Zespół niespokojnych nóg to niegroźna dolegliwość, ale może bardzo uprzykrzyć życie. Często łapie nas w nocy, więc co rano jesteśmy zmęczone i bez humoru. Jak łagodzić objawy RLS? Można sobie pomóc domowymi sposobami. Oto masaż, napar, dieta, kąpiel i okłady, które pomagają na zespół niespokojnych nóg.
Spis treści
Przyczyną zespołu niespokojnych nóg mogą być stale zażywane leki: nasenne, przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe. Jeśli skurcze, pieczenie i mrowienie nóg pojawiły się jakiś czas po rozpoczęciu leczenia, poproś lekarza o modyfikację terapii.
Niestety lekarze nie zawsze traktują nasze skargi poważnie. Na dodatek u połowy pacjentów nie da się dotrzeć do przyczyn problemu. Obawiamy się więc, że już zawsze będzie nam towarzyszyło drętwienie, mrowienie lub pieczenie nóg (w nocy i gdy odpoczywamy). Na szczęście są domowe sposoby łagodzenia tych dolegliwości (można stosować wszystkie pięć).
Ich niedobór jest bardzo częstą przyczyną pojawienia się zespołu niespokojnych nóg.
Jak to zrobić: codziennie jedz pieczywo pełnoziarniste/kasze, orzechy i pestki dyni (garść), warzywa liściaste, buraki, paprykę (po 80 g każdego) oraz strączkowe (3 razy w tygodniu po 80 g ugotowanych) lub wołowinę. Dodatkowo 2 razy w tygodniu pogryzaj suszone morele lub śliwki.
Uwaga! Jeśli po ok. 4-5 tygodniach nie widzisz poprawy, może być konieczne łykanie preparatów (decyduje lekarz).
Ułatwia odprężenie się przed snem. Może pomóc, gdy przyczyna dolegliwości nie jest dokładnie poznana.
Jak to zrobić: 1 godzinę przed snem wypij napar z rumianku, melisy (4 zł/50 g, łyżeczkę ziół zalej 1 szklanką gorącej wody, odstaw na 10 min, przecedź).
Pomaga łagodzić skurcze i nerwobóle.
Jak to zrobić: 8 łyżek ziela lipy (5,60 zł/ 25 g) zalej 2 szklanki letniej wody, gotuj na wolnym ogniu 20 min od zawrzenia, przecedź. Odwar wlej do wanny z ciepłą wodą, kąp się 20 min. Potem idź do łóżka. Stosuj 4 razy w tygodniu przez 4 tygodnie.
Usprawnia krążenie krwi i limfy (zastój nasila skurcze).
Jak to zrobić: codziennie po kąpieli masuj łydki, używając paru kropli olejku z gałki muszkatołowej (w zielarni, 20 zł/10 ml) lub lawendowego (16 zł/10 ml) – dodaj je do odrobiny balsamu do ciała.
Ciepły albo zimny (sprawdź, jaki pomaga tobie).
Jak to zrobić: trzymaj przy łóżku poduszkę elektryczną (lub kompres żelowy w zamrażalniku – stosuj przez ściereczkę), by móc szybko użyć w nocy (10 min).