Słodkie figi świetnie komponują się ze słonymi wędlinami jak szynka dojrzewające i ostrymi warzywami jak rukola.
Fot. 123RF
Zdrowe odżywianie
Świeże figi to rarytas! Jak je jeść i do czego najlepiej pasują? Przepisy na dania ze świeżymi figami
Marta Barczyńska
26.09.2022 07:47
Świeże figi są nie tylko pyszne, ale też bardzo zdrowe. Zawierają m.in dużo magnezu i witaminę B6, które obniżają napięcie i działają łagodząco na układ nerwowy – warto po nie sięgać zwłaszcza teraz, gdy nie brakuje nam stresów. Jak jeść świeże figi? Wypróbuj nasze przepisy!
Figi czyli owoce figowca pospolitego znane są w Polsce od dawna, ale głównie jako suszone. Od niedawna można także kupić świeże figi. Warto ich spróbować. Mają oryginalny smak i są bardzo zdrowe.
Zawsze warto jeść świeże figi, ale szczególnie polecane są w sytuacjach stresowych, a także po zimie, kiedy przez brak słońca mamy obniżony poziom witaminy D i gorzej się wchłania wapń. Figi zawierają także obniżający ciśnienie potas dlatego są polecane osobom, które cierpią na nadciśnienie. Poza tym figi to bogactwo wapnia, który chroni kości i obniża ryzyko osteoporozy.
Drzewa figowca mają kilkaset odmian. W Polsce można kupić świeże figi żółte (to je zwykle kupujemy ususzone) i fioletowe (je się raczej na surowo). Smakują podobnie, ich miąższ ma delikatny, lekko mączny smak i zawiera ponad 70 proc. cukru.
Jak kupować świeże figi?
Sezon na figi trwa od jesieni do wiosny. Sztuka kosztuje ok. 4 zł. Kupujemy ciemnofioletowe okazy, miękkie, ale z nieuszkodzoną skórką. Jeśli skórka jest pokryta białawym nalotem oznacza to, że figa jest bardzo dojrzała, a więc i bardzo słodka! Rzadko jednak można taką dostać, bo do dalekiego transportowania są zrywane zielone owoce. Uwaga! Pojedyncze białe plamki oznaczają, że figa jest spleśniała, a nie, że ma „cukrowy nalot”. Najlepiej kupować figi z końcówkami ogonków. Takie owoce dłużej zachowują świeżość i nie powinny być w środku popsute.
Jeśli kupujesz figę fioletową, a skórka jest zielonkawa, to trzeba ją zdjąć, a miąższ zjeść od razu. Taka figa jest dobra, ale w warunkach domowych szybciej się zepsuje niż dojrzeje.
Po zakupie przechowujemy figi w lodówce owinięte w papierowe ręczniki. Owoce te szybko się psują nawet leżąc w zimnie, dlatego im krócej je będziesz przechowywać, tym większa szansa, że pozostaną świeże (maksymalnie do 5 dni).
Jak jeść świeże figi
Świeże figi możemy jeść ze skórką, która ma dużo błonnika, choć większość osób preferuje jedzenie samego miąższu z nasionkami (przypominającymi mak) – można go wybrać łyżeczką.
Możemy je jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Świeże figi są doskonałe jako dodatek do dań mięsnych, sałatek, deserów a także faszerowane.
Świeże figi urozmaicą smak owsianki czy koktajlu mleczno-owocowego. By podkręcić ich słodycz często polewa się je niewielką ilością miodu lub syropu daktylowego czy klonowego.
Smak figi dobrze łączy się z wyraźnymi, słonymi smakami – wędlinami dojrzewającymi i serami pleśniowymi albo z ostrymi jak papryczki padron czy kiełbasa chorizo.
Świeże figi świetnie komponują się też z łososiem, tofu, halloumi czy plastrami boczku.
Pasują też do pasztetów, orzechów i sałat. Jeśli do jakiegoś dania dodajesz świeże gruszki albo śliwki w occie, figa też będzie pasować do tych dań.
Dla kogo figi są szczególnie zdrowe, a kto powinien na nie uważać
Figi są dobre dla osób, która cierpią na ból gardła. Wystarczy pokrojony owoc zalać szklanką mleka i gotować kwadrans na małym ogniu. Następnie zmiksować. Syrop podzielić na 3 porcje i pić w ciągu dnia w odstępach czasu, a uśmierzy ból gardła.
Badania pokazały, że codzienne jedzenie przez 8 tygodni jednej figi dziennie zmniejszyło zaparcia i wzdęcia oraz złagodziło objawy bólowe u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego.
Figi zawierają fitosterole, które obniżają poziom cholesterolu.
Jednak figi (tak jak rodzynki i daktyle) zawierają tyraminę, która może wywoływać bóle głowy u osób uczulonych lub mających skłonność do migrenowych bóli głowy.
Świeże figi zawierają dużo witaminy K. Są polecane osobom, które mają słabą krzepliwość krwi, natomiast osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew, nie powinny ich jeść.
Przepisy na dania ze świeżymi figami
Figowe czarki
Składniki:
6 fig
10 dag sera pleśniowego
2 dag orzechów włoskich
sok i starta skórka z 1 pomarańczy
garść liści tymianku
2 łyżki miodu
pieprz
Przygotowanie:
Figi myjemy, ścinamy górę. Wydrążamy miąższ.
Tymianek myjemy i siekamy. Orzechy włoskie siekamy.
Mieszamy miąższ fig z resztą składników. Doprawiamy pieprzem.
Nadziewamy farszem każdą figę.
Figi możemy podać na zimno lub na ciepło - zapiekamy kwadrans w temp. 200 st.
Tarta ze świeżymi figami
Składniki:
Ciasto:
1/2 kostki masła
jajko
op. cukru waniliowego
20 dag mąki
Ponadto:
6 fig
25 dag sera ricotta
1/4 kostki masła
Przygotowanie:
Z masła, jajka, cukru i mąki zagniatamy ciasto. Schładzamy je 2 godziny w lodówce. Rozwałkujemy i wykładamy nim wysmarowaną masłem formę do tarty (śr. 30 cm). Nakłuwamy ciasto widelcem.
Na ciasto wykładamy ser. Figi kroimy w plasterki i układamy na serze. Resztę masła rozpuszczamy i smarujemy pędzelkiem na figach. Pieczemy 25 minut w w 200 st.
Sałatka na ciepło ze świeżymi figami, dynią i chorizo
Składniki:
pętko kiełbasy chorizo
50 dag dyni
szczypta imbiru
szczypta cynamonu
pomarańcza
łyżka jogurtu
łyżeczka ketchupu
5 fig
4-5 dużych liści sałaty lodowej
granat
łyżka oleju
Przygotowanie:
Pętko kiełbasy chorizo kroimy i podsmażamy na oleju. Dodajemy obraną i pokrojoną w drobną kostkę dynię, szczyptę imbiru i cynamonu. Wlewamy pół szklanki wody i gotujemy pod przykryciem. By zachować jak najwięcej witamin i jak najwięcej smaku, czekamy, aż dynia wchłonie cały płyn.
Wyciskamy z pomarańczy sok. Sok mieszamy z jogurtem i ketchupem.
Mieszamy ciepłą dynię z z porwaną sałatą lodową, obranymi i pokrojonymi figami oraz ziarenkami granatu. Polewamy sosem pomarańczowo-jogurtowym.
Nasza rada! Jeśli nie jesz mięsa, zamiast chorizo możesz dodać pokrojone tofu lub inny ser.
Udka pieczone ze świeżymi figami
Składniki:
8 części kurczaka (udek lub podudzu)
8 świeżych fig
2 cebule
4 ząbki czosnku
1,5 szklanki czerwonego wina
2 łyżki mąki
1 łyżeczka mielonego kminku
1 łyżeczka mielonej kolendry
2 łyżki miodu
olej
sól
pieprz
garść natki pietruszki
1/2 łyżeczki papryki słodkiej
1/2 łyżeczki curry
1/4 łyżeczki chili
Przygotowanie:
Udka myjemy. W miseczce mieszamy mąkę ze szczyptą soli, szczyptą pieprzu, kminkiem, kolendrą, chili, papryką i curry. Obtaczamy w mieszance przypraw kurczaka i obsmażamy na oleju.
Przekładamy mięso do naczynia żaroodpornego, a na tej samej patelni podsmażamy pokrojoną w talarki cebule i posiekane ząbki czosnku.
Cebulę z czosnkiem przekładamy do mięsa. Wkładamy pokrojone figi. Zalewamy winem wymieszanym w miodem. Pieczemy godzinę w 180 stopniach. Pod koniec pieczenia kurczaka posypujemy natką.