Pyszne i proste do zrobienia powidła śliwkowe bez cukru.
Fot. 123RF
ABC gotowania
5 kulinarnych hitów ze śliwkami – przepisy na knedle, powidła, nalewkę, bigos i żeberka
06.09.2024 09:03
Śliwki – pyszne owoce na koniec lata! Przywodzą na myśl przede wszystkim powidła, smakowite ciasta i knedle, ale warto je również wykorzystać jako dodatek do mięs lub zrobić z nich aromatyczną nalewkę. Zainspiruj się naszymi przepisami!
Śliwki regulują trawienie, działają przeciwmiażdżycowo i poprawiają humor. Jeśli poczujesz, że ogarnia Cię smutek, weź kęs świeżego chleba z śliwowymi powidłami lub kieliszeczek nalewki ze śliwek. A może wolisz knedle ze śliwkami, żeberka w śliwkowym sosie lub bigosik ze śliwkami?
Warto jeść danie ze śliwkami!
Śliwki są strażnikami młodości, smukłej sylwetki, poprawiają nastrój, a także dbają o kości. Do tego są dość tanie i smakują jak marzenie – nic, tylko jeść! Jeśli będziemy je spożywać regularnie, za to w umiarkowanych ilościach, z całą pewnością przysłużą się naszemu zdrowiu.
Śliwki zawierają wiele witamin, szczególnie C, A i z grupy B, mają też mnóstwo potasu, żelaza i fosforu. Suszone owoce stanowią bogate źródło błonnika, pomagają przy zaparciach i regulują przemianę materii. Wpływają też na obniżenie cholesterolu, a zawarte w nich polifenole chronią kości przed osteoporozą.
Śliwki wzmacniają również naczynia krwionośne. Warto je jeść, gdy mamy skłonność do pajączków na nogach i pękających naczynek na policzkach.
Knedle ze śliwkami
Składniki
750 g ziemniaków
2 żółtka
100 g masła
150 g mąki
2 łyżki oleju
3/4 szklanki cukru
1 łyżeczka cynamonu
18 śliwek węgierek
200 g bułki tartej
1/2 łyżeczki soli
Przygotowanie
Ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę. Śliwki wydrylować. 40 g masła i 2 łyżki oleju rozgrzać na patelni, wsypać bułkę tartą i podsmażyć. Dodać cukier i cynamon.
Do ziemniaków wsypać mąkę, dodać żółtka, resztę masła i sól. Ciasto zagnieść, podzielić na 18 porcji. Otoczyć nimi śliwki i uformować kulki.
Do gotującej się wody wrzucić knedle, a gdy wypłyną, gotować je jeszcze przez 5 min. Podawać ciepłe od razu po przygotowaniu ze słodką posypką.
Śliwki dokładnie umyć i wydrylować. Owoce włożyć do gąsiora, zasypać cukrem i zalać wódką, tak by przykrywała wszystkie owoce. Gąsior szczelnie zakorkować i wynieść do ciemnej piwnicy.
Po upływie 6 miesięcy przepuścić nalewkę przez sito wyłożone gazą lub przez bibułę filtracyjną. Rozlać do butelek, szczelnie je zakorkować i odstawić w ciemne i ciepłe miejsce na co najmniej 2 miesiące.
Po tym czasie trunek będzie gotowy do picia.
Powidła śliwkowe bez cukru
Składniki
5 kg mocno dojrzałych śliwek węgierek
Przygotowanie
Śliwki wydrylować i przełożyć do garnka. Owoce ugnieść, aby zaczęły puszczać sok, i smażyć na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Całkowity czas smażenia może wynieść nawet 8 godz., dlatego proces ten warto rozłożyć na 2-3 dni.
Gdy powidła staną się gęste, słoiki i zakrętki wstawić na 15 min do piekarnika rozgrzanego do temp. 120°C. Następnie przełożyć powidła do słoików, zakręcić i wstawić do piekarnika na 25 min.
Żeberka na słodko ze śliwkami
Składniki
800 g żeberek wołowych
pęczek włoszczyzny
100 g suszonych śliwek kalifornijskich
1 łyżka sosu barbecue
100 ml czerwonego wytrawnego wina
sól
pieprz
1 łyżka powideł śliwkowych
Przygotowanie
Mięso dokładnie opłukać pod bieżącą wodą i pokroić na porcje. Włoszczyznę oczyścić, zalać 1,5 l wody i gotować na małym ogniu ok. 10 min. Włożyć żeberka i gotować na wolnym ogniu jeszcze przez ok. 30 min. Śliwki zalać niewielką ilością wody i gotować do miękkości.
Kiedy zaczną się rozpadać, zmiksować. Dodać powidła i sos barbecue. Wlać wino i gotować jeszcze 2-3 min. Sos doprawić do smaku solą i pieprzem. Żeberka ułożyć w naczyniu żaroodpornym, polać sosem, przykryć folią aluminiową.
Piec 60 min w temp. 190°C. Wyłożyć na talerz. Można podawać z pieczonymi ziemniakami.
Grzyby namoczyć i odstawić na kilka godzin. Wywar przelać przez sito i zostawić na później, grzyby drobno pokroić. Kiszoną kapustę przepłukać. Odcisnąć, poszatkować, przełożyć do garnka i zalać niewielką ilością wrzątku. Gotować pod przykryciem ok. 45 min.
Z białej kapusty oderwać liście, posiekać, przełożyć do garnka, zalać osolonym wrzątkiem i gotować 30 min. Kapusty połączyć, dodać grzyby z wywarem i wsypać przyprawy. Karkówkę oczyścić, pokroić w kosteczkę, oprószyć solą i podsmażyć na oleju z każdej strony. Dorzucić do garnka.
Posiekaną cebulę zeszklić na oleju, dołożyć pokrojony boczek i kiełbasę. Po kilku minutach dodać do reszty składników razem ze śliwkami i zalać bigos winem. Dusić pod przykryciem ok. 1 godz. Gotowy bigos podgrzewać ok. 15 min codziennie przez 3 kolejne dni.