Pierwsze dni z protezą zębową. Jak się przyzwyczaić do jedzenia i mówienia?
01.09.2021 09:51
Do nowej protezy, nawet najlepiej dobranej, trzeba się przyzwyczaić. W pierwszych dniach, a niekiedy i tygodniach, mogą wystąpić otarcia dziąseł i intensywne ślinienie. Na szczęście można zmniejszyć te przykre objawy dostosowywania się zgryzu do protezy. Podpowiadamy jak jeść i mówić swobodnie z nową protezą zębową?
Dzięki protezie znów możesz normalnie jeść, rozmawiać i śmiać się. Jednak początki jej noszenia bywają trudne. Jak przyzwyczaić się do nowej protezy? Twój zgryz musi ją zaakceptować. Bądź cierpliwa i stosuj się do poniższych wskazówek, a z każdym dniem będzie coraz lepiej.
Jak jeść z nową protezą zębową?
Przygotowuj miękkie i płynne potrawy. Zwłaszcza w pierwszych dniach jedz posiłki, które nie wymagają gryzienia oraz długiego przeżuwania, np. mielone mięso, zupy zmiksowane, koktajle warzywno-owocowe, twarożki, serki homogenizowane, jajecznica. Żucie już wcześniej rozdrobnionych pokarmów to dużo mniejszy nacisk na dziąsła, dzięki czemu proteza jest bardziej wygodna i lepiej się dopasuje.
Unikaj twardych surowych warzyw i owoców. Np. marchewkę czy brokuł ugotuj lub upiecz, paprykę upiecz do miękkości, z pomidora zrób sos lub przecier, z jabłek czy śliwek mus. Zrezygnuj z orzechów.
Równomiernie obciążaj szczękę. Dokładnie przeżuwając pokarmy. Obie strony szczęki powinny pracować jednocześnie (nie jedz tylko jedną stroną). Wtedy proteza będzie równomiernie dociskana i nie będzie się zsuwała.
Odgryzaj małymi kęsami. Podczas gryzienia używaj kłów i zębów trzonowych. Jedz powoli.
Uważaj z gorącym. Dotyczy to zarówno napojów i całych posiłków. Gdy górna proteza zakrywa część podniebienia, temperatura potraw jest odczuwana dopiero w gardle i łatwo się poparzyć. Unikaj też dań bardzo zimnych i silnie przyprawionych.
Swobodne mówienie z protezą zębową – porady
Czytaj na głos z protezą. Możesz brać książkę, gazetę, np. kilka razy w ciągu dnia po 10–15 minut. To sprawi, że szybciej nauczysz się wyraźnej i płynnej wymowy z protezą.
Ćwicz przed lustrem. Możesz recytować wierszyki, słowa piosenek, powtarzać zdania przeczytane w gazecie. Staraj się mówić spokojnie i wolno, a szybciej przyzwyczaisz się do nowych ruchów szczęki. Recytacja przed lustrem pomoże też przezwyciężyć strach przed trudnymi słowami – powtarzaj je kilkakrotnie.
Dociskaj mocno zęby. Dzięki temu proteza lepiej się dopasuje i mowa będzie wyraźniejsza.
Znajdź słuchacza. Poproś domowników, aby przez chwilę posłuchali, jak mówisz lub czytasz na głos i ocenili Twoją wymowę lub brzmienie poszczególnych słów. Wtedy będziesz wiedziała, nad jakimi słowami czy głoskami jeszcze popracować.
Jak czyścić i przechowywać protezę zębową?
Zdejmuj protezę na noc. Umytą zawsze przechowuj w suchym, szczelnie zamkniętym pudełku, nigdy w wodzie, bo wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów. Po nocy, przed założeniem protezy, zanurz ją na chwilę w wodzie. Nie będzie za ciasna.
Czyść protezę zawsze wieczorem. Najlepiej miękką szczoteczką do protez (posiada dwie główki) i specjalną pastą (nie do zębów, bo może ją porysować i szybko zniszczyć) lub umyj zwykłym mydłem pod bieżącą wodą. Musisz starannie czyścić wszystkie powierzchnie protezy przez 3–4 minuty, a szczególnie te, które stykają się z błoną śluzową. Nigdy do pielęgnacji nie używaj gorącej wody, bo może spowodować deformację protezy. Raz na tydzień wyczyść ją w preparacie dezynfekującym (kupisz w aptece lub drogerii) – rozpuść w wodzie czyszczącą tabletkę i w powstałym roztworze trzymaj przez 15 minut.
Wymieniaj szczoteczkę do czyszczenia protezy co 2–3 miesiące. Protezę czyść najlepiej po każdym większym posiłku, a jeśli to niemożliwe, przepłucz ją przynajmniej pod bieżącą wodą.
Krem mocujący do protez – jak go stosować?
Krem mocujący znacznie ułatwi noszenie protezy. Warto go stosować codziennie. Dzięki niemu proteza jest lepiej osadzona, nie przesuwa się, a drobinki jedzenia, które mogłyby utknąć między nią a dziąsłami, zostają zablokowane. Po użyciu kremu można uprawiać sport, wykonywać gwałtowne ruchy, pewniej gryźć oraz jeść bardziej zróżnicowane pokarmy. Pamiętaj, aby nie nakładać zbyt grubej warstwy kremu. Trzeba też odpowiednio mocno zacisnąć szczękę, żeby proteza lepiej się trzymała. Po jej nałożeniu nie powinno się nic jeść przez następne 5 minut.