Przy nietolerancji laktozy nie wystarczy tylko zrezygnować z produktów mlecznych, które są jej głównym źródłem. Co ciekawe, nie musisz eliminować wszystkich przetworów mlecznych. Ponadto trzeba dostarczyć organizmowi składników, które zwykle dostarczamy z nabiałem. Co więc jeść, aby uzupełnić niedobory wapnia oraz białka? Jakie produkty wykluczyć z diety przy nietolerancji laktozy? Wypróbuj nasze przepisy na dania bez laktozy.
Produkty mleczne dostarczają nam duże ilości białka, wapnia i witaminy D. Jeśli więc rezygnujemy z nabiału musimy przestrzegać kilku zasad, aby zachować zdrowie.
Dobrym źródłem wapnia i witaminy D są sezam, tahini, siemię lniane, orzechy brazylijskie, migdały, natka pietruszki, jarmuż, suszone pomidory, fasola, kasze, otręby, ale też małe ryby, np. szprotki i sardynki. Codziennie jedz przynajmniej dwa wymienione produkty.
Szczawiany ograniczają wchłanianie wapnia, dlatego zrezygnuj z produktów, które są ich źródłem: buraki, szczaw, szpinak, rabarbar.
Osoby, które są bardzo przywiązane do mleka, mogą je zastąpić napojami roślinnymi, np. z soi, migdałów, orkiszu, kokosów, nerkowców. Część z nich wzbogacona jest w wapń, aby podnieść ich wartość odżywczą.
W diecie należy uwzględnić produkty o dużej zawartości białka. Należą do nich nasiona roślin strączkowych, ryby, mięso drobiowe, wołowina, jaja.
Dieta przy nietolerancji laktozy nie wklucza zbyt wielu produktów. Z racji konieczności wyeliminowania mleka i jego przetworów należy jednak postawić na produkty o dużej zawartości białka oraz wapnia, aby uzupełnić ich niedobory.
Produkty zalecane:
Myślisz, że wykluczenie z diety produktów mlecznych wystarczy, by nie odczuwać przykrych konsekwencji nietolerancji laktozy? Niestety, ale wiele produktów zawiera ukrytą laktozę i je również należy odstawić. Ponadto warto zrezygnować z produktów, które ograniczają wchłanianie wapnia.
Produkty niewskazane:
Nietolerancja laktozy wcale nie oznacza, że należy zrezygnować ze wszystkich produktów mlecznych, w tym serów. Twarde sery dojrzewające, typu parmezan, gouda czy cheddar są bezpieczne dla osób, które nie mogą jeść laktozy. Sery te robione są z mleka, ale w procesie fermentacji mlekowej naturalnie zostały pozbawione laktozy. Jest ona rozkładana na cukry proste: glukozę i galaktozę. Cukry te są bezpieczne dla jelit i nie powodują reakcji alergicznych.
Wołowina jest źródłem białka, które zawiera aminokwasy egzogenne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z kolei maliny i kasza zawierają błonnik.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Wapń zawarty w sezamie buduje kości i zęby, zaś warzywa bogate są w przeciwzapalne witaminy.
Składniki:
Sposób przygotowania: