Boże Narodzenie wiele z nas zaczyna od Pasterki. To jedyna msza święta w roku, która odbywa się w środku nocy. Dodatkowo wyjątkowego klimatu dodaje jej rozświetlone światełkami mury kościoła. Ale są miejsca w Polsce, gdzie pasterka jest wyjątkowo piękna i nastrojowa.
Spis treści
Kto z nas z rozrzewnieniem nie wspomina wigilii z czasów dzieciństwa, gdy wszyscy bliscy zasiadali przy jednym stole. Dzielenie się opłatkiem, zapach choinki, prezenty, które tak bardzo cieszyły. A potem kolędowanie i wyprawa na pasterkę. Nabożeństwo to tradycyjnie odprawiane jest w nocy z 24 na 25 grudnia. Nazwę zawdzięcza pasterzom, którzy po tym, jak Anioł oznajmił im radosną nowinę, najszybciej przybyli do nowo narodzonego Jezusa.
Pierwszą pasterkę odprawił papież Grzegorz IV już w IV wieku. Współcześnie święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas spędzony w domowym zaciszu, ale także okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Dla katolików, to szczególny czas, więc warto święta poza domem spędzić w miejscu, gdzie będziemy go mogli w pełni duchowo przeżyć. Pasterka zwykle rozpoczyna się o północy, jednak to nie godzina decyduje o tym, czy dana msza święta jest pasterką, czy też nie. Niektóre odprawiane są np. o godz. 22 lub nawet w wigilijny poranek. Wczesnym rankiem rozpoczyna się na przykład pasterka w Wieliczce.
Wyświetl ten post na Instagramie
To jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Pasterka w wielickiej kopalni zgodnie z górniczą tradycją zaczyna się w Wigilię o poranku. Zwykle w kaplicy św. Kingi gromadzi się około 600 osób – pracownicy kopalni oraz ich rodziny. Dlaczego msza odprawiana jest rano? Dawniej 24 grudnia nigdy nie prowadzono pod ziemią ciężkich robót. Jednak ci, którzy pracowali w przededniu Wigilii, z samego rana po zakończeniu zmiany szli do kaplicy powitać Dzieciątko Jezus.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Jeżeli marzy nam się spacer pod rozgwieżdżonym niebem oraz niezapomniane przeżycie, wybierzmy się na święta w polskie góry. Powstały w latach 1898-1906 zespół klasztorno-pustelniczy żeńskiego zakonu albertynek zbudowany jest w styl zakopiańskim. Zaprojektował go sam Stanisław Witkiewicz. Dziś w pustelni przebywa 10 sióstr. Dojść tu można niebieskim szlakiem turystycznym prowadzącym z Kuźnic przez Kalatówki do schroniska PTTK na Hali Kondratowej. Warto zaopatrzyć się w pochodnie lub latarenki, aby oświetlić sobie drogę.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Kameralny drewniany kościółek usytuowany jest w Złotej Dolinie, nieopodal Rusinowej Polany. Wejść można tu za niebieskimi znakami od Zazadniej lub szlakiem zielonym z Wierchporońca. Sanktuarium znajduje się w miejscu, w którym w 1860 roku Matka Boska ukazała się Marysi Murzańskiej – 14-letniej pastereczce z Rusinowej. W czasie wigilijnej nocy przybywają tu tłumy wiernych. W budynku na każdego wędrowca czeka gorąca herbata. Wybierając się na pasterkę, ubierzmy się ciepło i zaopatrzmy w odpowiednie do górskich wędrówek buty.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Żabnica to wieś położona na terenie Beskidu Żywieckiego. W tutejszym drewnianym kościele od przeszło dekady organizowana jest tzn. góralska pasterka, na którą przyjeżdżają wierni z całego regionu. Niezwykłego charakteru temu wydarzeniu dodaje rozbrzmiewająca tu muzyka – przeróżne instrumenty połączone w jedną orkiestrę nadają nabożeństwu niezwykłej oprawy i naprawdę magicznego charakteru. Pasterka w Żabnicy rozpoczyna się o północy. Transmisję online można obejrzeć w internecie.
Wyświetl ten post na Instagramie