Z resztek piernikowego ciasta można zrobić pyszne desery.
Fot. 123RF
Wokół stołu
3 pomysły na pyszne desery z resztek piernikowego ciasta – nic się nie zmarnuje!
05.11.2024 10:14
Piernik na miodzie to klasyka, która gości na świątecznym stole. Jeśli jednak zostaną po biesiadzie resztki piernikowego ciasta, możesz przyrządzić z nich oryginalne desery: tiramisu, cynamonową tatrę i przekładane pierniczki w czekoladzie. Są pyszne i niezbyt czasochłonne!
Piernik to ciasto, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt. Nie przejmuj się, jeśli zrobisz go za dużo. Spokojnie przerobisz go na trzy inne, przepyszne desery. Zobacz nasze przepisy!
Jak zrobić idealny piernik na święta?
Piernik możesz przygotować długo przed świętami. Dzięki temu zyskasz cenny czas, który będziesz mogła poświęcić na przygotowanie innych potraw. Co zrobić, aby piernik mógł długo leżeć? Praktycznie nic. Dodatek miodu i przypraw korzennych sprawi, że można będzie go przechowywać długo.
Do piernika możesz użyć gotowej przyprawy korzennej lub stworzyć własną mieszkankę – koniecznie dodaj do niej cynamon, imbir, kardamon i zmielone goździki. Tyle ile lubisz. Zapach pieczonego piernika będzie miłym zwiastunem świąt.
Piernik na miodzie – przepis podstawowy
Liczba porcji: 24 porcje Czas przygotowania: 50 minut
Składniki
6 jajek
300 g masła
300 g cukru
600 g miodu
4 szklanki mąki
4 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki przyprawy korzennej
po 4 łyżki rumu, orzechów i kandyzowanej skórki pomarańczowej
Przygotowanie
Jajka rozbij, oddziel żółtka od białek. Miękkie masło miksuj na puszystą masę. Dalej miksując, dodawaj żółtka, cukier oraz naturalny płynny miód.
Mąkę przesiej razem z proszkiem do pieczenia. Stopniowo dosypuj do miodowej masy maślanej, nie przerywając miksowania. Wsyp przyprawę korzenną do piernika, jeszcze chwilę miksuj.
Posiekaj drobno orzechy włoskie oraz kandyzowaną skórkę pomarańczową. Połowę odłóż, resztę wsyp do masy na piernik. Dodaj 4 łyżki rumu, przemieszaj składniki ciasta. Na koniec dodaj ubite na sztywną pianę białka. Połącz je z ciastem za pomocą drewnianej łyżki lub szpatułki.
Piekarnik rozgrzej do temp. 160⁰C. Przygotuj dwie podłużne formy, wyłóż je pergaminem (lub natłuść i wysyp mąką). Przełóż ciasto. Wierzch posyp resztą posiekanych orzechów i skórki pomarańczowej.
Pierniki piecz kolejno po około 70 minut (funkcja góra-dół) lub jednorazowo (czas nieco się wydłuży). Dowolnie udekoruj.
Piernikowe tiramisu
Składniki:
kilka plastrów piernika
5 jajek
5 łyżek cukru pudru
250 g sera mascarpone
3/4 szklanki kawy
migdałowy likier amaretto lub olejek migdałowy
kakao do dekoracji
Sposób przygotowania:
Przygotuj 5 jajek. Białka ubij na sztywno. Żółtka utrzyj na puszystą masę z 5 łyżkami cukru pudru. Dodaj 250 g serka mascarpone, zmiksuj. Wmieszaj pianę z białek. Masę odstaw do lodówki do lekkiego schłodzenia.
Zaparz 3/4 szklanki kawy. Gdy przestygnie, dodaj do niej łyżkę migdałowego likieru amaretto lub kilka kropli olejku migdałowego. Pokrój na kawałki kilka plastrów piernika (może być czerstwy).
W szklanych pucharkach układaj kawałki piernika, skrapiaj je kawą. Przekładaj serowym kremem. Rób tak do wyczerpania składników. Udekoruj kakao i pierniczkami
Cynamonowa piernikowa tarta
Składniki:
350-400 g piernika
200 g mąki
170 g masła
1 jajko
1/4 szklanki mleka
30 g gorzkiej czekolady
20 g dżemu porzeczkowego
cynamon
zimna woda
Sposób przygotowania:
Zagnieć ciasto z 200 g mąki, 120 g masła, 1 jajko, łyżeczki cynamonu i łyżki zimnej wody. Odłóż na 30 min do lodówki. Wylep formę do tart, spód przykryj pergaminem, obciąż suchym grochem. Piecz 15 min w 175⁰C. Usuń groch i pergamin. Dopiekaj ciasto na złoty kolor 25-30 minut.
Rozpuść 50 g masła z 1/4 szklanki mleka, 30 g gorzkiej czekolady, łyżeczką kakao i cukru. Pokrusz 350-400 g piernika. Zalej masą. Dodaj 20 g dżemu porzeczkowego, starannie wymieszaj. Wyłóż na upieczony spód, zastudź. Ozdób czekoladą
Pierniczki z dżemem, orzechami i masą kajmakową
Składniki:
resztki piernika
dżem
masa kajmakowa
orzechy laskowe
gorzka czekolada
miód
sok z pomarańczy
Sposób przygotowania:
Pokrój w kwadratowe plastry resztki piernika. Połowę skrop sokiem z pomarańczy, posmaruj dżemem. Przykryj resztą plastrów, dociśnij.
Polej gęstą masą kajmakową, posyp uprażonymi na maśle orzechami (możesz dodać miód). Gdy masa stężeje, pokrój kwadraty na trójkąty.