Nawet połowa starszych osób nie pije wystarczająco dużo. A warto zadbać o dobre nawodnienie, bo oznacza to dłuższe i lepsze życie! Jak rozpoznać odwodnienie u seniorów? Poznaj objawy i przyczyny utraty wody w starszym wieku. Dowiedz się, dlaczego odwodnienie jest tak niebezpieczne u osób starszych i jak mu skutecznie zapobiegać. Czy picie wody wystarczy?
Spis treści
Starsza osoba, zapytana o to, ile pije, niemal zawsze odpowie – „Ooo, bardzo dużo"! Jednak, gdy zaczynamy zadawać szczegółowe pytania, okazuje się, że za wystarczającą ilość senior uznaje wypicie 4-5 szklanek herbaty – po jednej do każdego posiłku. Razem daje to ok. litra płynów, a to zaledwie połowa ilości, którą osoba o średniej wadze powinna codziennie dostarczać swojemu organizmowi. W dodatku herbata, zwłaszcza mocna, może działać odwrotnie do oczekiwań (odwadnia zamiast nawadniać), dlatego raczej nie powinna być traktowana jako główne źródło płynów.
W organizmie człowieka woda spełnia wiele istotnych funkcji: stanowi odpowiednie środowisko dla większości procesów metabolicznych, jest materiałem budulcowym komórek i tkanek, bierze udział w transporcie wewnątrzustrojowym składników pożywienia, a także odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji temperatury ciała. Ponieważ organizm ludzki nie potrafi magazynować większej ilości wody, istnieje konieczność ciągłego jej uzupełniania. Niedostateczna podaż wody szybko może doprowadzić do zachwiania równowagi wewnątrzustrojowej, czyli homeostazy, a w konsekwencji do poważnych zaburzeń stanu zdrowia.
Odwodnienie organizmu jest częstym problemem wieku podeszłego. Proces starzenia się organizmu i związane z tym zmniejszenie zawartości wody w ustroju oraz gorsze funkcjonowanie poszczególnych narządów (w tym nerek oraz ośrodka pragnienia w mózgu) predysponują do występowania zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
Jednak odwodnienie to nie tylko nadmierna utrata wody z organizmu, ale także rozpuszczonych w niej elektrolitów – naładowanych dodatnio lub ujemnie jonów pierwiastków niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Elektrolity przyczyniają się m.in. do utrzymania odpowiedniego pH płynów ustrojowych, pomagają w transporcie wody po organizmie, przewodzą impulsy nerwowe i pozwalają na skurcze/rozkurcze mięśni, w tym serca. Najważniejszymi elektrolitami są sód, potas, magnez, chlorki, wapń i żelazo.
Specjaliści opisują kilka najważniejszych czynników, które sprawiają, że prawdopodobieństwo odwodnienia jest u starszych osób znacznie większe niż u młodych:
Jak wynika z amerykańskich badań (a wszystko wskazuje na to, że w Polsce jest podobnie) aż 48 proc. starszych osób przyjmowanych z różnych powodów do szpitala, ma objawy świadczące o odwodnieniu! Jak już wspominaliśmy, przewlekłe odwodnienie u osób starszych jest bardzo niebezpieczne, ponieważ sprzyja rozwojowi m.in. powikłań zakrzepowo-zatorowych czy chorób infekcyjnych i niejednokrotnie kończy się zgonem.
Odwodnienie u osób starszych powoduje:
Dlaczego tak ważne jest właściwe nawodnienie wszystkich tkanek organizmu? Bo dzięki temu:
Specjaliści dokładnie wyliczyli, ile każda osoba dorosła (niezależnie od wieku) powinna pić, by organizm był wystarczająco dobrze nawodniony. Podstawowa ilość to 30 ml na każdy kilogram masy ciała (przy wadze powyżej 85 kg – 35 ml).
To oznacza, że ktoś, kto waży 70 kg musi wypijać na dobę minimum 2,1 l wody. Jeśli jednak jest upał, albo w domu mocno grzeją kaloryfery lub podczas grypy przebiegającej z wysoką gorączką, tę podstawową ilość należy zwiększyć o pół litra na dobę. Przy ostrej biegunce lub silnych wymiotach (np. w trakcie infekcji rotawirusowej) trzeba dodatkowo pić pół szklanki wody po każdej wizycie w toalecie (nie od razu, tylko kilka łyków co parę minut).
Oprócz przyjmowania wody małymi porcjami w ciągu całego dnia, najlepszym rozwiązaniem są doustne płyny nawadniające o odpowiedniej osmolarności, zawierające w swoim składzie mieszaninę elektrolitów oraz glukozę. Wyjątkowym środkiem specjalnego przeznaczenia medycznego dla osób powyżej 60 roku życia o formule, zawierającej odpowiednie stężenia elektrolitów oraz o obniżonej osmolarności, opracowanej z myślą o osobach w podeszłym wieku jest ORSALIT SENIOR. Ten doustny środek nawadniający, opracowany zgodnie z zaleceniami WHO, w stanach odwodnienia (biegunki, wymioty) lub w sytuacjach, w których występuje ryzyko odwodnienia (podczas upałów, wysiłku fizycznego, gorączki) nie tylko skutecznie nawadnia, ale także uzupełnia elektrolity i zapobiega odwodnieniu.
Szczególnie teraz, w okresie zwiększonej zapadalności na różnego rodzaju infekcje, którym może towarzyszyć gorączka sprzyjająca odwodnieniu warto pamiętać o środkach nawadniających dla seniorów, którzy są grupą szczególnie narażoną. Odwodnienie z kolei może zwiększać ryzyko działań niepożądanych leków przeciwgorączkowych, w szczególności paracetamolu.