Pieczone jabłka nadziewane białym serem to doskonała propozycja na zimowy deser na ciepło. Są smaczną i zdrową alternatywą dla kalorycznych ciast i deserów. Nasz deser jest także zdrowy - nie zawiera cukru i można do niego dodać nasiona lub orzechy o właściwościach zdrowotnych. Sprawdź, które wybrać i przygotuj te pyszne pieczone jabłka nadziewane białym serem.
Spis treści
Doskonałe na zimowy podwieczorek, pachnące cynamonem przysmaki z powodzeniem sprawdzą się też w roli drugiego śniadania. Nasze pieczone jabłka są doskonałą propozycją dla osób dbających o linię - nie zawierają cukru i są niskokaloryczne. Przygotujesz dość szybko i sprawnie - w zaledwie 40 minut.
Słodkie desery nie muszą być tylko bombą kaloryczną, ale dzięki odpowiednim dodatkom mogą być też bardzo zdrowe. Tymi dodatkami mogą być orzechy lub nasiona. Nie tylko podkręcają smak deseru, ale mają też szereg właściwości zdrowotnych. Podnoszą wprawdzie kaloryczność deseru, ale z drugiej strony obniżają jego indeks glikemiczny – z ich dodatkiem poziom cukru we krwi nie rośnie tak szybko. Jeśli możesz sobie pozwolić na bardziej kaloryczny deser, dodaj do sera w naszym przepisie posiekane orzechy, słonecznik lub pestki dyni.
Chia
Małe nasionka zawierają więcej kwasów omega-3 niż łosoś i więcej wapnia niż mleko. Dzięki temu wspomagają pracę mózgu, wpływają na pamięć i koncentrację, wspomagają układ nerwowy, łagodzą depresję, spowalniają procesy demencji, wzmacniają wzrok i zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej. Obniżają też poziom złego cholesterolu, dzięki czemu zapobiegają miażdżycy i chorobie wieńcowej.
Sezam
Skarbnica steroli roślinnych, które obniżają poziom złego cholesterolu i chronią przed miażdżycą. Sezam wykazuje też ochronny wpływ na układ pokarmowy ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego. Tym samym stymuluje pracę jelit i zapobiega zaparciom. Dodatkowo sezam sprawia, że kości są mocne i odporne na złamania.
Słonecznik
Jego pestki, choć tłuste, zawierają błonnik, który reguluje pracę układu pokarmowego. Poza tym są bogatym źródłem witaminy E, która przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników, dzięki czemu nie tylko przedłuża młodość, lecz także odpowiada za płodność.
Siemię lniane
Nasiona lnu usprawniają trawienie i obniżają poziom glukozy oraz cholesterolu we krwi, ponieważ są bogate w kwasy omega-3 i przeciwutleniacze. Włączanie siemienia lnianego do deserów obniża indeks glikemiczny, zapobiegając tym samym znacznemu wzrostowi poziomu cukru we krwi. Dzięki antyoksydantom siemię lniane przeciwdziała nowotworom.
Dynia
Dzięki dużej zawartości cynku pestki dyni wspierają układ odpornościowy i skracają czas infekcji. Zawierają też dużo witaminy E, która opóźnia proces starzenia oraz poprawia płodność. Pestki dyni obniżają również poziom cholesterolu LDL we krwi, zapobiegają rozwojowi miażdżycy i innych chorób cywilizacyjnych.
Składniki:
Sposób przygotowania: