Bez względu na to, czy pracownik wykonuje pracę w firmie czy zdalnie, ma prawo do zwolnienia lekarskiego. A pracodawca lub ZUS mogą sprawdzić jego zasadność podczas kontroli. Dowiedz się więcej.
Biorąc zwolnienie lekarskie, należy podać adres, pod którym będziesz przebywać w czasie choroby, bo lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie zapyta o to (w wyjątkowych sytuacjach także, jeśli będzie wystawiał zwolnienie online podczas konsultacji np. telefonicznej – co jest dopuszczalne).
Jeśli w trakcie zwolnienia będziesz pod innym adresem niż podany w zwolnieniu lub dokumentacji medycznej, musisz poinformować pracodawcę (ZUS, jeśli np. masz własną działalność). Można to zrobić telefonicznie w terminie 3 dni od dnia zmiany miejsca pobytu.
Kontrolę pracownika na zwolnieniu lekarskim mogą przeprowadzać tylko ci pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników i wypłacają zasiłki chorobowe.
Pracodawca może zlecić przeprowadzenie kontroli upoważnionej przez siebie osobie, np. pracownikowi kadr. W wyjątkowych sytuacjach taka kontrola może się odbyć online, np. przez skype’a. Pracownik kontrolujący przeprowadzi wywiad z pracownikiem i sporządzi protokół dla pracodawcy.
Zakłady pracy, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 pracowników, nie mogą same kontrolować prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. Powinni wystąpić o to do oddziału ZUS, który wypłaca ich pracownikom zasiłki chorobowe.
Jeśli ZUS zna numer telefonu pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, może zawiadomić go tą drogą o kontroli i wezwać na badanie przez orzecznika ZUS. W wyjątkowych sytuacjach ZUS może
odroczyć kontrolę (np. w stanie zagrożenia epidemicznego). Informacje na: www. zus.pl
Skutki nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego to przede wszystkim utrata wynagrodzenia i zasiłku chorobowego za cały okres objęty zwolnieniem lekarskim (na podstawie art. 92 k.p.).
Podczas zwolnienia lekarskiego nie wolno:
Ekspert: Marcin Nagórek – radca prawny.