Nawracające bóle głowy są częstym zwiastunem. Nierzadko pojawiają się w okresie okołomiesiączkowym (w trakcie, przed lub tuż po). Inne dolegliwości to: świąd skóry, uderzenia gorąca, tkliwość piersi, problemy z koncentracją, palpitacje serca, suchość pochwy, pogorszenie się jakości snu, zmiany nastroju.
Co robić?
W aptece kupisz bez recepty test, który pomoże Ci sprawdzić, czy zbliża się menopauza (robi się go z moczu). Z wynikiem warto iść do ginekologa, jeśli objawy mocno dają Ci się we znaki i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Organizm potrzebuje wody do oddychania, produkcji krwi, oczyszczania z efektów przemiany materii, nawilżania stawów, trawienia... Kiedy ciało zaczyna tracić płyny albo nie dostaje ich tyle, ile potrzebuje, zaczyna protestować. I ból głowy jest często jedną z pierwszych oznak takiego protestu. Inne to zmęczenie, problemy z koncentracją, mgła umysłowa, zmiany nastroju czy ciemniejszy kolor moczu. Uczucie pragnienia może się pojawić dopiero później.
Co robić?
Kiedy tylko głowa zaczyna pobolewać, wypij małymi łykami 2 szklanki wody – nawet jeśli nie chce Ci się pić. Odczekaj pół godziny. Jeśli ból ustąpi, rzeczywiście brakowało Ci wody. I nie zakładaj, że odwodnienie może Cię dopaść tylko latem. Wodę tracimy codziennie.
Jeśli niedobór żelaza zaczyna się przeradzać w anemię, ciało może ostrzegać o tym właśnie bólem głowy. Gdy masz za mało hemoglobiny, krew nie może skutecznie transportować tlenu. Mózg jest czuły na niedotlenienie, dlatego nawet na niewielki spadek ilości tlenu szybko reaguje. To dlatego początki anemii mogą się objawiać bólami głowy na długo zanim pojawią się inne jej objawy (osłabienie, zmęczenie, bladość, kołatanie serca).
Co robić?
Warto zbadać poziom żelaza we krwi i zgłosić się z wynikami do lekarza.
Bezdech powoduje notoryczne niewyspanie. Bezdech nie daje ciału porządnie zasnąć, bo co osunie się ono w naprawdę głęboki sen, drogi oddechowe się zapadają i nie można wciągnąć powietrza w płuca. Niedotleniony organizm podnosi alarm, wybudzasz się na tyle, by zaczerpnąć parę oddechów i... znowu zasypiasz. I nawet o tym nie wiesz, bo przebudzenia są płytkie, ale ciało nie może się zregenerować. Efekt: ból głowy i wieczne zmęczenie. Podczas bezdechu rośnie ciśnienie krwi, a to także powoduje bóle głowy.
Co robić?
Osoby cierpiące na bezdech senny (lub podejrzewające ten problem) powinny udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie na szczegółowe badania. Przeprowadza się je podczas snu – czasem w domu (prywatnie) ale najczęściej w szpitalu (wówczas badanie jest bezpłatne). Wszystkie osoby cierpiące na bezdech senny są chronicznie niedotlenione. Rezultatem mogą być nie tylko poranne bóle głowy, ale też problemy z sercem, depresja, a nawet zwiększone ryzyko cukrzycy!