Pizza w kształcie serca to doskonałą propozycja na romantyczną kolację walentynkową
Fot. 123rf.com
Kolacje
Romantyczna kolacja na Walentynki. 3 przepisy na dania, które mówią "Kocham Cię!"
01.02.2024 09:02
Romantyczna kolacja dla dwojga to doskonały pomysł na celebrowanie Walentynek. Nie musicie jednak wcale wychodzić do restauracji. Bardziej romantycznie będzie, gdy przygotujecie ją samodzielnie, nawet wspólnie. A co podać na walentynkową kolację? Proponujemy proste, ale efektowne dania: ravioli z burakami oraz tradycyjną pizzę w kształcie serca, a na deser - tartę z budyniem i jabłkami w kształcie róż. Dopełnieniem kolacji będzie wino – zobacz, jakie dobrać do pizzy i deseru.
Przez żołądek do serca, jak mawia stare przysłowie. Jest w nim wiele prawdy, gdyż to, co jemy, ma spory wpływ na pobudzenie lub… zmniejszenie pożądania. Warto więc odpowiednio wcześniej zaplanować kulinarną stronę święta zakochanych. Miłość oczywiście powinno się celebrować codziennie, ale to wcale nie znaczy, że tego jednego dnia nie można postarać się nieco bardziej niż zwykle. Świetnym pomysłem będzie gotowanie we dwoje – nic tak nie zbliża pary, jak wspólne pichcenie!
Ravioli z burakami w kształcie serca na Walentynki
Składniki:
2 i 1/2 szklanki mąki
2 upieczone, obrane buraki
2 jajka + 1 żółtko
100 g świeżych liści szpinaku
po 300 g sera ricotta, parmezanu i sera koziego
2 łyżeczki oliwy
sól
pieprz
Sposób przygotowania:
Buraki zmiksować w blenderze. Wymieszać je z mąką, oliwą, wbić jajka i żółtko, zagnieść. Podzielić ciasto na 8 części. Każdą z nich spłaszczyć i cienko rozwałkować. Liście szpinaku posiekać i zblanszować. Gdy przestygną, wymieszać je z serem kozim i ricottą. Doprawić do smaku.
Płaty ciasta przekroić wzdłuż na pół. Na połowie z nich rozłożyć farsz szpinakowy w odstępie ok. 2 cm. Nafaszerowane płaty przykryć czystymi i skleić brzegi.
Za pomocą foremki w kształcie serca wyciąć ravioli. Wrzucać je na osolony wrzątek i gotować ok. 2 min.
Walentynkowa pizza z salami, pieczarkami i oliwkami w kształcie serca
Składniki:
300 g mąki
120 g świeżych drożdży
380 ml ciepłej wody
1 i 1/2 łyżki oliwy
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki cukru
1/2 szklanki przecieru pomidorowego
po kilka plastrów salami, papryki, pomidorów i pieczarek
1 garść oliwek
kilka listków bazylii
300 g parmezanu
Sposób przygotowania:
Drożdże rozrobić w 1/3 szklanki ciepłej wody. Dodać łyżkę mąki i łyżeczkę cukru. Wymieszany rozczyn odstawić w ciepłe miejsce na 15 min. Po tym czasie połączyć go z resztą mąki, wody, oliwą, solą i cukrem. Odstawić na 30 min.
Gotowe ciasto rozciągnąć, nadając mu kształt serca, i posmarować przecierem pomidorowym. Posypać startym parmezanem i rozłożyć wszelkie dodatki.
Przygotowaną pizzę wstawić do piekarnika rozgrzanego do temp. 230ºC i piec ok. 10 min. Gotowe danie polać np. ostrą oliwą z oliwek i posypać listkami świeżej bazylii.
Tarta z budyniem i jabłkowymi różami na Walentynki
Składniki:
200 g mąki pszennej
125 g miękkiego masła
90 g zimnego i pokrojonego w kostkę masła
30 g zimnego i pokrojonego w kostkę smalcu
sól
300 g cukru
60 g cukru pudru
500 ml mleka
1 budyń waniliowy
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 żółtko
125 g miękkiego masła
8 jabłek z czerwoną skórką
sok z 1 i 1/2 cytryny
1 cukier wanilinowy
Sposób przygotowania:
Ciasto: Mąkę przesiać, dodać zimne masło, smalec i siekać nożem tak długo, aż ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać 2 łyżki zimnej wody, cukier puder, sól. Zagnieść ciasto i uformować kulę, wstawić do lodówki na 60 min. Formę na tartę posmarować masłem.
Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość ok. 3 mm i wyłożyć nim formę. Okryć je folią aluminiową i obłożyć fasolą (aby nie podnosiło się podczas pieczenia). Piekarnik rozgrzać do 200ºC, wstawić ciasto i piec przez 15 min. Następnie formę wyjąć z piekarnika, usunąć folię z obciążeniem, obniżyć temperaturę do 180ºC i piec 10 min.
Masa budyniowa: Do miski przelać 1/2 szklanki mleka, dodać budyń w proszku oraz mąkę ziemniaczaną. Dokładnie wymieszać. Resztę mleka zagotować ze 100 g cukru i cukrem wanilinowym, następnie dodać rozrobiony budyń. Gotować do zgęstnienia masy, cały czas mieszając. Wystudzić. Miękkie masło zmiksować z żółtkiem na puszystą masę i – ciągle miksując – dodawać do niej po łyżce budyniu. Masę wyłożyć na ostudzone ciasto.
Jabłkowe róże: Do garnka wlać 3 szklanki wody, sok z cytryny, dodać 200 g cukru. Wymieszać, zagotować. Z nieobranych jabłek usunąć gniazda nasienne, podzielić na ćwiartki, pokroić na 2 mm plasterki. Przełożyć do gorącego syropu cukrowego i gotować przez 1 min.
Wystudzone plasterki układać w rzędy po 6 sztuk – tak, aby brzegi na siebie nachodziły. Następnie zwinąć je w okrąg, formując różę. Jabłkowe pąki układać na wystudzonym budyniu, wciskając je w masę.
Walentynki: jakie wino podać do pizzy?
Pizza i wino? Jak najbardziej! To połączenie zawsze się sprawdzi. Ale jakie wino podać do pizzy? Wszystko zależy od jej rodzaju. Do klasycznej margherity dobrym wyborem będzie klasyczne wino – białe aromatyczne, ewentualnie lekkie wino różowe.
A jakie wino podać do pizzy z szynką? Wszystko zależy od rodzaju mięsa. Szynka i prosciutto pasują do zinfandel, a tłuste salami do grenache lub shiraz. Pizze o intensywnym, ostrym smaku, np. pepperoni, najlepiej zestawić z winem czerwonym bogatym w nuty owocowe. Pikantne wędliny będą więc pasować np. do sangiovese.
Z kolei do pizzy wegetariańskiej najlepiej sprawdzi się chardonnay lub pinot noir, które doskonale komponują się z warzywami. Smak serowej pizzy wzbogaci natomiast lekkie, ale kwaskowe wino różowe. Najlepsze będą: niemiecki Riesling lub też włoski szczep Sangiovese.
Dobrym wyborem będzie też wino musujące, najlepiej prosecco. Ono pasuje do każdego rodzaju pizzy.
Jakie wino podać do walentynkowego deseru?
O ile do obiadu serwujemy zazwyczaj wino wytrawne, tak to podawane do ciast czy muffinek powinno być co najmniej tak słodkie, jak sam wypiek.
Stonowane wina białe (np. muscaty, tokaje lub rieslingi) pasują do deserów z bitą śmietaną, lodami lub przekładanych kremami.
Intensywne wina czerwone (np. porto) są polecane do cięższych deserów, takich jak pierniki czy ciasta z gorzką czekoladą.