Na powiekach niekiedy pojawiają się różne zmiany: grudki, brodawki, opuchnięcia, zaczerwienienia. Czy są groźne i co mogą oznaczać? Czasem to nic poważnego, ale czasem sygnalizują chorobę lub stan zapalny, np. jęczmień, choroby nerek, tarczycy, cukrzycę, a nawet podwyższony poziom cholesterolu. Sprawdź, jak rozróżnić drobne dolegliwości od tych wymagających interwencji lekarza i jak sobie pomóc.
Spis treści
Rozprowadzają film łzowy po powierzchni gałek ocznych, chronią je przed nadmiarem światła, ciałami obcymi oraz urazami. Czasem jednak powieki chorują. Co mogą zwiastować różne zmiany na ich brzegach? Zobacz, które można leczyć samemu, domowymi sposobami i jak to najlepiej robić.
Brodawki są niegroźne. Zwykle występują u osób w średnim wieku i seniorów. Powstają wskutek nadmiernego rozrostu i rogowacenia naskórka. Mogą być gładkie, tłuste i nieco wypukłe – to brodawki łojotokowe. Czasem mają inny wygląd, np. nierówną powierzchnię przypominającą kalafior lub wyrastają na szypułkach. Niekiedy naskórek rozrasta się tak, że przybiera kształt stożka. Taka brodawka nazywana jest rogiem skórnym. Wszystkie te zmiany mają związek z nadmierną ekspozycją oczu na słońce. Brodawki mogą pojawić się po latach, jako rachunek za nadmierne opalanie w młodości.
Co robić?
Noś okulary z filtrem UV, gdy w słoneczny dzień przebywasz na zewnątrz – także jesienią i zimą.
Jęczmień i gradówka to skutki infekcji. Czasem dochodzi do miejscowego zakażenia powieki. W 90-95 procentach przypadków wywołują ten stan gronkowce. Rozwija się proces zapalny, pojawia się bolesne zaczerwienione zgrubienie, czyli jęczmień. Obrzęk może się powiększać. Jęczmienie częściej występują o osób chorujących na cukrzycę, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry. Zdarza się, że ostry proces zapalny przechodzi w stan przewlekły. Wtedy jęczmień zmienia się w gradówkę. To niebolesny guzek wypełniony treścią tłuszczową. Z czasem może uciskać rogówkę, a powoduje zaburzenia ostrości wzroku oraz astygmatyzm. Lepiej więc nie dopuszczać do jego utworzenia się.
Co robić?
Jęczmień należy rozgrzewać: 4 razy na dobę kładź na powieki ciepły kompres z jałowej gazy. Przez materiał delikatnie masuj chore miejsce. Mokry okład można zastąpić buteleczką po lekarstwach napełnioną ciepłą wodą. Masując brzeg powieki, odblokujesz ujścia zaczopowanych gruczołów. Jeśli poprawa nie nastąpi w ciągu 2-3 dni, zgłoś się do okulisty.
Opuchlizna pod nadzorem. Gdy obrzęki na powiekach pojawiają się sporadycznie, np. po nieprzespanej nocy, nie ma się czym martwić. Jednak jeśli utrzymują się dłużej, może to być sygnałem chorób: nerek (wówczas zwykle idą w parze z opuchlizną wokół kostek), tarczycy (występują często przy niedoczynności), cukrzycy (wtedy pojawia się też zmęczenie i senność, pragnienie, częste oddawanie moczu).
Co robić?
Jeśli masz opuchnięte powieki już od dłuższego czasu, zgłoś się do lekarza POZ.
Na powiekach widać podwyższony poziom cholesterolu. Wówczas w okolicy nosa na powiekach górnych i dolnych tworzą się płaskie grudki, tzw. kępki żółte. Czujność trzeba zachować też wtedy, gdy gradówki powracają i pojawiają się zawsze w tym samym miejscu lub kiedy wypadają rzęsy w okolicy stanu zapalnego.
Co robić?
Kępki żółte powinny skłonić do skontrolowania poziomu cholesterolu. Poproś lekarza o skierowanie na lipidogram. Idź do okulisty natychmiast, kiedy wystąpi obrzęk całego oka, gorączka, powiększenie i ból najbliższych węzłów chłonnych lub zaburzenia widzenia.