Pro-aging to światowy trend urodowy, który w końcu dociera do Polski. Zakłada akceptację oznak starzenia się. Nowy sposób pielęgnacji sprowadza się do nawilżania skóry, ochrony przed słońcem i wolnymi rodnikami. Jak dbać o cerę, by podkreślić jej dojrzałe piękno?
Pro-aging (pro-age, smart aging, happy aging) czyli szczęśliwe starzenie się, to nowy światowy trend, który pomału dociera i do nas. Powstał niejako w opozycji do anti-ageingu, promującego utrzymanie młodego wyglądu za wszelką cenę, często z nadużyciem osiągnięć medycyny estetycznej. Dziś kult wiecznej młodości zastąpiło docenianie ponadczasowego piękna. Na wybiegach pojawiają się dojrzałe modelki, gwiazdy formatu Meryl Streep (70 lat) czy Isabelle Rosselini (67) publicznie mówią, że są dumne ze swoich zmarszczek i nie zamierzają ich ukrywać. Pro-aging zakłada akceptację oznak starzenia się. Nowy sposób pielęgnacji sprowadza się do szeroko pojętego dbania o skórę, jej zdrowy koloryt i wygląd. Na co więc położyć nacisk na co dzień, by osiągnąć pożądany efekt?
1. Systematycznie nawilżaj
Skóra, której nie brakuje wody wygląda młodziej i wolniej się starzeje. Większość zachodzących w skórze procesów przebiega w wodzie. Kiedy jej ubywa, włókna kolagenu i elastyny tracą elastyczność, skóra wiotczeje, pojawiają się zmarszczki. A z wiekiem skóra szybciej traci wodę, bo ubywa w niej kwasu hialuronowego, który wiąże ją w skórze. Mniej szczelna staje się też hydrolipidowa bariera zapobiegająca ucieczce wody.
Pielęgnacja nawilżająca ma za zadanie uszczelnić skórę i związać w niej wodę.
2. Wzmocnij naczynka
Z wiekiem naczynia krwionośne często robią się coraz bardziej kruche, rozszerzają się, tworzą pajączki. Czerwieniąca się pod wpływem emocji, zmian temperatury, wypitej kawy czy alkoholu, usiana pajączkami cera nie wygląda zdrowo. By poprawić jej kondycję, trzeba unikać gorących kąpieli, sauny, gwałtownych zmian temperatur i odpowiednio o nią zadbać. Cera naczynkowa nie lubi agresywnego traktowania.
Pielęgnacja cery naczynkowej:
Zabieg dermatologiczny – szpecące naczynka można zamknąć. Dermatolodzy polecają zabieg urządzeniem IPL lub laserem. Światło lasera obkurcza ścianki naczynia, powodując jego zamknięcie. Niektóre naczynka zamykają się już po pierwszym zabiegu, inne dopiero po kilku.
Maskowanie zaczerwienienia – drobne pajączki i zaczerwienienia można również zatuszować makijażem.
3. Zlikwiduj przebarwienia
Pojawiają się często, gdy nam przybywa lat, ale można z nimi skutecznie walczyć. Tworzą się pod wpływem słońca (bo w obronie przed nim skóra wytwarza pigment), a w pewnym wieku po prostu pojawiają się na skórze. Niektórych pozbędziesz się domowymi sposobami, innymi musi zająć się specjalista.
By ustrzec się przebarwień trzeba przede wszystkim chronić się przed słońcem, zatem:
Zabieg dermatologiczny – specjaliści twierdzą, że najskuteczniejszym sposobem, by pozbyć się przebarwień są peelingi chemiczne. Zawarte w nich kwasy o wysokim stężeniu silnie złuszczają naskórek. Profesjonalista wybierze najlepszą dla ciebie metodę.
Maskujący makijaż – nie udało ci się pozbyć przebarwień? Możesz je ukryć pod umiejętnie wykonanym makijażem:
4. Chroń przed wolnymi rodnikami
Atakowana przez wolne rodniki skóra dużo szybciej się starzeje. Wolne rodniki to atomy z niesparowanym elektronem, które dążą do tego, by ten stan zmienić. Zabierają lub oddają elektron innym atomom, siejąc spustoszenie w skórze – uszkadzają lipidy w naskórku, przez co skóra szybciej traci wilgoć, robi się sucha i skłonna do podrażnień. Naruszają też włókna kolagenu i elastyny, co prowadzi do utraty elastyczności skóry i przyspiesza tworzenie się zmarszczek.
Powstawaniu wolnych rodników sprzyjają: słońce, zanieczyszczone powietrze, długotrwały stres, palenie papierosów, złe odżywianie. Jak się przed nimi bronić? Na co dzień stosuj kosmetyki z przeciwutleniaczami.
Ochrona przed wolnymi rodnikami:
5. Wygładzaj i rozświetlaj
Promienna cera zawsze wygląda młodziej, a z upływem czasu skóra traci blask. Młoda cera jest świetlista i ma zdrowy koloryt, bo regularnie się odnawia. Komórki przemieszczają się z głębszych warstw naskórka na powierzchnię i ulegają złuszczeniu. Z wiekiem jednak proces ten zwalnia i na powierzchni zbiera się warstwa martwych komórek. W efekcie cera robi się szara i gorzej odbija światło. By przywrócić jej świetlisty wygląd, trzeba ją oczyścić i wygładzić. Ale uwaga! Nie wolno tego robić zbyt intensywnie, bo łatwo uszkodzić chroniący ją płaszcz hydrolipidowy.
Pielęgnacja złuszczająca:
Makijaż rozświetlający – szybki sposób na dodanie skórze blasku to rozświetlacz. Muśnij nim kości policzkowe, grzbiet nosa i dekolt, a zamaskujesz szarość skóry.
Zabiegi upiększające
Wybieraj te, które pozwolą ci wyglądać ładniej, ale niekoniecznie młodziej. W trend pro-aging wpisują się wszystkie te zabiegi, które wpływają na poprawę jakości skóry. W dziedzinie medycyny estetycznej odchodzi się od całkowitego wygładzania zmarszczek, które nadaje twarzy sztuczny wygląd. Zamiast nadmiernego korzystania z botoksu stawia się na zabiegi, które rozjaśnią i rozświetlą skórę, spowolnią też proces starzenia się.
W gabinetach medycyny estetycznej stawia się na te zabiegi, które mają za zadanie pobudzanie skóry do samoodnowy, np:
Warto pamiętać, że odpowiednia ilość snu również wpływa korzystnie na wygląd. Po dobrze przespanej nocy skóra jest gładsza, wygląda świeżo. Dlaczego tak się dzieje? W czasie nocnego wypoczynku komórki dzielą się szybciej niż w ciągu dnia i zniszczenia w strukturze skóry mogą być bez przeszkód odbudowywane. Jeśli dodatkowo dostarczysz skórze substancji wspomagających regenerację, rano twoja cera cera będzie w dużo lepszej kondycji.