Zaparcia to nie tylko problem związany z wiekiem, ale także skutek uboczny stosowania leków. Czasem rozwiązaniem jest zmiana terapii, jednak, gdy nie jest to możliwe, zastosuj preparaty stymulujące jelita. Jak je prawidłowo przyjmować?
Zaparcia to problem ok. 10-20 proc. wszystkich dorosłych. Jednak im człowiek starszy, tym częściej może go to dotyczyć. Z badań wynika, że po 65. roku życia walkę o regularne wypróżnienia toczy już co trzecia osoba. Tym bardziej warto wiedzieć, że jedną z częstych przyczyn zaparć (nie tylko u seniorów), są leki przyjmowane na różne choroby przewlekłe (a jak wiadomo, z wiekiem ich ilość rośnie). O które chodzi i jak sobie pomóc?
Najczęściej przyczyną problemów w toalecie są leki stosowane w terapii depresji, nadciśnienia i zobojętniające kwas żołądkowy. Jeśli zatem zażywany dotychczas preparat wywołuje u kogoś taki właśnie skutek uboczny, warto zwrócić się do lekarza o przepisanie innego leku.
Są także sytuacje, gdy nie udaje się zmienić preparatu, bo wszystkie stosowane w danym schorzeniu mają działanie zapierające. Chodzi m.in. o żelazo, leki na chorobę Parkinsona czy przeciwbólowe opiaty. Wówczas, w trudnych momentach, trzeba stosować środki ułatwiające wypróżnienie, najlepiej takie, które działają w miejscu powstania problemu (stymulują ruchy jelit).
Lekarze często przepisują środki przeczyszczające, nie tłumacząc szczegółowo sposobu ich stosowania. Wielu osobom wydaje się zatem, że trzeba przyjmować je codziennie (aby raz na dobę się wypróżniać). Tymczasem, jak tłumaczy Giulia Enders, autorka książki „Historie wewnętrzna", w takich przypadkach obowiązuje „reguła trzech dni". Co to oznacza? Otóż jelito grube składa się z trzech części. Gdy korzystamy z toalety, zwykle opróżniamy tylko ostatni, trzeci odcinek. Jego ponowne napełnienie trwa zwykle do następnego dnia. Jednak po zastosowaniu preparatu przeczyszczającego może się zdarzyć, że od razu usuniemy zawartość całego jelita. I wówczas mogą upłynąć nawet 3 dni, zanim ponownie poczujemy potrzebę skorzystania z toalety. Nie ma zatem potrzeby przyjmowania takiego leku już na drugi dzień (a czasem nawet i na trzeci).