Sezon na ogórki trwa – a niektóre ich odmiany zaskakują swoim wyglądem! Choć nazywa się je ogórkami, to nie przypominają zielonych warzyw znanych nam z babcinych grządek. Mogą być pokryte meszkiem, kolcami lub brodawkami, a także żeberkowane, kuliste, podłużne, a nawet poskręcane. Czy wszystkie są jadalne? Zobacz fantazyjne odmiany ogórków i poznaj ich właściwości.
Spis treści
Ogórek jest jednym z najczęściej spotykanych warzyw w polskich ogródkach. Istnieją jednak rośliny, w nazwie których występuje słowo „ogórek”, a które swoim wyglądem znacznie odbiegają od naszych wyobrażeń. Niektóre z nich faktycznie są ogórkami w ścisłym tego słowa znaczeniu, inne zaś stanowią botaniczne odmiany melona.
Jedne są słodkie w smaku, drugie kwaskowate, o lekko cytrusowym posmaku, a jeszcze inne gorzkie. Ich miąższ otoczony jest skórką o różnych barwach: żółtej, jasnozielonej czy ciemnozielonej. Istnieją też dwukolorowe. Mogą być gładkie, pokryte meszkiem, kolcami lub brodawkami, a także żeberkowane, kuliste, podłużne, a nawet poskręcane!
Wyglądają zjawiskowo, ale czy są jadalne? Warto przyjrzeć się bliżej tym intrygującym, egzotycznym okazom.
To dziwaczny owoc o zielonym miąższu zawierającym setki nasion. W smaku jest podobny do melona, kiwi i ogórka, zaś jego zapach przypomina banan. Zawiera dużo witaminy A, B, C oraz P. Korzystnie wpływa na wątrobę, nerki i układ krwionośny.
W krajach tropikalnych jest popularnym warzywem. Pamiętajmy jednak, że odmiany, których nasiona dostępne są w naszej strefie klimatycznej, pełnią jedynie funkcję dekoracyjną – ich owoce nie nadają się do spożycia!
Jego kuliste, pokryte mięsistymi kolcami owoce również przypominają jeże. W odróżnieniu od ogórka arabskiego jest jednak jadalny. W smaku przypomina zwykły ogórek, lecz ma lekko cytrynowy posmak.
Jeśli chcemy nieco urozmaicić letnie kanapki czy sałatki, sięgnijmy po oryginalne odmiany ogórków. Ich smak nie odbiega od tych tradycyjnych, a wygląd na pewno przykuje uwagę bliskich, których poczęstujemy tymi pysznościami.
To średnio wczesna ozdobna odmiana ogórka zwyczajnego. Wytwarza jędrne, chrupkie, kuliste owoce o cienkiej, cytrynowożółtej skórce. Owocuje długo i obficie – ostatnie plony zbiera się w drugiej połowie sierpnia. Warzywa nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do konserwowania na zimę.
To botaniczna odmiana melona, której wydłużone, żebrowane owoce w smaku przypominają ogórka i mają podobne do niego wymagania uprawowe. Ich jasnozielona skórka jest gładka, ale pokryta delikatnym meszkiem. Wyjątkowo ciekawą odmianą jest poskręcany ogórek Armenian Yard Long.
Oprócz tych tradycyjnych, zielonych, stosunkowo często uprawia się odmiany o białej skórce, takie jak White Wonder, Long White czy Miniature Wonder. Ich owoce osiągają do 20 cm długości i kształtem przypominają zwykłe ogórki. Uprawia się je niemal tak samo i zastosowanie w kuchni również mają podobne. Różnią się właściwie tylko kolorem skórki.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Roślina ta, nazywana też gorzkim ogórkiem, wytwarza podłużne owoce pokryte wypukłymi brodawkami. W kuchni najlepiej stosować je w niewielkich ilościach jako dodatek do smażonych, pieczonych lub duszonych dań kuchni wschodniej – są bowiem gorzkie w smaku (im dojrzalsze, tym bardziej).
Ta roślina z rodziny dyniowatych ze względu na oryginalny wygląd bywa nazywana miniarbuzem. Jest jednorocznym pnączem dorastającym do ok. 2 m. Jej owoce są jadalne i charakteryzują się ogórkowym smakiem z nutą orzeźwiającej, limonkowej kwaskowatości. Jak go jeść? Można spożywać go na surowo razem z chrupiącą skórką. Świetnie sprawdza się jako dodatek do twarożków i sałatek.