Ciepłe dni ciągle kuszą, by wyrwać się z domu i złapać oddech odrywając się od codzienności. Oto kilka pomysłów na tak modne teraz mikrowyprawy.
Szlak Stu Jezior
Poznań – Szamotuły – Międzychód
Ścieżki wokół jezior zawiodą nas do Szamotuł z Basztą Halszki. Nazajutrz poznamy piękno Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego i Jezioro Śremskie z dnem poniżej poziomu morza! Na koniec dotrzemy do Międzychodu, by z miejskiej studni napić się leczniczej wody.
Szlak Jurajski
Kraków – Olkusz – Częstochowa
W drodze do Olkusza zwiedzimy m.in. klasztor w Czernej. Nazajutrz, minąwszy warownie Rabsztyn i Bydlin, z wież Ogrodzieńca będziemy podziwiać jurajskie widoki. Trzeciego dnia, w drodze do Częstochowy, czeka odnowiony zamek Bobolice.
Nad Bałtykiem
Kołobrzeg – Mielno – Ustka
Trasę (część Velo Baltica) zaczynamy od spaceru po molo w Kołobrzegu i nadmorską drogą jedziemy do gwarnego Mielna. Nazajutrz, omijając jezioro Jamno, docieramy do zabytkowego Darłowa i Darłówka z rozsuwanym mostem. Trzeciego dnia kierujemy się do Jarosławca z Muzeum Bursztynu i kurortu Ustka.
Spływ Krutynią
Krutyń – Iznota – Ruciane-Nida
Od wsi Krutyń płyniemy Krutynią, podziwiając jej podwodny świat, do Ukty. Nazajutrz pod baldachimem z drzew przedzieramy się przez meandry rezerwatu Dolna Krutynia. Nocujemy w Iznocie. Nazajutrz m.in. przez jezioro Bełdany i śluzę wodną Guzianka docieramy do Rucianego-Nidy (organizacja na: splywy.pl).
Pętla cysterska
Wieleń – Olejnica – Wieleń
Płynąc kanałami: Kaszczorskim i Południowym Obry, oglądamy pocysterskie zabytki w Kaszczorze i w Przemęcie. Nazajutrz wypływamy na jeziora m.in. Radomierskie z Wyspą Konwaliową. Po odpoczynku w Olejnicy jeziorami wracamy do Wielenia (organizacja na: kargowa-kajaki.pl).
Spływ Sanem
Sanok – Tyrawa Solna – Dynów
Zachwycając się dzikością Sanu, zmierzamy do Tyrawy Solnej z cerkwią. Nazajutrz oglądamy cerkiew w Uluczu, płynąc do Krzemiennej. Trzeciego dnia piękne widoki zawiodą nasz kajak do Dynowa (organizacja na: przemysl-kajaki.pl).
Wokół Warszawy
Konstancin – Powsin – Czersk
W Konstancinie pospacerujemy po parku zdrojowym, odpoczniemy przy tężni i zachwycimy się starymi willami. Drugiego dnia w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie poznamy wspaniałe kolekcje roślin, a w Parku Kultury skorzystamy np. z basenu. Trzeciego dnia w Górze Kalwarii obejrzymy m.in. sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego i pozostałości po żydowskich mieszkańcach. Na koniec czeka zamek w Czersku i legenda o królowej Bonie, która szuka tu nocami swoich pereł...
Magiczne Podlasie
Tykocin – Kurowo – Białowieża
Tykocin zachwyci nas atmosferą, rynkiem z drewnianymi domami i zabytkami kultury żydowskiej. Wstąpmy też na zamek, gdzie ciało Zygmunta Augusta leżało rok, zanim trafiło na Wawel. Drugiego dnia zwiedzimy pałac w Choroszczy, a z Kurowa wyruszymy do Narwiańskiego Parku Narodowego. Na Białowieżę i szukanie żubrów poświęćmy trzeci dzień wyprawy.
Zamki dolnośląskie
Chojnik – Bolków – Książ – Grodno
Na zamku Chojnik posłuchamy legendy o Kunegundzie i ruszymy spacerkiem w Karkonosze, a z zamku w Bolkowie spojrzymy na Góry Kaczawskie. Drugiego dnia odwiedźmy zamek Książ. Na koniec czekają wnętrza zamku Grodno i relaks nad Jeziorem Bystrzyckim.