Wizyta u lekarza specjalisty często trwa od kilku do kilkunastu minut i polega głównie na interpretacji badań i wypisaniu recepty. Tymczasem specjaliści mają znacznie więcej uprawnień niż lekarze ze zwykłych przychodni. Prawa pacjenta pozwalają ci skorzystać z wiedzy lekarza i wszystkich możliwości leczenia. Wykorzystaj czas w gabinecie i poproś o dodatkowe informacje na temat np. leków i sposobu leczenia. Nie bój się prosić o zaświadczenie do lekarza POZ lub skierowanie na dodatkowe badania oraz konsultacje.
Wizyty u specjalistów zwykle odbywają się ekspresowo. Rzadko prosimy o dodatkowe informacje lub badania. Zazwyczaj lekarz sprawdza wyniki naszych badań, wypisuje niezbędne recepty i umawia termin kolejnej kontroli. Tymczasem z lekarzem specjalistą warto porozmawiać – może nam pomóc nie tylko zlecając badania kontrolne (np. gdy spotkaliśmy się z odmową skierowania u lekarza internisty), ale także w wielu innych sprawach.
Jeśli źle tolerujesz leki przepisane ci przez twojego specjalistę lub innego lekarza (np. jesteś po nich senna, odczuwasz mdłości, tyjesz), poproś o rozważenie ich zmiany na inne.
Jeśli zamierzasz porozmawiać o zmianie leków, koniecznie przygotuj przed wizytą listę wszystkich leków, które zażywasz (tych na receptę i bez recepty), a także suplementów, witamin, ziół i innych preparatów zdrowotnych. To ułatwi specjaliście dobranie odpowiednich leków.
Jeśli zastanawiasz się, czy są inne sposoby leczenia twojej przypadłości lub czy mogłabyś skorzystać z dodatkowych świadczeń, które poprawią twój stan zdrowia (np. rehabilitacja, zabiegi, wyjazd do sanatorium) – także o to warto specjalistę zapytać i poprosić o odpowiednie skierowanie.
Masz prawo poprosić specjalistę o wystawienie zaświadczenia o sposobie leczenia, jego efektach, wynikach badań i zaleconych lekach. Takie informacje pomogą twojemu interniście (lub lekarzowi rodzinnemu) w prawidłowym leczeniu innych chorób i pozwolą uniknąć np. wypisywania leków o podobnym działaniu.
Zaświadczenie możesz otrzymać nie rzadziej niż raz w roku oraz gdy następuje zmiana sposobu leczenia lub gdy lekarz zamienia dawki leków lub zapisuje ci nowe.
Nasza rada: Pacjenci powyżej 75 lat mają prawo do bezpłatnych leków, ale do 1 lipca 2020 roku receptę może wypisać tylko lekarz POZ (internista) lub pielęgniarka POZ. Gdy specjalista zleca leki seniorowi, warto poprosić o zaświadczenie, które pozwoli interniście lub pielęgniarce wypisać receptę 75+.
Lekarze interniści często odmawiają nam wystawiania skierowań na badania profilaktyczne oraz na konsultacje u specjalistów (np. kardiologa, ortopedy, reumatologa).
Specjalista ma prawo wystawienia skierowania na dowolne badanie lub konsultację, więc warto poprosić go o pomoc.
Specjalizacja lekarza nie ma znaczenia, do kardiologa lub reumatologa może skierować cię nawet okulista. Każdy specjalista może zlecić też dowolne badanie, np. ginekolog USG nerek, a nawet RTG płuc.
Infolinia dla pacjentów. Pod numerem 800 190 590 przez całą dobę uzyskasz dane i numery poradni i szpitali specjalistycznych.