Spaghetti przygotowane z buraka z aromatem czosnku to pyszna i ciekawa propozycja
Fot. 123rf.com
Obiady
Wegetariańskie dania z buraka. 4 pyszne, zdrowe i oryginalne potrawy na obiad
07.10.2022 09:35
Wegetariańskie dana z buraka są smaczne, zdrowe i pomagają uzupełnić niedobory żelaza. Warto wypróbować nasze ciekawe przepisy na przystawkę, zupę i dwa dania główne. Przygotuj na obiad wegetariańskie carpaccio z buraka z serowymi łezkami, kremowy barszcz czerwony z serem feta, spaghetti z buraków z czosnkową oliwą i falafel z buraków i ciecierzycy z ziołami.
Burak czerwony to najlepsze warzywo dla wegetarian. Pomaga uzupełnić niedobory żelaza, które często pojawiają się u osób na diecie bezmięsnej. Jeśli wolisz dietę jarską, zapewne często pijesz sok z czerwonego buraka. Ale możesz też urozmaicić swój jadłospis wprowadzając do niego wegetariańskie dania z burakiem w roli głównej.
Poniżej znajdziesz 4 propozycje na obiad: przystawkę, zupę i dwa dania główne. Wszystkie są wegetariańskie, a jednocześnie oryginalne i bardzo smaczne. Wypróbuj nasze carpaccio z serowymi łezkami, w którym tradycyjne surowe mięso zastępują pieczone buraki. Klasyczny czerwony barszczyk proponujemy w formie zupy-krem z dodatkiem sera feta. Jedną z najciekawszych propozycji z pewnością jest spaghetti przygotowane z buraka z aromatem czosnku. Na danie główne możesz przygotować też nasze wegetariańskie falafele z ziołowym aromatem, w których mięso zastąpione jest przez ciecierzycę i buraczki czerwone. Doskonale smakują na ciepło, ale również na zimno jako przystawka lub dodatek do kanapki.
Wegetariańskie carpaccio z buraka z serowymi łezkami
Składniki:
4 buraki
1 łyżka startego chrzanu
30 dag koziego serka
po 2 łyżki oliwy i octu
sok wyciśnięty z 1/4 cytryny
1 łyżeczka miodu
sól
pieprz
olej
orzeszki piniowe,
miąższ granatu i natka
Przygotowanie:
Buraczki posmaruj olejem. Każdy osobno zawiń w folię aluminiową. Włóż do piekarnika rozgrzanego do 180˚C. Piecz około 90 minut.
Gotowe buraczki wyjmij, odłóż do wystudzenia. Potem obierz z łupinek, pokrój na jak najcieńsze plasterki. Ułóż je na 4 talerzykach tak, by lekko zachodziły na siebie.
Ocet jabłkowy utrzyj ze szczyptą soli i pieprzu oraz miodem. Stale ubijając, dolej oliwę. Plasterki buraczków skrop winegretem, odłóż na 30 minut w chłodne miejsce.
Kozi serek utrzyj z chrzanem. Przypraw solą i sokiem z cytryny. Z masy serowej za pomocą dwóch łyżeczek do herbaty formuj łezki. Ułóż je na buraczkach.
Wierzch carpaccio posyp orzeszkami (całymi oraz posiekanymi) i granatem. Przed podaniem oprósz grubo mielonym pieprzem i udekoruj natką.
Nasza rada:
Pod deskę do krojenia podłóż wilgotny papierowy ręcznik. Dzięki temu deska nie będzie się ruszać nawet podczas siekania i krojenia ze sporą siłą.
Wegetariański kremowy barszcz czerwony z serem feta
Składniki:
6 buraków
po 1 marchewce i pietruszce
kawałek selera
3 ziemniaki
1 jabłko
1 cebula
2 łyżki oliwy
6 szklanek bulionu
2 łyżeczki octu
30 dag fety
1 szklanka jogurtu
tymianek
sól
pieprz
orzeszki pinii lub słonecznik
Przygotowanie:
Buraki, ziemniaki, seler, marchewkę, pietruszkę i jabłko obierz, opłucz, pokrój w grubą kostkę. Cebulę obierz, posiekaj. Rozgrzej oliwę. Wrzuć rozdrobnione wcześniej składniki. Smaż je około 5 minut, mieszając.
Zalej gorącym bulionem. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz płomień. Gotuj pod przykryciem jeszcze około 30 minut. Często mieszaj.
Orzeszki piniowe (lub słonecznik) lekko zrumień na suchej patelni. Ugotowane do miękkości warzywa z jabłkiem oraz wywarem zmiksuj.
Barszcz przypraw pieprzem, tymiankiem, solą i octem. Rozlej do miseczek. Każdą porcję udekoruj kleksem jogurtu. Lekko przemieszaj widelcem, by powstał ozdobny wzorek. Posyp orzeszkami lub słonecznikiem i pokruszoną fetą.
Nasza rada:
Jeśli chcesz, by barszczyk był wyjątkowo aksamitny, pod koniec gotowania dodaj do buraczków i reszty warzyw 2 łyżeczki masła.
Wegetariańskie spaghetti z buraków z czosnkową oliwą
Składniki:
4 buraki
2-3 ząbki czosnku
4 łyżki oliwy
2 łyżeczki oleju dyniowego
1/4 szklanki białego wina
po 2 łyżeczki pestek słonecznika i dyni
sok wyciśnięty z 1/4 cytryny
pieprz
sól
suszony tymianek
Przygotowanie:
Buraki obierz, opłucz, wytrzyj do sucha. Przepuść przez tarkę spiralną (tzw. spiralizer) lub pokrój w plasterki nożem szczelinowym do obierania warzyw, a potem potnij w cienkie paseczki.
Czosnek obierz, drobno posiekaj albo przeciśnij przez praskę. Wymieszaj go z oliwą. Na rozgrzanej suchej patelni zrumień pestki dyni oraz słonecznik. Przesyp na talerzyk i wystudź.
Patelnię wystudź, przetrzyj, rozgrzej na niej czosnkową oliwę. Wrzuć buraczkowe spaghetti. Smaż chwilę. Podlej winem i duś, aż warzywny makaron będzie miękki (3-5 minut). Wymieszaj go z sokiem z cytryny.
Przypraw solą, pieprzem i tymiankiem. Skrop olejem dyniowym. Przełóż na talerze. Posyp pestkami dyni i słonecznikiem. Udekoruj.
Nasza rada:
Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy olej dyniowy można przechowywać do 3 miesięcy (w chłodnym miejscu i ciemnej butelce).
Wegetariański falafel z buraków i ciecierzycy z ziołami
Ciecierzycę zalej w miseczce wodą tak, by była przykryta (kilka centymetrów ponad poziom ciecierzycy). Dodaj sodę oczyszczoną i mocz przez noc (ok. 12 godzin).
Następnego dnia spęczniałe ziarenka ciecierzycy odcedź i dobrze osącz.
Buraki oraz cebulę obierz, pokrój na kawałki. Przygotowane wcześniej warzywa zmiel. Miksuj tak długo, aż masa zacznie się kleić. Przypraw ją czosnkiem przeciśniętym przez praskę, solą i pieprzem. Wsyp wszystkie pozostałe przyprawy. Całość dobrze wymieszaj.
Z przygotowanej masy uformuj małe kulki, wyciskając nadmiar wody. Smaż je na oleju (razem 15-20 minut). Przełóż na papier kuchenny, by ociekły z tłuszczu. Kulki możesz oprószyć mąką migdałową.
Serwuj z sałatką i sosem jogurtowym.
Nasza rada:
Przed smażeniem możesz dosypać do rozgrzanego oleju około 1/4 łyżeczki soli. Zmniejszy to nieco ryzyko rozpryskiwania tłuszczu.