Polewa do ciasta doskonale podkreśli smak wypieku. Najpopularniejszą nadal pozostaje polewa czekoladowa, ale warto zastąpić ją innym, oryginalnym smakiem. Do wielkanocnym ciast wypróbuj więc nasze propozycje: polewę migdałową z amaretto, pomarańczową, miętową z dodatkiem limonki, orzechową i różaną. Gwarantujemy, że efekt Cię zachwyci!
Polewa do ciasta nie tylko jest pięknym zwieńczeniem ciasta, ale też podkreśla jego smak. Sztuką jest dopasować smak polewy do rodzaju wypieku. Do kremowych ciast można wykorzystać zarówno polewy przygotowane na śmietance, jak i owocowe, które zrównoważą nieco słodycz kremu i dodadzą ciastu orzeźwienia i lekkości. Babki polecamy polać polewą migdałową lub orzechową, a w przypadku mazurków warto dobrać smak polewy do smaku ciasta. Im bardziej zbliżony, tym lepiej.
Polewa do ciast migdałowa z amaretto
Składniki:
- 1/2 szklanki słodkiej śmietanki do kawy (9%) lub pełnego mleka,
- szklanka cukru
- 4 łyżki likieru migdałowego amaretto
- 4 łyżki masła
- 2 pełne łyżki płatków migdałowych
Sposób przygotowania:
- W rondelku z grubym dnem gotuj na małym ogniu śmietankę lub mleko z cukrem, cały czas mieszając, aż cukier się rozpuści. Masa nie może zbrązowieć.
- Zdejmij rondelek z ognia. Dodaj masło, likier migdałowy (lub 2 krople aromatu migdałowego) oraz płatki migdałowe.
Polewa do ciast pomarańczowa na lukrze
Składniki:
- szklanka cukru pudru
- łyżka cukru wanilinowego
- pomarańcza
- 4 łyżki likieru pomarańczowego
Sposób przygotowania:
- Cukier puder wymieszaj z cukrem wanilinowym, a następnie utrzyj na gęsty lukier z 4–5 łyżkami wrzątku dodawanymi stopniowo, aby lukier nie okazał się za rzadki. Z pomarańczy zetrzyj skórkę i dodaj do lukru. Wymieszaj.
- Miąższ pomarańczy pokrój w kostkę (usuń pestki). Gotuj na wolnym ogniu, aż powstanie gęste piure. Pomarańczowe puree połącz z lukrem i razem dokładnie utrzyj na gładką masę.
Polewa do ciast miętowa z limonką
Składniki:
- 1/2 szklanki mocnego naparu mięty
- limonka
- szklanka cukru
- cukier wanilinowy
- limonka
- 2 łyżki drobno posiekanej mięty
- 1–2 krople zielonego barwnika spożywczego
Sposób przygotowania:
- Ugotuj gęsty syrop z naparu mięty, cukru, cukru waniliowego, skórki startej z limonki i wyciśniętego z niej soku. Gdy syrop będzie gęsty, dodaj miętę.
- Gorący syrop przelej do miski i ucieraj drewnianą pałką, aż zacznie gęstnieć i utworzy jednolitą gładką masą. Jeżeli kolor jest za słaby, dodaj barwnik spożywczy.
Polewa do ciast różana z konfitury
Składniki:
- 1/2 szklanki słodkiej śmietanki
- szklanka cukru
- 3 łyżki masła
- 3–4 łyżki konfitur z płatków róży
- łyżka soku z cytryny
- ew. kilka kropli koncentratu buraczanego
Sposób przygotowania:
- Śmietankę gotuj z cukrem, mieszając, aż cukier się rozpuści. Masa nie może się przypalić i zbrązowieć. Gęstą masę zdejmij z ognia.
- Do gorącej masy dodaj masło, konfiturę z płatków róży i sok z cytryny. Utrzyj na jednolitą masę. Gdyby kolor różanej polewy był za mało intensywny, dodaj kilka kropli koncentratu buraczanego.
Polewa do ciast orzechowa na bazie z kremówek
Składniki:
- 1/2 szklanki śmietanki do kawy (9%) lub pełnego mleka
- szklanka cukru
- 10 dag czekolady deserowej
- 5 dag cukierków krówek (3–4 sztuki)
- 10 dag posiekanych orzechów
Sposób przygotowania:
- Zagotuj w rondelku śmietankę lub mleko z cukrem. Dodaj połamaną na kawałki czekoladę i pokrojone na kawałki krówki. Podgrzewaj na małym ogniu, mieszając, aż wszystkie składniki się połączą.
- Rondelek z masą krówkową zdejmij z ognia. Do ciepłej masy dodaj posiekane orzechy, dobrze wymieszaj.