Gdy wiosna się zbliża, coraz częściej w telewizji i internecie słyszysz nawoływania do oczyszczenia, tzw. detoksu organizmu. Mają Ci w tym pomóc specjalne herbatki lub dietetyczne pakiety. Ale czy to naprawdę działa? Czy oczyszczanie organizmu ma sens? Jak go przeprowadzić, by rzeczywiście był skuteczny?
Spis treści
Czy kuracje oczyszczające mają sens? Co możesz zrobić, by poczuć się lepiej w swoim ciele? Okazuje się, że nie jest to wcale trudne. Poznaj zasady dobrego detoksu.
Absolutnie nie! Nie musisz robić specjalnego detoksu czy oczyszczania. Jeśli ktoś oferuje ci suplementy czy dietetyczny pakiet o nazwie Detoks, który ma za zadanie oczyścić twój organizm, to wiedz, że sprzedaje ci... nic! Nie ma cudownych suplementów witaminowych, szybkich diet, specjalnego jedzenia, zwanego czasem super food, czy fantastycznych napojów, które w 3 dni oczyszczą organizm z toksyn raz na zawsze. W procesach przemiany materii codziennie powstają szkodliwe produkty, których organizm sam się pozbywa, dzięki wytężonej pracy m.in. nerek i wątroby – po to masz te narządy. Nie daj się nabrać na detoks. Niektóre preparaty mogą ci poważnie zaszkodzić.
Między innymi z zanieczyszczonego środowiska. Toksyczne substancje dostają się wraz ze smogiem do płuc. Z kolei te produkowane przez przemysł, za pośrednictwem żywności, wody i różnych produktów (np. tworzyw sztucznych) do układu pokarmowego, wątroby i nerek. Toksyny znajdują się w używkach, papierosach, alkoholu, a także lekach (często nadużywanych). Wysoko przetworzona żywność obfituje w substancje, które organizm musi przetworzyć i usunąć, one właśnie obciążają wątrobę i nerki.
Nawyki, takie jak np. segregowanie śmieci, przygotowywanie posiłków w domu, wybieranie wielorazowych opakowań ze szkła czy papieru, rzucenie palenia i ograniczenie picia alkoholu wspierają prawdziwy detoks.
O oczyszczaniu organizmu, czyli tak naprawdę o zmianie nawyków i wsparciu ważnych narządów, m.in. wątroby i nerek, warto pomyśleć, gdy zauważysz u siebie takie objawy, jak np. uczucie zmęczenia, osłabienie, obrzęki, spadek masy ciała (mimo że się nie odchudzasz), zaburzenia koncentracji itp. Objawy te, mimo że nie są oczywiste i charakterystyczne, mogą świadczyć o tym, że wątroba i nerki słabiej pracują, a tym samym gorzej sobie radzą z oczyszczaniem organizmu. Aby przekonać się, co rzeczywiście jest powodem pogorszenia samopoczucia, trzeba wykonać badania.
Co ciekawe, prawdziwy detoks zwykle nie jest tak nazywany. Zdaniem dietetyków i lekarzy najlepszym detoksem jest po prostu… zdrowe odżywianie. Brzmi nudno, ale jest naprawdę skuteczne. Dieta obfitująca w warzywa i owoce, ograniczająca produkty zwierzęce, zwłaszcza tłuste mięso i węglowodany proste, zalecająca picie dużej ilości płynów wspiera pracę wątroby i nerek. Metabolizm przyśpiesza, a produkty przemiany materii są usuwane tak, jak powinny.
Ale niektóre takie diety, zwane oczyszczającymi, stosuje się krótko – najwyżej 3-4 tygodnie. Nie można więc spodziewać się, że zdecydowanie poprawią funkcjonowanie organizmu i zdrowie raz na zawsze. Organizm sam się oczyszcza. Możesz mu tylko w tym pomóc.
Jest pomocna, bo wraz z jedzeniem dostaje się do organizmu wiele toksyn. Ten plan żywieniowy wpiera nie tylko zdrowie człowieka, ale zwraca tez uwagę na dobro planety, m.in. ograniczenie emisji CO2 i gazów cieplarnianych, które też przyczyniają się do powstawania toksyn. W diecie przeważają pokarmy pochodzenia roślinnego, dostarcza więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych niż nasyconych, mniej żywności wysoko przetworzonej i cukrów dodanych. Nadmiar tłuszczu, cukrów prostych, konserwantów i innych substancji dodanych zatruwa nasz organizm.
Dietę planetarną zaleca Komisja EAT-Lancet, w skład której weszło 37 ekspertów z 16 krajów. Opublikowali oni przegląd zdrowych diet i zrównoważonych systemów gospodarki żywnościowej.
Aby pozbyć się szybciej i skuteczniej toksyn z organizmu, należy przede wszystkim zadbać o wątrobę i nerki. Jak to zrobić? Dzięki dobrym nawykom.
W układaniu jadłospisu oczyszczającego pomocne są zasady Talerza Zdrowia. ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/