Dieta regenerująca drogi oddechowe wspomoże je przy infekcji, a po zakończeniu leczenia wzmocni je oraz przyspieszy powrót do zdrowia. Sprawdź, jakie warzywa, owoce, przyprawy, zioła i napoje warto włączyć do diety po infekcji płuc lub oskrzeli. Wypróbuj przepisy na dania z kaszy jaglanej, która jest głównym elementem diety regenerującej drogi oddechowe.
Spis treści
Masz za sobą infekcję oskrzeli i płuc? Nawet jeśli nie masz dolegliwości (zadyszki, ataków kaszlu), twoje płuca są osłabione. Zregeneruje je odpowiednie odżywianie.
Właściwa dieta pomaga walczyć z infekcją płuc lub oskrzeli wspomagając leczenie farmakologiczne. Warto ją także kontynuować po wyleczeniu, by wspomóc regenerację płuc. Pomogą w tym niektóre warzywa, owoce, przyprawy, zioła i zielona herbata. Ile należy ich jeść i pić?
Rozgrzewa, rozrzedza śluz, nasila odkrztuszanie. Jedz codziennie chociaż jeden posiłek, w którym kasza to główny składnik.
Warzywa: awokado, marchewka, brokuł, kapusta i natka pietruszki dostarczają antyoksydantów, które oczyszczają drogi oddechowe z toksyn. Olejki eteryczne w natce pietruszki zwalczają substancje rakowe wdychane do płuc (np. z dymu papierosów). Brokuły zawierają sulforafan, który pomaga komórkom płuc bronić się przed truciznami.
Jedz 3 porcje (wielkości garści) warzyw dziennie.
Owoce po które przede wszystkim powinnaś sięgać to: ananas, gruszka i morele. Ananas zawiera bromelainę, która łagodzi stany zapalne. Gruszki mają udowodnione działanie w profilaktyce chorób płuc. A morele mają beta-karoten (chroni przed rakiem płuca).
3 razy/tyg. jedz 4 plastry świeżego ananasa. Codziennie zjedz też gruszkę i 7-10 suszonych moreli.
Rozgrzewają, co rozrzedza śluz i ułatwia wydalanie.
Jedz łyżkę chrzanu dziennie albo doprawiaj imbirem dania lub... herbatę (2 cm).
Tymianek i rozmaryn oczyszczają płuca z wydzieliny i szkodliwych związków. Tymianek też odkaża.
Łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzątku, przykryj na 15 min. Pij 2 razy dziennie po szklance.
Pomaga usunąć toksyny z płuc. Codziennie pij szklankę herbaty.
Kasza jaglana to podstawa w diecie przyspieszającej regenerację dróg oddechowych Wpływa na nie bardzo korzystnie, bo wspomaga leczenie nasilając odkrztuszanie. Warto jeść przynajmniej jeden posiłek dziennie z kaszą jaglaną w roli głównej. Poniżej znajdziesz przykładowe przepisy.
Składniki:
Przygotowanie:
Kaszę przepłucz na sitku pod bieżącą wodą. Do gotującej się szklanki wody wrzuć kaszę, pokrojone suszone owoce i wiórki. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem 20 min, od czasu do czasu zamieszaj. Zmiksuj.
Składniki:
Przygotowanie:
Zagotuj 2 szklanki wody ze startą marchewką. Powoli wsypuj kasze, ciągle mieszając. Gotuj przykryte 15 min. Dodaj masło, dopraw gałką muszkatołową i szczyptą soli.
Składniki:
Przygotowanie:
Kaszę przepłucz na sitku, przelej wrzątkiem i gotuj z przyprawami w dwukrotnie większej ilości wody ok. 20 min. Jabłko zetrzyj. Połącz wszystkie składniki, zmiksuj i smaż na złoty kolor na rozgrzanej patelni.